Czym zajmuje się agent ubezpieczeniowy?
W naszym kraju działa na co dzień zaskakująco wielu agentów ubezpieczeniowych. Są to specjaliści upoważnieni przez towarzystwa ubezpieczeniowe do zawierania pisemnych umów zarówno z klientami indywidualnymi, jak i małymi oraz średnimi firmami. W 2014 roku omawiany zawód został deregulowany, ale i tak trzeba spełnić szereg warunków, aby móc go legalnie wykonywać.
Zajęcie nie dla każdego
Podstawowe wymogi pozwalające na pracę w charakterze agenta ubezpieczeniowego to pełna zdolność do czynności prawnych (pełnoletność), posiadanie co najmniej średniego wykształcenia i zdanie specjalnego egzaminu gwarantującego rękojmię podejmowania tzw. czynności agencyjnych. Dodatkowo nie można być osobą skazaną pełnoprawnym wyrokiem sądu za przestępstwo z zakresu prawa karnego, gospodarczego czy skarbowego. Mnóstwo towarzystw dokonuje ostatecznej selekcji kandydatów poprzez organizację e-szkolenia. Stanowi ono swoistą weryfikację merytorycznej wiedzy i jednocześnie predyspozycji osobowościowych.
Reklama | Czytaj dalej »
Pamiętajmy bowiem o tym, że w realizowaniu obowiązków agenta ubezpieczeniowego zdecydowanie pomaga komunikatywność, umiejętność nawiązywania trwałych relacji, zdolność negocjacji, dar przekonywania, odporność na stres oraz cierpliwość.
Pozyskiwanie nowych klientów to podstawa
Głównym zadaniem przeciętnego agenta jest przedstawianie ofert potencjalnym klientom w celu nakłonienia ich do podpisania umowy. Najczęściej chodzi o polisę na życie, obowiązkowe OC samochodu osobowego, OC rolnika, dobrowolne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), ewentualnie kompleksowe ubezpieczenie nieruchomości. Wielu odbiorców interesuje się też polisami turystycznymi (inaczej podróżnymi), cybernetycznymi (dedykowanymi działalności online) inwestycyjnymi czy od utraty zysku (zapewniającymi płynność finansową).
W celu sfinalizowania umowy wymagany jest kontakt osobisty poprzedzony zazwyczaj kontaktem telefonicznym lub mailowym. Na spotkaniu fachowiec prezentuje kluczowe zalety danego świadczenia i wykorzystuje liczne techniki ułatwiające sprzedaż. Musi przy tym uwzględnić indywidualne potrzeby klienta i jego wszelkie obawy.
Pozostałe istotne obowiązki
Agent ubezpieczeniowy Gdańsk zajmuje się nie tylko zawieraniem umów, ale również negocjowaniem warunków, udzielaniem rzetelnych porad popartych doskonałą znajomością rynku, kształtowaniem dobrego wizerunku swojego towarzystwa ubezpieczeniowego, tworzeniem szerokiej bazy klientów, ścisłą współpracą z działem likwidacji szkód, zdobywaniem rekomendacji oraz organizowaniem rozmaitych prac agencyjnych. Poza tym jest zobligowany do nadzoru nad prawidłowym wykonywaniem postanowień każdej konkretnej umowy, budowania długoterminowych relacji z konsumentami, realizowania dalekosiężnych planów sprzedażowych, a także regularnego wzbogacania dotychczasowej wiedzy.
Na koniec warto podkreślić, że średnie zarobki w tej branży wynoszą około 4000 zł brutto miesięcznie, choć najlepsi agenci dostają nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wysokość ostatecznego wynagrodzenia zależy przede wszystkim od zaangażowania i skuteczności w działaniu.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!