Parafia pod obstrzałem...
Po wojnie, począwszy od Manifestu PKWN, komuniści czuwali nad tym, by Kościół nie mógł rozwinąć działalności duszpasterskiej. Postrzegali go bowiem jako poważną przeszkodę w budowaniu w Polsce społeczeństwa socjalistycznego. Obawiali się wpływu duchowieństwa na życie publiczne i społeczne, widząc w nim wyraźną zaporę przeciwko komunistycznej indoktrynacji.
W 1948 r. roku papież Pius XII uczynił rzecz niezwykłą. Nowym Prymasem Polski mianował najmłodszego z członków Episkopatu Polski, 48 - letniego księdza biskupa Stefana Wyszyńskiego. Ten zaś od razu okazał się nieugięty, grożąc ekskomuniką wszystkim, którzy popierali partię komunistyczną. Niejako w odpowiedzi dekretem władz zabroniono pielgrzymek, procesji, organizacji konferencji i zebrań religijnych oraz stawiania krzyży i wznoszenia kaplic. W drugiej połowie 1949 r. podjęto na terenie całego kraju działania propagandowe w związku ze stanowiskiem Watykanu w sprawie współpracy katolików z komunistami. Nie ominęło to również Chojnic jak i regionu. Rozpoczęła się inwigilacja księży i przewodniczących zakonów żeńskich. W związku z tym w załatwieniu polecenia tajnego Wydziału Społeczno – Politycznego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, Starosta Powiatowy Chojnicki, tajnym pismem (L.dz. 0.tjn. 33/49 z dnia 8.X. 49 r.) przesłał m.in. następujące dane: (fragmenty) - Ks. mgr Liss Arkadiusz Aleksy, dziekan (chojnicki) syn chłopa, był przed 1939 r. wikariuszem w Tucholi, w czasie okupacji pobyt nieznany, po wojnie był początkowo w Toruniu, obecnie w Chojnicach.
Reklama | Czytaj dalej »
W życiu społecznym miasta udziału nie bierze. Do organizacji społecznych nie należy. Do Miejskiej i Powiatowej Rady Narodowej jest biernie ustosunkowany. Parafianie są do proboszcza przychylni. W akcji odbudowy kościoła (fary) parafianie popierali go częstymi i licznymi datkami i dopomogli do odbudowy fary w terminie określonym. Sam dziekan jest pod tym względem wielkim organizatorem i w przeciwieństwie do poprzedniego proboszcza - Ks. Czapliński Bernard, późniejszy biskup chełmiński – dop. aut.) znacznie lepiej umiał akcją pokierować. Poza tym jest człowiekiem towarzyskim, nie odmawia rady i pomocy zwracającym się do niego, jednakże jak stwierdzono jest powiernikiem malej części parafian, nie licząc w tym organizacji kościelnych, które umie podporządkować swoją dyrektywą. Do obecnej rzeczywistości jest ustosunkowany lojalnie poza odczytaniem listów pasterskich, w których poruszane są zagadnienia polityczne, nie inicjuje kazań o podobnym zagadnieniu, a poświęca je jedynie zagadnieniom religijnym. W sprawie ekskomuniki zajmuje stanowisko wyczekujące i jest za porozumieniem Państwa z Kościołem.
Parafia liczy 12530 wyznawców po doliczeniu gromad położonych poza obrębem gminy Chojnice – miasto. Przy parafii istnieją dwie sekcje Apostolstwa Modlitwy: sekcja matek i sekcja mężów. Dokładna ilość członków nieznana. Organizacja odmawia przepisane modlitwy po nieszporach. Bractwo różańcowe liczy 31 róż. Na czele sekcji stoi zelatorka, wzgl. Delator, który ma za zadanie przeprowadzać technikę rozdziału cząstek różańca wśród członków róży. Organizacja na zewnątrz nie występuje, zaznacza się jednakże, że róże bractwa składają się z osób jednej płci (męskiej i żeńskiej) o podobnej granicy wieku. Kierownictwo działalności bractwa spoczywa w ręku ks. Gutowskiego Józefa.
„Caritas” liczy członków 119. Do zarządu wchodzą: prezes Bączkowski, sekretarz Piątkowa Halina, skarbnik Bruska Janina. Stowarzyszenie wykazuje wielką aktywność, przeprowadza często zbiorki do puszek zamkniętych na placu kościelnym i uzyskaną gotówkę przekazuje na podopiecznych (42). Dokładnej ich ilości organizacja stara się nie ujawniać ze względu na wspomaganie rodzin nie zawsze dających się podciągnąć pod miano podopieczny. Powodowało to niejednokrotnie zarzuty przez ofiarodawców wobec właściwości rozdziałów uzyskanych funduszy i naturalii, a ponadto spowodowało systematyczne zmniejszanie się ofiar do dyspozycji „Caritasu”. Nie pomaga tutaj nawet obstawienie wszystkich wejść do kościoła, w którym odbywają się nabożeństwa w czasie przedpołudnia niedzielnego.
Ze stowarzyszeń młodzieżowych istnieją przy parafii dwie sekcje: Apostolstwa Modlitwy i to sekcja chłopców jak i dziewcząt. Organizacja liczy prawie 1000 członków. Działalność jak wyżej. Poza tym istnieje Krucjata Eucharystyczna obejmująca zarówno młodzież jak i dorosłych, licząca ponad 1000 członków. Odznaką tej organizacji jest znaczek mający kształt równoramiennego krzyża na pierścieniu. Do rozwoju tej organizacji przyczynili się kaznodzieja biorący udział w misji zorganizowanej w czasie od 28 marca do 1 kwietnia br. Działalność Sióstr Franciszkanek zajmujących zakład św. Boromeusza w Chojnicach obejmuje: Trzy siostry prowadzą przedszkole (ca 40 dzieci), 5 sióstr prowadzi Dom Dziecka, 3 siostry szkołę gospodarstwa domowego i 22 siostry zajmują się pielęgnowaniem chorych w obecnym szpitalu powiatowym.
Na terenie miasta istnieją Świadkowie Jehowy liczący 50 wyznawców, którymi kieruje Goliński Konrad. Siedziba mieści się w Chojnicach przy ul. Angowickiej 13. Poza tym na terenie miasta zamieszkuje 10 menouitów nie zorganizowanych.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (28)
- Komentarze Facebook (...)
28 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!