Jedyna taka noc
Noc Muzeów jest wydarzeniem, które niezmiennie cieszy się popularnością. Chojniczanie, a także mieszkańcy okolicznych miejscowości , szturmują instytucje kulturalne i muzealne, często mają okazję zobaczyć je z innej perspektywy.
Tegoroczna Noc Muzeów miała w programie dziesięć lokacji, reprezentujących zróżnicowaną ofertę. Przewodnikiem po Bazylice Mniejszej był dr Przemysław Ziętkowski, który przed zwiedzającymi odkrył historie postaci uwiecznionych na polichromiach zdobiących ściany świątyni. Niedostępne na co dzień miejsca, były na wyciągnięcie ręki. Kto z nas ma okazję by wejść do prezbiterium, zobaczyć z bliska ołtarz, doznać sporego zaskoczenia gdy okaże się, że jego skrzydła są ruchome i odsłaniają niewidoczne zwykle płaskorzeźby. Historia chojnickiej Fary kryje w sobie wiele tajemnic, ciekawostki z czasów jej powstania, tragiczne losy świątyni, nietypowy napis wyryty w cegłach o tym można było usłyszeć podczas nocnego zwiedzania.
Reklama | Czytaj dalej »
Po sąsiedzku, w podziemiach kościoła gimnazjalnego, miała miejsce wystawa fotografii Grzegorza Hetziga. Tematem zdjęć są kapliczki przydrożne, które są częstym elementem krajobrazu polskiej wsi. Autor zdjęć przez lata związany był zawodowo Bydgoskimi Zakładami Fotochemicznymi, w latach ’80 dokumentował czas przemian. Prace Hetziga, poza standardową techniką został wykonane również metodą cyjanotypii czy sepii.
Na Starym Rynku gościli druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnicach, którzy prezentowali swój wóz bojowy i opowiadali ciężkiej, odpowiedzialnej pracy jaka wykonują. Tuż obok zaparkował autobus marki Autosan. W jego wnętrzu członkowie Chojnickiego Muzeum Motoryzacji i Techniki urządzili mobilne kino i wyświetlali archiwalne filmy o Julianie Rydzkowskim oraz wspomnienia z Turnieju Miast Chojnice - Dzierżoniów.
Chojnickie Centrum Kultury przygotowało dwie wystawy. Pierwsza z nich, to wystawa fotografii tradycyjnej, która jest pokłosiem działalności koła fotograficznego, działającego w Chojnickim Centrum Kultury. Wystawione fotografie wykonane zostały tradycyjnymi technikami, bez udziału cyfrowych procesów. Autorami zdjęć są: Wioletta Karpiak, Marlena Pawlak, Hanna Ignasiak, Amelia Byszewska, Krzysztof Ogłuszka, Mateusz Szreder i Krystian Koźmiński. Druga wystawa prezentowała twórczość Marleny Pawlak. Rzeźba i malarstwo, to domena autorki, która na co dzień pełni funkcję Miejskiego Konserwatora Zabytków Chojnic.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!