Nie wszystko było złe w PRL
PRL – dla jednych raj utracony, dla innych mgliste wspomnienie tego, o czym chcieli by zapomnieć. Jednakże analizując dokumenty, raporty i efekt pracy ludu pracującego, nie da się ukryć, iż „tamte” wyznaczniki w niektórych dziedzinach - obecnie nie są osiągalne, nie wspominając o ich realizacji. W kwestii budownictwa mieszkaniowego nie tylko cofnęliśmy się do tyłu, ale znaleźliśmy się nad przepaścią.
I tak np. według danych uzyskanych w grudniowym spisie powszechnym 1988 r. wynika, iż w ciągu 18 lat (od 1970 r.) liczba mieszkań w Chojnicach wzrosła o 92 proc. Obecnie taki rezultat nie leży nawet w sferze marzeń największych optymistów. Warto nadmienić, iż w ciągu 12 następnych lat (do 2000 r.) przewidywano zasiedlić 4000 mieszkań oddanych do użytku, co w przeliczeniu dawałoby rocznie 388 nowych mieszkań.
Dla przypomnienia dodam, iż ze środków spółdzielczości mieszkaniowej budowana była Szkoła Podstawowa nr 8, której uroczyste otwarcie nastąpiło 1 września 1989 r.
W celu realizacji zamierzenia w dziedzinie rozwoju budownictwa mieszkalnego - powołano do życia Chojnickie Przedsiębiorstwo Budowlane, jednakże transformacja ustrojowa po 1989 r. brutalnie wykończyła nie tylko budownictwo, ale i wiele przedsiębiorstw niekoniecznie budowlanych.
Jednym z przedsiębiorstw, które odeszły do lamusa historii była Chojnicka Fabryka Mebli, która w II dekadzie lat osiemdziesiątych wytwarzała dziennie 110 szt. Regałów młodzieżowych „Antek” i innych popularnych meblościanek będących jak najbardziej pożądanych przez klientów w całym kraju. Roczna produkcja fabryki pozwalała umeblować ok. 10 000 mieszkań, wartość produkcji oscylowała w granicach ówczesnych 14 mld złotych.
Warto nadmienić, iż w tym czasie w Chojnicach wytwarzano dziennie 1200 obudów do telewizorów kolorowych jak i czarno białych na potrzeby gdańskiego „Unimoru”.
Po Stoczni Jachtowej w Chojnicach pozostał … pusty plac. Jeszcze w latach osiemdziesiątych wartość rocznej sprzedaży sprzętu tu wyprodukowanego wynosiła 1. 5 mln dolarów, rubli, a 65 procent produkcji przeznaczone było na eksport. Odbiorcą były kraje skandynawskie, RFN, Holandia, ZSRR, Bułgaria.
Nie ma również Chojnickich Zakładów rybnych, które były pierwszym powojennym zakładem przemysłowym miasta. W swoich najlepszych latach zatrudniały ok. 330 osób, ze znaczną przewaga kobiet. Wartość sprzedanej produkcji w 1988 r. wyniosła 1, 6 mld złotych. W tymże okresie zwiększono produkcję konserw, głownie szprota i śledzia z 350 ton do 750 ton rocznie, a specjalnością zakładu stał się szprot w oleju aromatyzowanym.
Nadzieję, choć jak powiada przysłowie, jest nią piekło wybrukowane, miała załoga Zakładów Mięsnych, bowiem firma uczestniczyła w programie powszechnej prywatyzacji, lecz to nie uchroniło firmy od likwidacji, a pozostały jedynie wspomnienia, a jest co wspominać, bowiem bekon z Chojnic już przed wojną zawojował rynek amerykański. Także w okresie PRL – u wyroby z Chojnickich Zakładów Mięsnych słynęły z doskonałego smaku. Jednak obowiązywały zupełnie inne normy i procesy technologiczne niż ma to miejsce obecnie.
Krajobraz gospodarczy Chojnic odmienił upadek wielu zakładów, które nie sprostały wymogom wolnego rynku.
Upadły takie firmy jak: „Otex”, „Eldom”, „Apis”, Garbarnia, Spółdzielnia Pracy „Mechanik”, Spółdzielnia Budowlana „Zjednoczenie” „Premos”, „Centrala Nasienna” i wiele innych.
Miejsce zakładów, które odeszły w przeszłość, zajęło wiele nowych, jednak sentyment do nich pozostał, co nie wydaje się dziwne, bowiem przez półwiecze wielu mieszkańców Chojnic znalazło w nich miejsce pracy, natomiast inni nabywali dobra przez nich wytworzone.
Gospodarka nie znosi próżni, jednak mimo szybkiego rozwoju, sektor prywatny nie był i nie jest w stanie wchłonąć ludzi pozbawionych pracy. Nie sprzyja temu polityka państwa wobec pracodawców, a i sami pracodawcy muszą wreszcie zrozumieć, iż wynagrodzenie minimalne nie może być wyznacznikiem pracy na dłuższą metę. Oczekiwania, nie tylko pielęgniarek, pośród zatrudnionych są zgoła inne.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook (...)
2 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!