Pierwsze akwarium słodkowodne krok po kroku
Rozpoczęcie przygody z akwarystyką to świetny pomysł. Hodowla rybek słodkowodnych i innych żywych stworzeń to ciekawe i wdzięczne zajęcie. Założenie akwarium od podstaw wcale nie jest takie trudne, jak może się wydawać. Jeżeli akwarystyka jest nam jednak obca, trzeba będzie się zagłębić w tematykę i podstawy akwarystyki. W jaki sposób założyć pierwsze akwarium słodkowodne?
Wybór zbiornika
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś się zająć, jest wybranie zbiornika wodnego. Im większy on będzie, tym mniej trzeba będzie przy nim pracować. Małe akwarium będzie ciężkie w pielęgnacji, zwłaszcza że trzeba w nim ciągle utrzymywać równowagę chemiczną. Jeżeli zaniedbasz parametry wody, pływające w zbiorniku rodzaje ryb mogą podupaść na zdrowiu. Na sam początek przygody z akwarium słodkowodnym, zaleca się średniej wielkości zbiornik – maksymalnie do 100 litrów. Powinien on mieć proste ściany i być na kształt prostokąta.
Wybór odpowiedniego miejsca
Równie ważnym krokiem jest znalezienie dobrego miejsca w którym zbiornik będzie stał. Należy kierować się przede wszystkim tym, aby miejsce to znajdowało jak najdalej od okna z którego mogłoby wpadać światło słoneczne skutkujące nadmiernym rozwojem glonów, akwarium nie powinno znajdować się blisko grzejników. Akwaria najlepiej prezentują się w najbardziej zaciemnionym miejscu w domu, z dala od ciągłego ruchu domowników, którzy mogliby powodować stres u ryb. Gdy już wiemy gdzie akwarium będzie stało, należy zadbać o odpowiednią szafkę. Szafka powinna być solidna, może być to szafka wykonana z drewna najlepiej wzmocniona podwójnym blatem lub wykonana z metalowego stelażu.
Niezbędne akcesoria
Aby rybki i rośliny mogły się dobrze rozwijać, będziemy potrzebować również wyposażenia do akwarium. Podstawowy zestaw to filtr, grzałka, pokrywa z oświetleniem, termometr, odmulacz dna, siatka do odławiania ryb, czyścik do szyb, żwirek oraz tło do akwarium. Dobry filtr to podstawa – odpowiednio napowietrzy wodę oraz usunie drobne zanieczyszczenia. Grzałka pozwala regulować temperaturę wody, która powinna być stała niezależnie od pory dnia i temperatury w pomieszczeniu, w którym stoi akwarium. Pokrywa z oświetleniem dostarcza do akwarium odpowiednią ilość światła, chroni przed parowaniem wody i zapewnia bezpieczeństwo rybkom (szczególnie tym gatunkom, które lubią wyskakiwać z wody).
Ostatnie przygotowania
Kiedy mamy już wszystkie niezbędne elementy, możemy zabrać się za zakładanie akwarium. Najpierw musimy dokładnie umyć zbiornik (nie używajmy żadnych detergentów, wystarczy gąbka i woda) oraz kilkukrotnie wypłukać zakupiony żwirek. Poleca się również sparzenie żwirku wrzącą wodą, co ochroni nasze akwarium przed plagą ślimaków. Czyste podłoże układamy na dnie i lekko ubijamy. Teraz możemy nalać wody do akwarium (woda z kranu będzie odpowiednia).
Pamiętajmy, by nie napełniać zbiornika po same brzegi, dajmy tyle kranówki, żebyśmy mogli swobodnie zamocować wszystkie akcesoria. Nie martwmy się też tym, że woda po nalaniu jest mętna i wygląda na brudną. Kiedy uruchomimy filtr, zrobi się czysta i przejrzysta. Do ścianek akwarium mocujemy filtr, grzałkę i termometr. Po upływie 4-6 tygodni woda jest już dojrzała i możemy wybrać się do sklepu zoologicznego po pierwsze rybki. Pamiętajmy, by odpowiednio dobierać do siebie poszczególne gatunki i nie przerybiać akwarium. Szacuje się, że jedna ok. 5 cm dorosła rybka potrzebuje 5 litrów wody.
Zapraszamy do odwiedzenia sklepu akwarystycznego akwarystyczny24.pl
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!