Wysokie ciśnienie - co jeść, czego unikać i jak łatwo przejść na zdrowe żywienie?
Nadciśnienie to problem coraz większej ilości osób, dotyka nie tylko osoby w podeszłym wieku, ale coraz większej ilości osób młodych i w wieku średnim. Często jest związany z siedzącym trybem życia, złym sposobem odżywiania, a także otyłością. Gdzie szukać pomocy w tego typu schorzeniach? Sposobów jest wiele, niektóre z nich omówiono poniżej.
Co w diecie powoduje zbyt wysokie ciśnienie?
Zapewne nikt nie będzie zaskoczony, że wysoka dawka tłuszczu czy cukru może przyczyniać się do nadciśnienia. Na pewno wysokie ciśnienie mogą też potęgować mocno przetworzone potrawy oraz nadmierna ilość soli. Czego zatem unikać w diecie nadciśnieniowca?
Tego lepiej nie jeść:
Pierwszym produktem, z którego na pewno warto zrezygnować to majonez. Pewnie też on od razu - razem z masłem i margaryną - przychodzą do głowy kiedy myśli się o chorobach układu krwionośnego, do którego nadciśnienie tętnicze należy. Ograniczenie soli w diecie jest bardzo wskazane, a co za tym idzie zwracanie bacznej uwagi na produkty zawierające jej duże ilości - np. gotowe potrawy, półprodukty czy dania typu fast-food. Wydawałoby się, że jedzenie owoców będzie uznane za świetny pomysł, jednak owoce, mimo, że cukier w nich zawarty jest naturalny, w zbyt dużej ilości również mogą być szkodliwe. Warto też wybierać te, które zawierają mniej cukru. Niestety, to nie koniec listy, skrobia i gluten zawarte w pszennych produktach również są niewskazane, dlatego lepiej zrezygnować z tego typu mąki, a co za tym idzie z połączenia tej mąki z cukrem, czyli większości ciast oraz słodyczy. Wielkim wrogiem wysokociśnieniowców jest też alkohol oraz nawet okazyjne palenie papierosów.
Co należy spożywać?
Najważniejsze w takiej diecie jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, ale tak jak wspomniano wcześniej, tych drugich z dużym rozsądkiem. Najzdrowszym wyborem będą cytrusy lub owoce zawierające mało cukru, a dużo wody jak na przykład arbuz. Wskazana będzie większość warzyw z ograniczeniem tych, które zawierają dużo skrobi, czyli np. ziemniaków. W jadłospisie warto uwzględnić produkty niskotłuszczowe, które też często są dodatkowo bogate w błonnik, magnez i wapń. Do swojej diety warto włączyć pełnoziarniste mąki i pieczywo. Dla osób mięsożernych lepszym wyborem zamiast czerwonego mięsa będzie drób lub ryby. Większość wymienionych wyżej zaleceń to główne zalecenia diety dash.
Dieta dash - jak zacząć ją stosować?
Można zacząć od małych kroków - do każdego posiłku włączać większą ilość warzyw, albo każdego dnia pamiętać o zjedzeniu jakiegoś owocu, a czerwone mięso zamienić na białe. Następnie można zamienić pszenne wyroby na te pełnoziarniste, a produkty tłuste na te z obniżoną zawartością tłuszczu. Stopniowo wprowadzając nowe nawyki łatwiej zmienić sposób swojego żywienia na lata, a nie tylko na chwilę. Dla niektórych jednak jest to wyzwaniem, żeby tak nagle zmienić swoje nawyki. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi catering dietetyczny. Nie jest to dieta rozpisana z listą zakupów oraz przepisami do własnego przygotowania. To dieta pudełkowa, w której posiłki są gotowe, dostarczane pod drzwi dzień wcześniej, a następnie jedynie odgrzewane. Wiele firm cateringowych jak np. Pogotowie Dietetyczne oferują zróżnicowane diety, dostępne w wielu wersjach kalorycznych. Chociaż catering oferuje wiele różnych rodzajów żywienia, warto spróbować czym jest dieta dash, ponieważ jest ona obecnie uważana za jedną z najzdrowszych diet na świecie.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!