Jak zaaranżować pokój przedszkolaka?
Mały człowiek w wieku dwóch trzech lat potrzebuje przestrzeni, która swoją funkcjonalnością jednocześnie wspiera samodzielność, zaspokaja jego potrzeby oraz zapewnia bezpieczeństwo maluszkowi. W związku z powyższymi aspektami tak bardzo ważne jest właściwe zaaranżowanie pokoju dla przedszkolaka. Na co warto zwrócić uwagę, urządzając takie pomieszczenie?
Odpowiednie zaaranżowanie pokoju przedszkolaka — dlaczego to takie ważne?
Pokój dziecka to miejsce, w którym spędza ono niemal swój cały czas wolny. W związku z tym faktem, podczas urządzania takiego pomieszczenia trzeba wziąć pod uwagę takie aspekty jak: bezpieczeństwo, funkcjonalność oraz odpowiednie dostosowanie do gustu przedszkolaka. Zmniejszenie ilości mebli, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie i niepotrzebnie zajmują przestrzeń to podstawa. Co więcej, urządzając takie pomieszczenie, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w zabezpieczenia do kontaktów, jak i również zrezygnować z przedmiotów, które mogą zostać wykorzystane przez maluszka w niewłaściwy sposób. Dla przykładu prześcieradło z gumką to rozwiązanie, które poza ładem w pokoju, pozwala także uchronić dziecko przed potknięciem się o nie, gdy spadnie z łóżka. Takich przykładów, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę podczas aranżacji pokoju dla przedszkolaka jest znacznie więcej
Prześcieradło z gumką i nie tylko — sposoby na funkcjonalne urządzenie pokoju przedszkolaka
Aranżując pokój przedszkolaka, należy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:
• Podłoga — zamiast położyć zwykłą wykładzinę, zaleca się postawić na panele i dywanik. Pierwszym powodem takiego wyboru jest łatwość w utrzymaniu czystości przy jednoczesnym zapewnieniu dziecku względnej swobody tworzenia np. ciastoliną czy też farbami. Z drugiej strony dywan może stanowić wyznaczenie obszaru do zabaw podłogowych, np. klockami, co sprawia, że pojawia się mniejsze ryzyko bałaganu w całym pokoju.
• Naturalne ściany cechujące się plamoodpornością — to doskonały sposób na utrzymanie czystości w pokoju. Naturalne kolory sprawiają, iż pokój nabiera harmonii, a tym samym dziecku łatwiej w takim miejscu odpoczywać.
• Dekoracje ścienne — lepiej postawić na ozdobne naklejki zamiast tapety — z tapetą jest dużo pracy, zarówno podczas jej przyklejania, jak i wymiany części w przypadku uszkodzenia. Dodatkowo remont pokoju, w którym była tapeta, czasami może doprowadzić do szału. Natomiast ozdobne naklejki łatwo zmienić w każdej chwili.
• Meble dostosowane do przedszkolaka — meble powinny być przede wszystkim bezpieczne dla maluszka. Nie mogą one mieć ostrych krawędzi, czy też drzwiczek, które maluszek sam otworzy. W dodatku półki powinny być na takiej wysokości, by przedszkolak miał możliwość sięgnięcia po wszystko, czego potrzebuje do zabawy.
• Prześcieradło z gumką i kolorowa pościel — to rzeczy, które tworzą zarówno porządek, jak i nastrój w pokoju. Co więcej, nie zsuwa się z materaca, co sprawia, że nie powstaje bałagan na łóżku i w jego okolicy, natomiast pościel z motywem z ulubionej bajki przedszkolaka to sposób by dziecko w swoim pokoju miało swój własny świat.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1)
- Komentarze Facebook (...)
1 komentarz
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!