Wakacyjne warsztaty hafciarskie w domu kultury w Silnie (FOTO)
Pomimo wakacji i sezonu urlopowego, panie uczestniczące w projekcie „Mistrzyni haftu kaszubskiego - Aleksandra Lubińska” spotykają się na cyklicznych warsztatach hafciarskich organizowanych w Wiejskim Domu Kultury w Silnie.

Kilkumiesięczna praca pod okiem mistrzyni – Aleksandry Lubińskiej i koordynatorki Heleny Pawłowskiej, zaczyna przynosić efekty. Uczestniczki kursu wykonały już szereg serwet, serwetek i obrusów oraz ozdobiły haftami elementy strojów. Część z tych prac została złożona na konkurs hafciarski. Adeptki hafciarstwa próbują też swoich sił w samodzielnym komponowaniu wzorów – w hafcie kaszubskim polega to na tym, że należy ściśle przestrzegać danych kanonów.
Reklama | Czytaj dalej »
Tradycyjna jest kolorystyka, motywy i ich sposób wykonania, natomiast sposób rozmieszczenia danych elementów na serwecie czy obrusie należy już do wykonawcy pracy. Jest oczywiście szereg wydawnictw – teczek z gotowymi wzorami haftów kaszubskich, z których hafciarki mogą przerysowywać gotowe kompozycje lub tylko wzorować się na nich. Panie, biorące udział w warsztatach, mogą wzorować się na pracach swojej mistrzyni – korzystając z publikacji pn.: „Wzory haftu kaszubskiego Aleksandry Lubińskiej z Chojnic” wydanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach.
Wydawnictwo to jest wielką pomocą dla początkujących hafciarek – służy nie tyle do kopiowania wzorów p. Aleksandry Lubińskiej , ile dla uczenia się od „mistrza". Możliwość obejrzenia kompozycji autorstwa p. Oli bardzo ułatwia pracę przy układaniu własnych wzorów a możliwość bezpośrednich konsultacji z niekwestionowaną mistrzynią haftu w regionie chojnickim daje uczestniczkom warsztatów pewność, że ich prace będą wykonane zgodnie „ze sztuką” i oczywiście przepiękne – jak wszystko, co związane jest z tradycyjną kulturą ludową Kaszub.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)


USD
DKK
EUR
TRY
CHF
NOK
GBP
SEK



Związki i pracodawcy domagają się...
Hołownia: 6 sierpnia odbiorę od...
Nowy sondaż prezydencki
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!