Jak radzić sobie z alergią sezonową?
Katar sienny, łzawienie oczu, swędzenie nosa a nawet zmiany skórne - to wszystko to potencjalne objawy alergii, które pojawiają się w określonym czasie w ciągu roku. Pyłki roślin, sierść zwierząt czy też kurz zbierający się w domu po kątach to tylko niektóre z czynników, które mogą wywoływać nieprzyjemną reakcję. Nic więc dziwnego, że wiele osób stara się jak najszybciej zdziałać coś, aby nie musieć odczuwać nieprzyjemnych skutków alergii. Czym jednak jest alergia? Na co można mieć uczulenie - szczególnie wiosną? Jakie objawy mogą wystąpić? W jaki sposób przebiega leczenie alergii wiosennej i nie tylko?
Czym w zasadzie jest alergia i reakcja alergiczna?
Alergia to nic innego jak reakcja immunologiczna organizmu na substancje, które w normalnych warunkach są przez organizm innych osób ignorowane. Bardzo popularnymi substancjami, które wywołują reakcje alergiczne są jady owadów, produkty spożywcze takie, jak orzechy, ryby, mleko czy jaja, roztocza znajdujące się w kurzu, zarodniki grzybów, pyłki roślin czy też sierść zwierząt domowych. Szczególnie stężenie pyłków w powietrzu może sprawić, że w pewnym czasie w ciągu roku częściej ma się problemy natury alergicznej.
Co może uczulać wiosną - na co można mieć alergię?
Alergia sezonowa, a dokładnie wiosenna, nie jest przyjemna i potrafi skutecznie utrudnić funkcjonowanie każdego, kto ma nieszczęście być uczulonym na takie alergeny, jak leszczyna, olsza, topola, brzoza, jesion, dąb, trawy, grzyby z różnych rodzin, szczaw oraz pokrzywy. Aby nieco sobie ulżyć, warto jest prowadzić kalendarz pylenia i zażywać środki przeciwalergiczne (które niekiedy niestety powodują senność) i leki antyhistaminowe działające właśnie na problemy z sezonowymi uczuleniami.
Jakie mogą być objawy uczulenia - jakie objawy alergiczne są najpopularniejsze?
Jakie są najpopularniejsze objawy alergii wiosennej? Przede wszystkim jest to alergiczny nieżyt nosa, kiedy ma się wrażenie, że nie można oddychać. Może też być całkowicie odwrotnie - a więc będziesz mieć wodnisty katar. Dodatkowo można spodziewać się nagłych, napadowych ataków kichania. Oprócz tego można spodziewać się łzawienia i zaczerwienienia oczu oraz swędzenia i wysypki występującej na skórze. W najgorszych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego - np. przy ugryzieniu owada.
Leki przeciwalergiczne - jak leczyć objawy alergii?
Jeżeli chodzi o leczenie alergii, to można ją leczyć na dwa różne sposoby. Przede wszystkim - immunoterapia alergenowa czyli tak zwane odczulanie. Kolejną kwestią są preparaty przeciwhistaminowe i leki na alergię dostępne bez recepty. Trzeba tylko uważać, ponieważ takie leki mogą nieco utrudniać normalne funkcjonowanie - mogą powodować senność a czasem nawet ból brzucha. Dlatego też należy dokładnie czytać ulotkę każdego leku, jaki chce się przyjmować na alergię.
Immunoterapia alergenowa - czym w zasadzie jest odczulanie?
Coraz częściej ludzie, którzy cierpią na alergię zamiast co roku przyjmować leki, decydują się na rozpoczęcie immunoterapii alergenowej, czyli na odczulanie. Taka terapia polega na tym, aby zmniejszyć wrażliwość organizmu na poszczególne alergeny. Zanim jednak się ją rozpocznie, lekarz musi dokładnie zbadać pacjenta - aby uzyskać informację o tym, co tak naprawdę go uczula, a więc na jakie alergeny będzie podawany preparat. Trzeba pamiętać o tym, że odczulanie nie jest wskazane, gdy pacjent jest w ciąży, ma AIDS, jest dzieckiem poniżej 2-go roku życia lub ma astmę lub nowotwór.
Jakie leki pozwolą pozbyć się uciążliwych objawów alergii?
Jakie wyroby medyczne pozwolą ci na cieszenie się życiem bez alergii? W aptekach można znaleźć całkiem sporo różnych leków, które mogą ci pomóc w pozbyciu się niechcianych objawów alergicznych. Można więc wybierać spośród tabletek i syropów, aerozoli i kropli do nosa jak i kropli do oczu. Jeżeli nie wiesz, jaki lek będzie dla ciebie odpowiedni, zawsze możesz skonsultować się z lekarzem bądź farmaceutą.
O czym jeszcze pamiętać chcąc pozbyć się łzawienia oczu, świądu czy kataru siennego?
Jeżeli chcesz mieć kontrolę nad swoją alergią, to warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim warto założyć specjalny kalendarz pylenia, aby móc się do pylenia przygotować. Jeżeli wychodzisz z domu, to po powrocie, warto zmienić ubranie i wziąć prysznic, dzięki czemu zmyjesz z siebie ewentualne pyłki i zarodniki, które przyniosłeś z dworu. Wiosna to także czas, kiedy lepiej nie suszyć prania na zewnątrz.
Więcej kwestii, o których warto pamiętać znajdziesz na stronie https://apteka.superpharm.pl/poradnik/jak-leczyc-alergie-na-pylki-sprawdz-jakie-leki-stosowac-na-alergie-sezonowa
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1)
- Komentarze Facebook (...)
1 komentarz
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!