Kawa po wietnamsku - jak smakuje?
Wśród wielu sposobów parzenia kawy za jeden z najbardziej ekskluzywnych i wysublimowanych uchodzi kawa po wietnamsku. Przygotowując kawę po wietnamsku szybko staniemy się wielkimi fanami tej receptury. Prosimy podzielić się z innymi tym przepisem.
Kawa po wietnamsku - wstęp
W Wietnamie znają się na kawie lepiej niż większość z nas myśli - ten kraj jest jednym z największych eksporterów kawy, a jej spożywanie w Wietnamie jest niemal rytualne. Kawa po wietnamsku posiada swoje dzieje, a zespół przepisów na jej przygotowanie powstawał mniej lub bardziej świadomie przez długi czas, to część tradycji tego azjatyckiego kraju, która stanowi o kulinarnym kolorycie lokalnym. Powiedzieliśmy o “zespole przepisów”, ponieważ wietnamska kawa nie posiada jednego, skodyfikowanego przepisu, lecz raczej wiele zbliżonych do siebie receptur, które łączy w całość wytworzenie ich z nasion Robusty. Wiedzmy również, że ten rodzaj pomysłu na kawę jest pozostałością czasów kolonialnych, który Wietnamczycy konstruktywnie przekształcili zgodnie z własną tradycją.
Jak przygotować kawę po wietnamsku?
Podstawą jest Ca phe nau - to bazowy przepis wietnamski na kawę, z którego następnie możemy skonstruować jego warianty. Pewien kłopot z realizacją przepisu może stanowić jego konieczny wymóg, jakim jest zaopatrzenie się w specjalne naczynie do parzenia zwane Phin, ale jeśli dobrze poszukamy, to znajdziemy również i to urządzenie. Gdy już jesteśmy w posiadaniu Robusty, mleka w stanie skondensowanym oraz syropu (przy syropach także występuje duża rozpiętość smaków) - możemy zabrać się za przygotowanie kawy po wietnamsku. Dziwić może, że do Phin najpierw wlewamy mleko, następnie syrop oraz dodajemy lód w kostkach. Ponieważ Robusta jest bogata w kofeinę, do Phin nie wsypujemy więcej niż 2 łyżeczki zmielonej kawy. Nie zalewamy wszystkiego od razu - jedynie dodajemy na początku niewielką ilość podgrzanej do wrzenia wody, aby zmieniła się konsystencja. Gdy to się już stanie, wlewamy do Phin resztę ciepłej wody. Teraz następuje proces parzenia, więc Phin należy szczelnie zamknąć. Czekamy kilka minut i dokładnie mieszamy całość. I oto jest - kawa po wietnamsku w swojej podstawowej postaci, którą teraz możemy modyfikować i zmieniać jej smak dodatkowymi, specjalnymi składnikami.
Niezrównany smak kawy po wietnamsku
Jak smakuje kawa po wietnamsku? Trzeba wiedzieć, że jest parzona z nasion Robusty, których smak zaliczany jest do gorzkiego. Jest to także bardzo bogata w kofeinę kawa, mocna - od razu “stawia na nogi”. Przedstawiony powyżej przepis będzie miał gorzki, wyrazisty smak, pozostawiający wyraźną nutę smakową na podniebieniu, szczególnie, gdy zrezygnujemy z cukru. Ale to nie wszystko. Smak kawy po wietnamsku - i to jest jeden z sekretów - zmieniamy w zależności od upodobań poprzez zastosowanie wielu zalecanych udoskonaleń. Może być to mleko z kokosa, może być to jogurt, a nawet jajko. Naturalna gorzkość zostaje przełamana, dominujący smak nadają użyte dodatki.
Kawę po wietnamsku serwujemy dosłownie przy każdej okazji, bez względu na stopień jej oficjalności. Możemy ją pić u siebie w domu, ale nie zdziwmy się, jeśli zaproponują ją nam najlepsze światowe restauracje. Naczyniem właściwym do jej podania jest niewielka szklanka. Smacznego.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!