Pokochać fizykę - czy to fizycznie niemożliwe?
Z czym Twoje dziecko kojarzy termin "fizyka"? Tak naprawdę może się ona okazać jednym z praktyczniejszych przedmiotów w szkole. Niestety przez niewłaściwy sposób nauczania wiele dzieci - oraz ich rodziców - szczerze w to wątpi. Jak sprawić, by dziecko wprost pokochało fizykę?
Skąd ten wstręt?
Niektórym fizyka sprawia same kłopoty, o czym świadczą jedynki w dzienniku od góry do dołu. Czasem powodem jest zwykłe lenistwo. Innym razem bywa, że nieznajomość przedmiotu jest winą nauczyciela.
Niektórym fizykom brakuje pasji do ich własnego przedmiotu, więc nie zarażają młodych studentów zapałem i optymizmem. W drugim przypadku nauczyciele skupiają się tylko na przekazywaniu wiedzy teoretycznej - a to błąd! Przedmiot staje się wtedy nużący i skomplikowany.
Bądź co bądź, dziecko traci chęci i zamiast przyswajać nową wiedzę, walczy o przetrwanie.
Fizyka bawi i uczy!
Jeśli jako rodzic nigdy nie trafiłeś pod skrzydła jednego z typów opisanych wyżej nauczycieli, już wiesz, skąd bierze się niechęć Twojego dziecka do fizyki. Skoro już znasz problem, powinieneś wesprzeć swoją pociechę i przygotować ją do starcia z tym przedmiotem.
Jak zaangażować nastolatka w naukę fizyki?
Na własne oczy - siła doświadczeń
Lepszy przykład, niż wykład - to nigdy się nie zmieni. Jeśli pomagasz dziecku nadrobić luki w materiale, spróbuj wymyślić lub wyszukać doświadczenia, które moglibyście przygotować w domowych warunkach.
W serii podręczników "Odkryć fizykę" znajdziesz ich całe mnóstwo. Na każdy temat przypada od jednego do kilku prostych projektów, świetnie obrazujących omawianą lekcję. Poza tym w rozdziałach można znaleźć odsyłacze do stron internetowych, na których znajduje się więcej ciekawostek i propozycji eksperymentów.
Jeśli dziecko nie zapamięta skomplikowanych terminów czy definicji, będzie mogło oprzeć się na tym, co zobaczy w praktyce.
Warsztaty dla każdego!
Nie chodzi o dodatkowe lekcje, podczas których dziecko będzie powtarzać przez kolejne czterdzieści minut, jak brzmią podstawowe zasady dynamiki Newtona. Tutaj znów chodzi o praktykę.
Jak wyprodukować sztuczny śnieg? Jak powstaje prąd? To tylko niektóre z pytań na jakie wykwalifikowani fizycy mogą odpowiedzieć podczas warsztatów - i to nie tylko w teorii! Na takich zajęciach młodzi poznają zasady otaczającego ich świata i dowiadują się, jak wytłumaczyć zgoła skomplikowane rzeczy w prosty i przejrzysty sposób.
Dodatkowo mogą mieć do czynienia z narzędziami czy substancjami, których nie uświadczą w domu, co będzie dla nich jeszcze bardziej ekscytujące!
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane sÄ… dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!