Czarne chmury nad radnym miejskim na razie zażegnane
Dyrektor generalny Urzędu Miasta w Chojnicach, prawnik Robert Wajlonis zarzuty formułowane przeciwko Andrzejowi Placie uznał za bezzasadne. Mandat radnego pozostaje bezpieczny.
Dnia 2 sierpnia br, na ręce Przewodniczącego Rady Miejskiej w Chojnicach, Antoniego Szlangi spłynęło pismo z Urzędu Wojewódzkiego, w którym wskazano na istnienie przesłanek do uchylenia mandatu radnemu Andrzejowi Placie. Wojewoda pomorski Dariusz Drelich, w piśmie stwierdził, iż dotarła do niego informacja o tym, że radny nie mieszka w Chojnicach, gdzie mandat sprawuje, oraz o fakcie zawarcia przez Platę umowy o dzieło na usługi terapeutyczne dla Środowiskowego Domu Samopomocy w 2020 roku, w kwocie 480 zł.
Reklama | Czytaj dalej »
W związku z tym, urzędnicy miejscy przeprowadzili postępowanie wyjaśniające w tej sprawie, a radny Andrzej Plata złożył w ratuszu wyjaśnienia. Jednak wygląda no to, że mandat zostanie zachowany.
- Te zarzuty zą zarzutami bezzasadnymi. (...) Tutaj mamy do czynienia z sytuacją dopuszczalną przez prawo jaką jest zatrudnienie radnego w jednostkach niebędących bezpośrednio urzędem miasta - tłumaczy Dyrektor generalny Urzędu Miasta w Chojnicach, prawnik Robert Wajlonis. - Zarówno sądownictwo administracyjne, jak i samo brzmienie przepisów jest jednoznaczne. Radny może być zatrudniony w jednostkach organizacyjnych gminy, za jednym wyjątkiem, nie może być kierownikiem takiej jednostki.
Ponadto, adwokat wskazuje, iż radny oddawał głos jako czynny wyborca w wyborach prezydenckich, samorządowych, i parlamentarnych, a zamieszkanie poza granicami samorządu, w którym mandat się sprawuje również nie jest prawną przesłanką do wygaszania mandatu radnego. - Nie ma podstaw do podjęcia takiej uchwały.
- Odpowiedziałem panu wojewodzie, że wdrażamy postępowanie wyjaśniające, ono się już zakończyło i w związku z tym, powiadomimy pana wojewodę o wynikach - dodaje Przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Szlanga.
Radny Andrzej Plata sprawy komentować nie chce.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (5)
- Komentarze Facebook (...)
5 komentarzy
Art. 383. § 1. Kodeksu wyborczego: "Wygaśnięcie mandatu radnego następuje w przypadku:"
"2) utraty prawa wybieralności lub nieposiadania go w dniu wyborów;"
Prawo wybieralności to tzw. bierne prawo wyborcze zdefiniowane w art. 11 §1 pkt. 5: "w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego – osoba mająca prawo wybierania tych organów;", który odnosi nas do art. 10 pkt. 3a:
"Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) ma: (...) w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego: (...) rady gminy – obywatel polski oraz obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na obszarze tej gminy".
Zatem, jeśli radny Plata nie posiada stałego miejsca zamieszkania w obszarze danej gminy to utracił czynne prawo wyborcze, a co za tym idzie również automatycznie bierne prawo wyborcze. To natomiast implikuje wygaśnięcie mandatu radnego, które rada jest zobowiązana stwierdzić w drodze uchwały w ciągu miesiąca od dnia wystąpienia przesłanki.
W przypadku zaniechania ze strony rady wojewoda, po bezskutecznym wezwaniu, może wyręczyć radę poprzez wydanie zarządzania zastępczego i tak też w tej sytuacji się stanie. Nic Wajlonis na to nie poradzi.
Anna Jarzyna:
https://chojnice24.pl/artykul/19348/centrum-zyciowe-arseniusza-finstera-jest-w-chojnicach/
Panom, z jakichś przyczyn zamieszkiwanie w Chojnicach nie odpowiada, bo wybrali inny powiat, ale chcą mieć decydujący głos w sprawach miasta i jego mieszkańców. Ciekawe, ciekawe.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!