Ryby - dlaczego warto je jeść?
Ryby, zwłaszcza morskie, powinny gościć na naszych stołach przynajmniej dwa razy w tygodniu. Jedząc ich zdrowe mięso na pewno nie utyjemy , bo nawet najtłustszym daleko do kaloryczności wieprzowiny , nie mówiąc już o zdrowotnych korzyściach wynikających z takiej zamiany. Bo właśnie tłuste ryby morskie są nadzwyczaj zdrowe. Ale to nie jedyny powód , dla którego warto je jadać.
Są pożywne
Mięso ryb jest lekko strawne , a niewielka , bo ważąca zaledwie 100 g porcja ryby pokrywa prawie połowę dziennego zapotrzebowania na białko. Jest to w dodatku białko bardzo wartościowe i łatwo przyswajalne. Ryby są więc doskonałą alternatywą dla mięsa , którego niektórzy nie mogą , nie lubią albo po prostu nie chcą jeść. Szczególnie bogate w wartościowe białko są niskokaloryczne płaszczki /21%/ , delikatne sole /17%/ , a także nieco tłustsze ryby z rodziny tuńczyków /24%/.
Doskonale wpływają na linię
Reklama | Czytaj dalej »
Choć dla serca najzdrowsze są tłuste – a więc kaloryczne – ryby , jeśli kogoś bardziej martwią szerokie biodra niż poziom cholesterolu we krwi , zawsze może sięgnąć po chudsze gatunki. Spośród ryb morskich niską zawartością tłuszczu odznacza się flądra , sola , karmazyn i dorsz , a spośród słodkowodnych – szczupak i okoń. Żadna z nich nie ma więcej niż 2 g tłuszczu w stugramowej porcji , podczas gdy w 100 g kiełbasy jest go przynajmniej 30 g. Dla porównania: 100 g nawet tak tłustej ryby jak łosoś ma prawie o połowę mniej kalorii niż chudy , duszony schab.
Chronią przed zawałem
Znajdujące się w rybach kwasy tłuszczowe omega-3 , rzadko występujące w innych produktach , chronią przed chorobami serca i układu krążenia. Zmniejszają też groźbę zachorowania na zakrzepicę i poprawiają przepływ krwi w drobniutkich naczynkach krwionośnych. Eskimosom , którzy żywią się prawie wyłącznie rybami , zawały serca zdarzają się niezwykle rzadko. Doskonałym źródłem wspomnianych kwasów tłuszczowych jest hodowlany łosoś i pstrąg , a także inne tłuste ryby /np. śledź i makrela /. Dzienne zapotrzebowanie na dobroczynne kwasy / a przy okazji także na witaminę A i D / zaspokajają też 2 łyżeczki tranu z dorsza.
Pozwalają uniknąć wola tarczycy
Aby do niego nie dopuścić , nasz organizm potrzebuje codziennie ok. 150-200 mikrogramów jodu. Okazuje się , że wystarczy jeść ryby , najlepiej morskie , aby sprostać temu zapotrzebowaniu. Pierwiastek ten dobrze też wpływa na płodność. Wyjątkowo dużo jodu zawierają łupacz i łosoś morski /nie ma on nic wspólnego ze znanym nam łososiem , to ryba z rodziny dorszowatych , o lekko szarawym mięsie/. Stugramowa porcja tych ryb pokrywa w całości dzienne zapotrzebowanie na ten mikroelement. Ryby słodkowodne zawierają go o połowę mniej.
Wzmacniają mięśnie i kości
Oprócz koniecznego do budowy mięśni białka , ryby zawierają witaminę D i minerały – fosfor , magnez , wapń – potrzebne do prawidłowego funkcjonowania całego aparatu ruchu. Wprawdzie wapń znajduje się głównie w rybich ościach , które bez obawy jadamy tylko w konserwach rybnych , za to pół puszki sardynek pokrywa w całości dzienne zapotrzebowanie na ten minerał. Ale co znacznie ważniejsze , zawarte w rybach kwasy tłuszczowe ułatwiają wchłanianie wapnia również z innych produktów. Natomiast jednym z lepszych źródeł magnezu wśród ryb morskich jest tuńczyk /50mg/100g/ , a spośród słodkowodnych – szczupak /175mg/100g/ . Jeśli więc łapią cię skurcze łydek , ulgę przyniesie ci faszerowany łosoś lub sałatka z tuńczyka . Wszyscy , którzy potrzebują fosforu /głównie osoby przyjmując leki zobojętniające kwas żołądkowy / , mogą również bez obawy sięgnąć po ryby , najlepiej te ze słodkich wód.
Poprawiają humor , łagodzą skutki stresu
Aby dostarczyć organizmowi magnezu , który zwalcza objawy stresu , zazwyczaj sięgamy po tabletki. Szkoda ! Bo ryby oprócz dużej ilości magnezu zawierają też sporo witaminy B12 , odpowiedzialnej m.in. za nasz nastrój. Jeśli więc nie przekonują nas argumenty zdrowotne – jedzmy ryby na dobry humor !
Opracowanie:
Katarzyna Karpus
Gabinet Edukacji i Promocji Zdrowia „GEMINI”
Tel. 052/3974033
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (4)
- Komentarze Facebook (...)
4 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!