Nowości książkowe
"Sieroty Zła" to literacki debiut Nicolasa d’Estienne'a d’Orves'a- francuskiego dziennikarza, absolwnta Sorbony. Tematem książki są eksperymenty genetyczne jakie były prowadzone w III Rzeszy.
II Wojna Światowa to rozdział historii, który niezmiennie, pomimo upływu lat, wywołuje wiele emocji. Inspiruje wszelkiego rodzaju twórców, począwszy od filmowców, a kończąc na firmach produkujących gry komputerowe. Wielki konflikt natchnął również pisarz, którzy stworzyli alternatywne wersje wydarzeń historycznych, jest idealnym punkt wyjścia do przeróżnych teorii spiskowych. "Sieroty Zła" należą także do nurtu "historical fiction”, choć podstawą fabuły są autentyczne sytuacje, organizacje polityczne i ludzie nierozerwalnie kojarzeni z III Rzeszą.
Młoda dziennikarka Anais, prowadzi śledztwo mające wyjaśnić tajemnicę czterech zagadkowych samobójstw. Ciała samobójców zostają znalezione w Niemczech, mężczyźni mają odcięte prawe dłonie, a na plecach wytatuowane numery i litery SS. Dziennikarka wspierana jest przez norweskiego milionera Vidkuna Vennera, to do niego trafiła makabryczna przesyłka, w której były odcięte dłonie martwych mężczyzn. Jest rok 1995.
Osiem lat wcześniej, we Francji, odnaleziono nadpalone zwłoki kobiety, na plecach miała podobny tatuaż. W jej pamiętniku widnieje zapis mówiący, że jej ojciec był nazistą i spłodził z różnymi kobietami pięcioro dzieci, które miały być zaczątkiem nowej rasy nadludzi.
Francuski komisarz Gilles Chauvier bada zagadkę rytualnego morderstwa. Niestety na drodze do rozwiązania sprawy, staje miejscowy mer Claud Jose, w przeszłości członek ruchu oporu. Kryształowa postać społecznika i kombatanta, ma jednak poważną skazę. Chauvier odkrywa, że mer w przeszłości był powiązany z nazistami.
Reklama | Czytaj dalej »
Obie sprawy łączą się bardzo wyraźnie, Vidkun Venner widzi tu szansę na rozwiązanie własnych zagadek. W jego rodzinie przechowywano tajemnicę, którą poznał niedawno, został adoptowany i chce poznać swoje pochodzenie. Anais ma mu w tym pomóc, a ich śledztwo w poszukiwaniu korzeni, zamieni się w wyprawę w mroki historii.
Nicolas d’Estienne d’Orves przed napisaniem "Sierot Zła" wykonał ogromną pracę, przygotowując się historycznie do swojej książki. Wykorzystuje znane postaci i wydarzenia (Heinrich Himmler, organizacja Lebensborn) i wplata je w intrygującą i pasjonującą opowieść. Chwilami trudno odróżnić rzeczywistość od fikcji. Fabuła wciąga pomimo tego, że autor postawił na powolne budowanie napięcia. Pozornie odległe wątki, zbiegają się w kulminacyjnym momencie, powiązanie tych ”sznurków” może sprawić czytelnikowi wiele przyjemności. Tematyka genetycznych eksperymentów prowadzonych przez nazistów, pojawiła się już w filmie ”Chłopcy z Brazylii” z 1978 roku. Gregory Peck wcielił się w nim w postać Josefa Mengele, prowadzącego prace nad rozwojem rasy nadludzi.
Nicolas d’Orves w swojej książce, zwraca uwagę na szereg udokumentowanych zdarzeń, jakie po 1945 roku wpływały na losy ludzi, którzy bezskutecznie uciekali przed wojenną traumą. Pisze o skutkach działań hitlerowców, jakie można odnaleźć w obecnych czasach."Daily Telegraph" na początku tego roku, napisał o brazylijskim mieście bliźniaków. Niezwykła liczba bliźniaczych ciąż, łączona jest z pobytem Josefa Mengele w tym rejonie. Czyżby fikcja literacka miała odbicie w rzeczywistości?
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!