Środa, 17 Kwietnia 2024 | Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Angelika Ollik fot. nadesłane

Czy Chojnice będą wyłączać oświetlenie w porze nocnej?

Wiceburmistrz odnosi się do kwestii oszczędzania prądu w mieście, a dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta tłumaczy, dlaczego niektóre lampy działają nawet w ciągu dnia.

fot. ulica Zielona w Chojnicach, nadesłane od Czytelnika w ubiegłym tygodniu


Oświetlenie w dzień i w nocy, na lampy potrzeba sprawczej mocy

Jak zgłaszali nam Czytelnicy, lampy na ulicach: Kilińskiego, Zielonej oraz Wysokiej w ubiegłym tygodniu, kilkukrotnie działały również w ciągu dnia, zarówno po godz. 7:00 rano, jak i po godz. 16:00. Nie była to sytuacja jednorazowa, jednak dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miejskim, Jarosław Rekowski twierdzi, że zgłoszenie o awarii otrzymał tylko raz, konserwator "podchodził już do tematu kilkukrotnie", a sprawa jest błaha.

- Tak, świeciły, bo widocznie coś nie zadziałało, konserwator już sprawdzał ten układ w ubiegłym tygodniu no i rzekomo powinno być poprawnie. Natomiast są to długie ciągi ulic, różne roboty się odbywają, w międzyczasie się też odbywały. I teraz jak mamy trochę takich "mokrych pogód", to różnie te instalacje działają, czasami mają zwarcie, że kilka lamp przestaje palić, ale to są też sprawy konserwatorskie, ale to już jest tak błaha rzecz, że nie warto nawet pisać.

Dyrektor Rekowski sądzi, że działające w ciągu dnia uliczne lampy mogły być wynikiem sprawdzania poprawności działania oświetlenia podczas usuwania samej usterki, a awaria została już zażegnana.

 

Reklama | Czytaj dalej »

Wyłączać czy nie? Oto jest pytanie

Lampy jednak pozostaną w najbliższym czasie na "tapecie", bowiem w związku z drastycznymi podwyżkami cen prądu, część samorządów w Polsce podejmuje decyzję o wyłączaniu miejskiego oświetlenia w porach nocnych. Z racji tego, że aktualnie ratusz płaci 1038 zł za 1 MWh, to czy Chojnice myślą tak samo?

- Przymierzamy się do wymiany opraw przy oświetleniu ulicznym. Mamy bardzo dużo lamp, które są ze starymi oprawami sodowymi, chcielibyśmy je wszystkie wymienić na oprawy ledowe. To mogłoby pozwolić również na zarządzanie energią, czyli w odpowiednich godzinach czy od natężenia ruchu by się ściemniały  i rozjaśniały. Na pewno nie będziemy szli w kierunku wyłączania oświetlenia, bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze - zapewnia wiceburmistrz Adam Kopczyński.

 

Niektóre samorządy ograniczają również podświetlanie obiektów użyteczności publicznej lub zabytków, jednak dla Chojnic jest to... nieopłacalne.

- Rozważaliśmy, jeżeli chodzi o podświetlenie Bramy Człuchowskiej czy Fosy Miejskiej, tutaj mówimy też o Bazylice, ale to są niewielkie koszty w porównaniu do dużych miast, gdzie tych zabytków mamy dużo. Jest to ułamek kwoty, którą dajemy na oświetlenie uliczne. Może miałoby to działanie bardziej zachęcające dla mieszkańców do oszczędzania - dodaje wiceburmistrz.

 

(Droga) droga do oszczędzania

Wymiana oprawa z sodowych na ledowe jest jeszcze w fazie planowania w Urzędzie Miejskim, bowiem działanie mające na celu oszczędzanie będzie sporo kosztować, a środków w budżecie na to na tę chwilę nie ma.

 

- Na razie oglądamy temat. To nie jest tak zero-jedynkowo jak w domu, że idziemy do sklepu, kupujemy żarówkę led jedną i wymieniamy sobie ciach i gotowe, pozamiatane i możemy usiąść na fotel. Musimy się przygotować do tej inwestycji, bo to jest niemały wydatek - wskazuje dyrektor Rekowski.

Średnio lampa uliczna kosztuje w granicach ok. 1,5 tys. złotych brutto, a przedział sięga od 800 zł do nawet 3 tys. złotych.

- Na razie szacujemy wydatek, a skoro mamy tych lamp 1,5 tys. to wychodzi 2 mln. 250 tys. złotych. A to trzeba przygotować przetarg, zdecydować co chcemy kupić, czy tylko chcemy wymienić oprawy, czy chcemy jeszcze jakieś dławiki, reduktory, czy chcemy zarządzanie inteligentne wprowadzić, to są kolejne koszty. W budżecie środków na razie nie ma, być może pojawią się dopiero na przygotowanie dokumentacji - tłumaczy urzędnik.

Dyrektor Wydziału Komunalnego dodaje, że na razie Urząd Miejski czeka na ruchy innych samorządów, ponieważ każdy pozyskuje środki inaczej i wprowadza inne rozwiązania. - Tu trzeba znaleźć złoty środek.


Z pewnością taniej byłoby wyłączać oświetlenie, jednak w okresie zimowym przy oblodzonych chodnikach może mieć to katastrofalne skutki dla mieszkańców, zwłaszcza tych poruszających się pieszo. W dodatku problem pojawiłby się w momencie decydowania o tym, w jakich godzinach miałoby gasnąć światło, oraz w których dokładnie miejscach.
Najciemniej pod latarnią

Co w sytuacji, gdy mamy awarię lampy przy naszej ulicy? Dyrektor Rekowski apeluje o zgłaszanie takich sytuacji w aplikacji miejskiej, telefonicznie do Straży Miejskiej (tel. alarmowy 986) lub bezpośrednio do Wydziału Komunalnego w Urzędzie Miejskim.
Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

18 komentarzy

~Do Myslacy
Do Myslacy :::> Ty w domu, w nocy masz wszystkie odbiorniki prądu włączone i płacisz za ten prąd tak ochoczo bo trzeba go z użyć bo jak nie to pójdzie do ziemi ? Zastanów się człowieku co piszesz bo jakieś herezje głosisz.

Ja nie mam zamiaru płacić za coś co nie jest mi i innym potrzebne i się marnuje zważywszy że koncerny energetyczne ustalają sobie ceny za Energie z kosmosu byle zarobić bo akurat się da. Państwo jest na potrzeby obywateli a nie odwrotnie. Koncerny maja zarobić zero a my mamy mieć pytani prąd. Mnie nie interesuje cena na giełdzie a realny koszt produkcji energii.
Z gazem jest podobnie wydobywamy go trochę w Polsce ale cena jest ustalana giełdowa a nie po realnym koszcie wydobycia i obróbki. Tak się łupi ciemny lud któy wierzy w rządowe bajki.
23 Września 2022, godzina 08:39
Oceniono 15 razy 9
~Myslacy
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
22 Września 2022, godzina 22:39
Oceniono 36 razy -32
~Niki
Światło to niech zgasi burmistrz na orlikach bo palą się całymi dniami
22 Września 2022, godzina 22:24
Oceniono 21 razy 13
~Gdzie solary turbiny wiatrowe pompy ciepła
Tyle lat kadencji rządów gospodarowania i Co Wygospodarowali energię ze źródeł odnawialnych A niech na każdym budynku latarni z allegro z marketu kupią zamontują latarnie lampy solarne Będą A darmoche mieć w nocy oświetlenie uliczne
22 Września 2022, godzina 16:47
Oceniono 16 razy 12
~Cezarion
Latarnie w Chojnicach palą się niemalże przez cały dzień , jak nie tu to tam ! Czy tego nikt nie pilnuje ? Teraz wiadomo z jakiego powodu energia będzie taka droga !
22 Września 2022, godzina 14:35
Oceniono 21 razy 13
~Ten wzrost bezpieczeństwa jak się lampy palą to ściema.
Ten wzrost bezpieczeństwa jak się lampy palą to ściema. Straż miejska na ulice i patrolować, tyle że robić się nie chce.
22 Września 2022, godzina 09:04
Oceniono 30 razy 22
~Kamery noktowizorem Dewastację bójki chlanie burdy narkotyki
W parku tysiąclecia parku na wzgórzu ewangelickim do dewastowania rozrabiania młodzieży lampy się palą i parkingach do palenia gumy opon wyścigów nocnych Mają kamery i co ta nic nie widzą czy lampy palą czy się nie palą
22 Września 2022, godzina 04:49
Oceniono 33 razy 25
~Wygospodarujta oszczędności burmistrzu radni za coś pensje diety BIERZETA Co to JE
Po co lampy palą się nocą w parku tysiąclecia parkingach starym rynku są osiedla gdzie światło od lamy do lampy nie sięga są osiedla gdzie są lampy parkowe po co są podświetlane budynki po co w dzień w pomieszczeniach urzędów palą się lampy
22 Września 2022, godzina 04:18
Oceniono 29 razy 25
~Burmistrzu radni zacznijta od siebie
Latem zagoraco to czas pracy skracales urząd zamykałem To Tera zdalna praca urzędników i podległych jednostek zamykamy urząd podległe jednostki światło wyłączamy w nich w dzień energii pobór brak ogrzewanie oszczędzamy Szło latem robić by mieli plażowanie wakacje skrócony czas to Tera tym bardziej
22 Września 2022, godzina 03:44
Oceniono 31 razy 25
~Co ma oświetlenie do oblodzonych chodników - śmiech na sali. Ile mamy dni z oblodzonymi chodnikami
Co ma oświetlenie do oblodzonych chodników - śmiech na sali. Ile mamy dni z oblodzonymi chodnikami ?
Wyłączcie co druga lampę i nie będzie tragedii. Czy urzędnicy zdają sobie sprawę ile ludzi porusza się po mieście miedzy godzina 23:00 a 5:00. Proponuję odbyć nocny spacer aby uświadomić sobie, że oświetlacie miasto dla sportu i marnujecie nasze pieniądze. Tak szanowni urzędnicy - marnujecie pieniądze mieszańców. Taki np Kaufland gasi oświetlenie o 22:00 czy 23:00 już od kilku lat. Można - Pewnie że można i jakoś ludzi się nie zabijają na parkingu czy chodniku. Mamy w ratuszu nieudolnych, niekompetentnych, nie mających wiedzy urzędników, którym się coś wydaje. Ciekawe ilu z was wie co to Ligchtpollution - podejrzewam że nikt.
22 Września 2022, godzina 01:16
Oceniono 38 razy 30
~Wyłączyć co drugą lub 2 na 3 lampy i mamy oszczędności. Co tu duzo kombinować.
Wyłączyć co drugą lub 2 na 3 lampy i mamy oszczędności. Co tu dużo kombinować.
21 Września 2022, godzina 22:31
Oceniono 42 razy 34
~Marko Polo
Bardziej głupiego podejścia nie widziałem.
Po jaką... wymieniać całe lampy, jak można wymienić tylko żarówki na LED-owe
Żarówka sodowa 300 W
Żarówka LED 50 W = 400 W koszt żarówki +/- 200 zł
Trzeba być chorym aby takie brednie opowiadać.
Za to bezsensowne gadanie weźcie się do roboty, nieudacznicy.
Mają zero pojęcia i tacy chcą rządzić miastem, pod cmentarz i żebrać bo do niczego więcej...
21 Września 2022, godzina 17:52
Oceniono 45 razy 31
~analiza
Miejmy nadzieje ,że dla Włodarza oraz jego kumpli raj się zakończy ,ponieważ za jakie kolwiek błędy się płaci .
21 Września 2022, godzina 15:05
Oceniono 42 razy 30
~Gdańska
Na Gdańskiej latarnie się włączają jak jest jeszcze jasno
21 Września 2022, godzina 14:43
Oceniono 42 razy 30
~Vim
Tak to jest jak kolesie budują i później remontują to co spieprzyli ale mają plecy i nik ich nie wygryzie nawet jeśli jest tańszy i lepszy .
21 Września 2022, godzina 14:20
Oceniono 44 razy 32

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 407.00 414.00 DKKDKK 51.20 54.30
EUREUR 432.00 440.00 RUBRUB 4.21 4.45
CHFCHF 444.00 453.00 NOKNOK 32.20 34.30
GBPGBP 505.00 513.00 SEKSEK 36.30 37.30
Aktualizacja: 2024-04-17 14:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 408.32 412.84 DKKDKK 51.30 54.20
EUREUR 434.10 438.82 RUBRUB 4.21 4.45
CHFCHF 445.80 452.82 NOKNOK 32.30 34.20
GBPGBP 506.73 512.29 SEKSEK 36.40 37.20
Aktualizacja: 2024-04-17 14:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

W którym miejscu powinno powstać miasteczko rowerowe w Chojnicach?

Ceny paliw2024-04-17

E95 E98 ON LPG
BP 6.83 zł 7.53 zł 6.95 zł 2.71 zł
Circle K 6.77 zł - 6.9 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.77 zł - 6.91 zł 2.72 zł
MZK 6.71 zł 7.29 zł 6.82 zł 2.72 zł
Orlen 6.77 zł 7.49 zł 6.91 zł 2.72 zł
PKS 6.74 zł - 6.88 zł 2.72 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij