Uczniowie zapisani na język kaszubski w gminnych szkołach będą mieli dodatkowy bonus
W postaci karnetu na basen. Chętnych na naukę tego języka jest już blisko połowa wszystkich uczniów w gminnych podstawówkach.
W gminnnych szkołach podstawowych aż 622 z 1536 uczniów jest chętnych do nauki języka kaszubskiego. To prawie połowa. Lekcje trwają 3 godziny tygodniowo, nie ma zadań domowych, a jedna z tych godzin przeznaczona jest na warsztaty i wyjazdy, np. na pieczenie chleba w Swornegaciach. Dzieci zapisane na zajęcia będą miały także dodatkowy profit.
Reklama | Czytaj dalej »
- Wprowadzamy taki bonus. Formułę prawną dogrywamy, natomiast każde dziecko korzystające z nauki języka kaszubskiego w tym roku i kolejnym roku szkolnym ma otrzymać bonus w kwocie 300 zł w postaci karnetu na basen, z czego ucieszył się pan burmistrz. To około 200 tys. złotych dodatkowych pieniędzy dla parku wodnego - mówi wójt Zbigniew Szczepański.
Stawka wynosi 15 zł/h, i nie zmieni się ona do czerwca przyszłego roku, a do wykorzystania jest 20 godzin na basenie. Karnet nie będzie imienny, tylko dla ucznia, więc może skorzystać z niego także rodzina.
Okazuje się, że korzyści z zapisów na język kaszubski popłyną także do budżetu gminy Chojnice, ponieważ na nauczanie wszystkich przedmiotów subwencja oświatowa wynosi 6,5 tysiąca złotych, a na nauczanie języka kaszubskiego przez 3 h tygodniowo 8,5 tys. zł.
- Połączenie bonu oświatowego w postaci subwencji 6,5 tys. złotych z subwencją na naukę kaszubskiego daje bon w kwocie 15 tys. złotych. Koszt nauczania ucznia w gminie Chojnice średnio wynosi 14 tys. złotych. Gdyby udało nam się zachęcić wszystkich uczniów, o co bardzo zabiegamy, to subwencja oświatowa nam by się zwiększyła o 12-14 mln złotych. Tych 622 uczniów razy 8,5 tys. złotych to jest dodatkowych ponad 5 mln złotych subwencji oświatowej dla gminy Chojnice z dniem 1 stycznia 2023 roku - tłumaczy wójt.
Nauka tego języka już wcześniej była obecna i promowana w gminnych podstawówkach, a nauczycieli chętnych do nauczania nie brakuje, a wręcz przybywa. Został także powołany specjalny zespół do wdrażania i zachęcania do nauki języka.
- Wykorzystaliśmy fakt, że część naszych szkół leży w środku Kosznajderii i poprosiliśmy te szkoły, żeby one przygotowały jakiś pokaz tego języka, żeby dzieci mogły zobaczyć jak to wygląda. W części szkół już te pokazy były w ubiegłym roku. Były posiłki kaszubskie, muzyka, czy mówienie i po tym były spontaniczne zapisy. Dyrektorzy zachęcali także rodziców - mówi dyrektorka Gminnego Zespołu Oświaty, Anita Sznajder.
Nauczycieli przygotowanych do nauczania dzieci języka kaszubskiego jest łącznie 15, w tym 9 ma ukończone studia podyplomowe, a pozostali zdawali specjalny egzamin, ale również dodatkowo podejmują studia kierunkowe.
- Mówimy o celowości nauczania języka kaszubskiego, jesteśmy gminą kaszubską, mamy takie możliwości, dlaczego tego nie wykorzystać - dodaje wójt Szczepański, chociaż przyznaje, że sam po kaszubsku nie mówi.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook (...)
2 komentarze
Kosznajderia to się skończyła w 1945 pani Sznajder. Kosznajdrowie byli Niemcami i nie ma co tego mieszać z Kaszubami - Słowianami. A jeśli dzieci mieszkające poza Kaszubami nie chcą się uczyć języka kaszubskiego to trudno. Napisałem to ja - Kaszuba po kądzieli!
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!