Czwartek, 18 Kwietnia 2024 | Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goscisławy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
MBP w Chojnicach

IX Noc w Bibliotece 'Wszystko gra'

W sobotę 1 października 2022 roku po raz dziewiąty chojniczanie mogli wziąć udział w Nocy w Bibliotece. Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia było „Wszystko gra”. We wszystkich bibliotecznych działach pojawiły się motywy skojarzone z tym tematem – muzyka, gry planszowe i komputerowe, szachy czy gry RPG.


Organizatorzy, Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach oraz Stowarzyszenia LekTURa, przygotowali mnóstwo atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Akcja dofinansowana była przez Starostwo Powiatowe w Chojnicach i Urząd Miejski w Chojnicach.

Reklama | Czytaj dalej »

Fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach i Arkadiusz Stasiak (wolontariusz Stowarzyszenia LekTURa)

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

Na rozpoczęcie Nocy w Bibliotece w Czytelni nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Mój ulubiony instrument muzyczny”. Na konkurs napłynęły prace płaskie oraz przestrzenne. Prace zgodne z tematem konkursu zostały wyeksponowane w holu na I piętrze, prowadzącym do Czytelni i uczestnicy imprezy mogli je podziwiać. Werdykt komisji konkursowej odczytała jej przewodnicząca Anna Lipińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach. Jak podkreśliła, komisja oceniała oryginalność, pomysłowość, samodzielność i estetykę wykonania. Przyznała jako nagrody i wyróżnienia książki i inne upominki.

W grupie uczniów szkół podstawowych w klasach I-IV w kategorii forma płaska wyróżnienie otrzymała Karolina Rolbiecka. W kategorii forma przestrzenna wyróżnienie otrzymała Soraya Essaadi, III miejsce zajęła Martyna Dzięcielska, II miejsce – Salma Essaadi, a I miejsce – Jeremiasz Bluma. W grupie uczniów szkół podstawowych w klasach V-VIII w kategorii forma płaska wyróżnienia otrzymały Katarzyna Kloskowska i Julia Prondzinska, II miejsce zajęła Alicja Kemplińska, a I miejsce – Emilia Śledź. W kategorii forma przestrzenna wyróżnienia otrzymały Agata Sreberska i Zuzanna Kloskowska, III miejsce zajęła Alicja Sawicka, II miejsce – Paweł Wegners, a I miejsce Bartłomiej Śledź.

Wypożyczalnia i Czytelni dla Dzieci

W Wypożyczalni i Czytelni dla Dzieci pierwszą atrakcją Nocy w Bibliotece było spotkanie z bajką pod nazwą „Nie umiem przegrywać”, skierowane do przedszkolaków i ich rodziców. Bibliotekarka zapoznała wszystkich z historyjką o małej myszce, która bardzo chciała wygrywać, ale niezbyt jej to wychodziło. A im bardziej się starała, tym gorzej wszystko szło. Słuchacze bardzo uważnie śledzili upadki i wzloty bohaterki opowieści. Kolejnym punktem spotkania było wspólne muzykowanie dzięki instrumentom udostępnionym bibliotece przez Szkołę Podstawową nr 1. Bibliotekarka przypomniała dzieciom i rodzicom nazwy instrumentów, zademonstrowała ich dźwięki, a następnie zachęciła do wypróbowania ich. Rodzice otrzymali tekst specjalnie ułożonego wierszyka, który musieli przeczytać na głos, a pomiędzy jego wersami było miejsce na granie na instrumentach.

Następnie harcerki – Julia Adasik, Monika Karkoszka i Edyta Żychska z 5 Szczepu Harcerskiego ALERT rozpoczęły pląsy i zabawy zuchowe, m.in. z chustą animacyjną, którą najmłodsi bardzo lubią. Na chuście przetaczało się kilka papierowych kulek, na których zapisane zostały poszczególne zabawy. Na jaką wypadło, w taką wszyscy się bawili.

Trzecim punktem programu w oddziale dla dzieci było spotkanie z Żanetą Jasińską z Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej. Poprowadziła ona panel „Gra wyobraźni – kilka słów o RPG”. W jego trakcie prowadząca pokazała fragment scenariusza rozgrywki, rozszyfrowała skrót RPG i przedstawiła jego polskie odpowiedniki, z których najpopularniejsze to gra wyobraźni oraz gra fabularna. Słuchacze dowiedzieli się też, co jest potrzebne do rozgrywki. Następnie pokazała kilka przykładów na obecność RPG w popkulturze i omówiła kilka najpopularniejszych gier typu RPG. Mówiła także o swoim autorskim projekcie – grze Przebudzenie Bogów.

Wypożyczalnia dla Dorosłych

Wypożyczalnia dla Dorosłych przygotowała dla uczestników Nocy w Bibliotece wystawę książek o tematyce muzycznej. Prezentowane były na niej biografie piosenkarzy polskich i zagranicznych pod hasłem „Tam gdzie kończą się słowa, zaczyna się muzyka”. Eksponowane były także instrumenty, takie jak gitara, akordeon, kastaniety, klarnet i flet. Odbył się też koncert absolwentów chojnickiej Szkoły Muzycznej I stopnia Antoniny Tran Dinh i Antoniego Szycy, w trakcie którego można było wysłuchać utworów wykonanych na skrzypcach. Występ cieszył się dużym zainteresowaniem. Świetną rozrywką dla odwiedzających ten dział była zabawa w granie na kieliszkach. Jak się okazało, nie było to proste i nie każdemu od razu się udało wydobyć dźwięki z kieliszków napełnionych wodą. Bibliotekarki instruowały wszystkich, co należy zrobić, żeby się udało. Dla dzieci przygotowane natomiast były quizy muzyczne oraz nagrody książkowe.

Wypożyczalnia i Czytelnia Naukowa

W Wypożyczalni i Czytelni Naukowej uczestnicy IX Nocy w Bibliotece mogli obejrzeć wystawy przypominającą biografię Adama Mickiewicza oraz jego dzieło „Pan Tadeusz”. W holu zaprezentowano motywy z „Pana Tadeusza” na kartach książek. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja różnych wydań tego utworu, szczególnie tych miniaturowych. Kolejną atrakcją była prezentacja zabytkowych szabli z prywatnych zbiorów Piotra Łangowskiego, członka Stowarzyszenia „Dworek Polski”. Kolekcjoner podzielił się z oglądającymi swoją bogatą wiedzą o tego typu broni. Zaprezentował dwie repliki XVIII-wiecznych szabli husarskich, szablę wschodnią zwaną ormianką, pistolet kapiszonowy oraz klasyczną szablę bojową typu węgierskiego, zwaną batorówką. Członkowie „Dworku Polskiego” odegrali fragmenty „Pana Tadeusza” i zaprosili do wspólnego zatańczenia poloneza. Na zakończenie wszyscy z radością zaśpiewali piosenkę „Pojedziemy na łów”. Prezentacja odbyła się dzięki współpracy biblioteki z prezes Stowarzyszenia „Dworek Polski” Anną Piekarską-Więcławek. W jednym z pomieszczeń Wypożyczalni naukowej czynna była fotobudka retro, a w holu prowadzącym do działu dzieci i dorośli chętnie grali w gry planszowe, układali puzzle i kolorowali obrazki.

Czytelnia

Podczas tegorocznej Nocy w Bibliotece motywem przewodnim w Czytelni były szachy. Gośćmi działu były Marzenna Osowicka i Grażyna Turzyńska z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Ósemka”, które powiedziały kilka słów o szachach. Jak się okazało, wszyscy zebrani znali doskonale zasady tej gry. Następnie rozegrany został turniej symultaniczny. Wielokrotny zwycięzca turniejów województwa pomorskiego Janusz Franckowski zmierzył się jednocześnie z 12 chętnymi szachistami w bardzo zróżnicowanym wieku. Niestety nikomu nie udało się pokonać przedstawiciela UKS „Ósemka”. Podczas symultany młodsi uczestnicy Nocy mogli skorzystać z przyspieszonej nauki gry w szachy, którą poprowadziła Grażyna Turzyńska.

Po turnieju odbyło się spotkanie z dziennikarką Wiolettą Myszkowską, która mówiła o swojej podróży do Ugandy i akademii szachowej w Kampali. SOM Chess Academy została założona przez Roberta Katende. Prelegentka opowiedziała m.in. o tym, jak doszło do założenia szkoły, o jej uczniach, takich jak uznana szachistka Phiona Mutesi, a także o tym, dlaczego młodzi ludzie chcą się uczyć grać w szachy w najbiedniejszej dzielnicy Kampali. Jak zauważyła, niektóre dzieci przyszły do tej szkoły tylko po to, że mogły zjeść tam posiłek.

W Czytelni uczestnicy mogli oglądać też wystawy poświęcone tej królewskiej grze. Dotyczyły one motywu szachów w książkach i filmach, których, jak się okazuje, jest całkiem sporo. Dla osób, które nie znają zasad szachów przygotowana została też ekspozycja zawierająca podstawowe reguły. Dodatkowo można było oglądać różne wydania szachów – olbrzymie figury, miniaturowe szachy magnetyczne czy rzeźbione w drewnie udostępnione przez miłośników szachów i biblioteki.

Mediateka

W trakcie Nocy w Bibliotece w Mediatece można było zobaczyć, w co gramy. Dział ten zaprosił bowiem wszystkich do wspólnego grania. Już w korytarzu czekała, trochę zapomniana, gra w kapsle. Po wytyczonym na podłodze torze z przeszkodami można było przeprowadzić, pełen emocji, wyścig swoich „pojazdów”. W samej Mediatce można było zagrać w rozmaite gry planszowe: od najprostszych, samodzielnie rozrysowanych na kartce papieru, po bardziej zaawansowane, jak chińskie warcaby. Młodsi uczestnicy mogli przy użyciu kartki, kredek i kostki do gry wyturlać sobie motylka lub pokolorować ludzika. Trochę starsi chętnie grali w kółko i krzyżyk, a także w państwa i miasta. Na indywidualistów czekały puzzle.

Bibliotekarki przygotowały też różne wersje tych samych zabaw, np. grać w okręty można było na przygotowanym na kartce szablonie, na specjalnej planszy lub w komputerze. Można było zagrać także w inne komputerowe gry strategiczne i przygodowe, np. Wiedźmina czy też popularnego mahjonga (madżonga). Wyjątkową okazją było zapoznanie się z pierwowzorem tej komputerowej układanki. Oryginalnie jest to chińska gra strategiczna z użyciem specjalnych kamieni. Znaleźli się ochotnicy do udziału w tej pasjonującej, czteroosobowej rozgrywce. Zaglądający do Mediateki mogli zapoznać się także z wystawą zbiorów, na której zaprezentowano filmy i audiobooki tematycznie związanymi z grami lub powstałe na podstawie gier.

Pokój zagadek

Tego wieczoru pokój, w którym na co dzień mieści się sekretariat biblioteki, stał się pokojem zagadek. Ta atrakcja przygotowana została dla rodzin i starszych uczestników Nocy w Bibliotece. Chętni musieli ze sobą współpracować, żeby rozwiązać ciąg zagadek intelektualnych w wyznaczonym czasie. Aby grupa mogła wejść do pokoju, należało prawidłowo odpowiedzieć na pytanie klucznika. Szukanie szyfrów, scalanie elementów, rozpracowywanie zadań logicznych okazało się wciągającą zabawą, wymagającą sprytu i szybkiej dedukcji. Dzięki pracy zespołowej wszystkim grupom udało się wykonać kolejne zadania i odnaleźć klucz umożliwiający wyjście z pokoju zagadek.

 

Dodatkowe atrakcje

Jak co roku z okazji Nocy w Bibliotece hol na I piętrze przeszedł metamorfozę. Tym razem motywem przewodnim ustawionych tam dekoracji są instrumenty muzyczne i urządzenia grające. Oglądający mogli podziwiać wykonane z kartonu makiety instrumentów, w tym pianino, gitarę, wiolonczelę czy skrzypce. Uwagę przyciągały też zabytkowe radia i adaptery umieszczone przy dziale Gromadzenie i Opracowanie Zbiorów. Dzieci mogły zagrać w biblioteczną planszówkę Kubusiowe przygody, a także sprawdzić swoją znajomość postaci z popularnych bajek. W holu zagościły też maskotki i figurki owadów bzyczących, grających i wydających różne dźwięki. Natomiast przed wejściem do biblioteki dzieci mogły zagrać w plenerowego megachińczyka. Nad przebiegiem gry czuwała harcerka Edyta Żychska. Pogoda dopisała i nie brakowało chętnych do zabawy. Podczas imprezy czynny był także kiermasz książki używanej.

 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Brak komentarzy

  Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Dodaj komentarz

   Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

   Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

   Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

   Zaloguj się

   Kursy walut

   Aktualne kursy w kantorze PROMES
   Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
   USD USD 403.00 413.00 DKKDKK 51.00 54.40
   EUREUR 430.00 438.00 RUBRUB 4.16 4.45
   CHFCHF 441.00 451.00 NOKNOK 32.00 34.40
   GBPGBP 501.00 511.00 SEKSEK 36.10 37.10
   Aktualizacja: 2024-04-18 18:46
   Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
   Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
   Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
   USD USD 405.76 410.47 DKKDKK 51.10 54.30
   EUREUR 432.06 436.99 RUBRUB 4.16 4.45
   CHFCHF 442.94 449.73 NOKNOK 32.10 34.30
   GBPGBP 503.45 509.16 SEKSEK 36.20 37.00
   Aktualizacja: 2024-04-18 18:46
   Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

   Sondaże Chojnice24 archiwum »

   Co sądzisz o wycince drzew pod inwestycję na ul. Ceynowy w Chojnicach?
   Ceny paliw2024-04-18

   E95 E98 ON LPG
   BP 6.83 zł 7.53 zł 6.95 zł 2.71 zł
   Circle K 6.77 zł - 6.9 zł 2.69 zł
   Mol Chojnice 6.77 zł - 6.91 zł 2.72 zł
   MZK 6.71 zł 7.29 zł 6.82 zł 2.72 zł
   Orlen 6.77 zł 7.49 zł 6.91 zł 2.72 zł
   PKS 6.74 zł - 6.86 zł 2.72 zł

   Drogi Użytkowniku,

   przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

   Wykorzystanie danych

   Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

   Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

   Pliki cookies

   Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

   Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

   Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

   Przejdź do serwisu Zamknij