Generał Nil
Niemcy bali się go jak ognia, kierował największymi akcjami bojowymi podczas okupacji, dowodził m.in. zamachem na Franza Kutscherę. Film Ryszarda Bugajskiego opowiada historię jednego z największych polskich bohaterów.
Ryszard Bugajski ( twórca legendarnego "Przesłuchania") nakręcił film, którego bohaterem jest generał August Emil Fieldorf ps. "Nil", dowódca Kierownictwa Dywersji AK oraz zastępcą dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. Członek organizacji Strzelec, uczestnik I Wojny Światowej, wojny polsko- bolszewickiej i wojny obronnej w 1939 roku. Po zakończeniu kampanii wrześniowej, przedostał się na zachód, gdzie zgłosił się do tworzącej się polskiej armii. We wrześniu 1940 roku, jako jeden z pierwszych emisariuszy, został przerzucony do Polki. Początkowo działał w warszawskim Związku Walki Zbrojnej, a od 1941 roku w Wilnie i Białymstoku. W sierpniu 1942 roku został mianowany dowódcą Kedywu KG AK. Na krótko przed upadkiem powstania warszawskiego, rozkazem Naczelnego Wodza Kazimierza Sosnkowskiego awansowany na stopień generała brygady i mianowany na stanowisko naczelnego komendanta organizacji NIE, kadrowego odłamu Armii Krajowej przygotowanego do działań w warunkach sowieckiej okupacji.
Reklama | Czytaj dalej »
Po wojnie został aresztowany przez NKWD i zesłany na Ural, do obozu pracy. Odbywszy karę, wrócił do kraju i osiedlił się pod fałszywym nazwiskiem w Białej Podlaskiej. Gdy w 1948 roku, władze ogłosiły amnestię, postanowił się ujawnić i zgłosić do Rejonowej Komendy Uzupełnień w Łodzi. Po wyjściu z siedziby RKU został aresztowany przez funkcjonariuszy UB, przewieziony do Warszawy i osadzony w areszcie śledczym MBP na ul. Koszykowej, a następnie przewieziony do więzienia mokotowskiego przy ul. Rakowieckiej i oskarżony o wydawanie rozkazów likwidowania przez AK partyzantów radzieckich. Pomimo tortur Fieldorf odmówił współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa. Na skutek śledztwa prowadzonego przez prokurator Helenę Wolińską, uzyskano wymuszone zeznania podwładnych Fieldorfa. Generał Fieldorf został 16 kwietnia 1952 skazany w Sądzie Wojewódzkim dla m. st. Warszawy przez sędzię Marię Gurowską na karę śmierci przez rozstrzelanie. Wyrok przez powieszenie wykonano 24 lutego 1953 o godz. 15:00 w więzieniu Warszawa-Mokotów.
Od 01.05 do 07.05 w CHDK będzie wyświetlany film pt. "Generał Nil”. Dzięki staraniom radnego Marcina Wenty, chojniczanie będą mogli zobaczyć dzieło Bugajskiego, już w dwa tygodnie po oficjalnej premierze. Na 3 maja o godz. 16.00 zaplanowany jest uroczysty pokaz który poprzedzony zostanie prelekcją p. Barbary Powroźnik z IPN w Gdańsku. Uroczystość zostanie włączona w obchody rocznicy 3 maja.
Patronat Honorowy nad uroczystością objęli poseł Piotr Stanke oraz starosta chojnicki Stanisław Skaja. W imieniu organizatorów pokazu zachęcamy chojniczan do obejrzenia tak ważnego filmu.
bilety w cenie 12 zł normalny i 10 zł ulgowyPodobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (16)
- Komentarze Facebook (...)
16 komentarzy
Jak to dobrze, że w końcu powstają takie filmy jak "Popiełuszko", "Katyń", "Nil", może niektórym jajogłowym czytelnikom Gaduły Wyrodnej otworzą się oczy na czas PRL-u.
Tak na marginesie Helena Wolińska żyje jak pączek w maśle w Anglii i nic nie możemy zrobić, podobnie jak brat Arona Szechtera (tzw. Adama Michnika), również stalinowski prokurator mający na sumieniu "paru" akowców.
Jak to dobrze, że w końcu powstają takie filmy jak "Popiełuszko", "Katyń", "Nil", może niektórym jajogłowym czytelnikom Gaduły Wyrodnej otworzą się oczy na czas PRL-u.
Tak na marginesie Helena Wolińska żyje jak pączek w maśle w Anglii i nic nie możemy zrobić, podobnie jak brat Arona Szechtera (tzw. Adama Michnika), również stalinowski prokurator mający na sumieniu "paru" akowców.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!