Generał Nil
Niemcy bali się go jak ognia, kierował największymi akcjami bojowymi podczas okupacji, dowodził m.in. zamachem na Franza Kutscherę. Film Ryszarda Bugajskiego opowiada historię jednego z największych polskich bohaterów.
Ryszard Bugajski ( twórca legendarnego "Przesłuchania") nakręcił film, którego bohaterem jest generał August Emil Fieldorf ps. "Nil", dowódca Kierownictwa Dywersji AK oraz zastępcą dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. Członek organizacji Strzelec, uczestnik I Wojny Światowej, wojny polsko- bolszewickiej i wojny obronnej w 1939 roku. Po zakończeniu kampanii wrześniowej, przedostał się na zachód, gdzie zgłosił się do tworzącej się polskiej armii. We wrześniu 1940 roku, jako jeden z pierwszych emisariuszy, został przerzucony do Polki. Początkowo działał w warszawskim Związku Walki Zbrojnej, a od 1941 roku w Wilnie i Białymstoku. W sierpniu 1942 roku został mianowany dowódcą Kedywu KG AK. Na krótko przed upadkiem powstania warszawskiego, rozkazem Naczelnego Wodza Kazimierza Sosnkowskiego awansowany na stopień generała brygady i mianowany na stanowisko naczelnego komendanta organizacji NIE, kadrowego odłamu Armii Krajowej przygotowanego do działań w warunkach sowieckiej okupacji.
Reklama | Czytaj dalej »
Po wojnie został aresztowany przez NKWD i zesłany na Ural, do obozu pracy. Odbywszy karę, wrócił do kraju i osiedlił się pod fałszywym nazwiskiem w Białej Podlaskiej. Gdy w 1948 roku, władze ogłosiły amnestię, postanowił się ujawnić i zgłosić do Rejonowej Komendy Uzupełnień w Łodzi. Po wyjściu z siedziby RKU został aresztowany przez funkcjonariuszy UB, przewieziony do Warszawy i osadzony w areszcie śledczym MBP na ul. Koszykowej, a następnie przewieziony do więzienia mokotowskiego przy ul. Rakowieckiej i oskarżony o wydawanie rozkazów likwidowania przez AK partyzantów radzieckich. Pomimo tortur Fieldorf odmówił współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa. Na skutek śledztwa prowadzonego przez prokurator Helenę Wolińską, uzyskano wymuszone zeznania podwładnych Fieldorfa. Generał Fieldorf został 16 kwietnia 1952 skazany w Sądzie Wojewódzkim dla m. st. Warszawy przez sędzię Marię Gurowską na karę śmierci przez rozstrzelanie. Wyrok przez powieszenie wykonano 24 lutego 1953 o godz. 15:00 w więzieniu Warszawa-Mokotów.
Od 01.05 do 07.05 w CHDK będzie wyświetlany film pt. "Generał Nil”. Dzięki staraniom radnego Marcina Wenty, chojniczanie będą mogli zobaczyć dzieło Bugajskiego, już w dwa tygodnie po oficjalnej premierze. Na 3 maja o godz. 16.00 zaplanowany jest uroczysty pokaz który poprzedzony zostanie prelekcją p. Barbary Powroźnik z IPN w Gdańsku. Uroczystość zostanie włączona w obchody rocznicy 3 maja.
Patronat Honorowy nad uroczystością objęli poseł Piotr Stanke oraz starosta chojnicki Stanisław Skaja. W imieniu organizatorów pokazu zachęcamy chojniczan do obejrzenia tak ważnego filmu.
bilety w cenie 12 zł normalny i 10 zł ulgowyPodobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (16)
- Komentarze Facebook (...)
16 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!