Październikowe spotkanie DKK dla dorosłych
W czwartek 20 października 2022 roku odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Panie rozmawiały o powieści „Maria Panna Nilu”, której autorką jest francuska pisarka Scholastique Mukasonga. Spotkanie odbyło się w Wypożyczalni Literatury Pięknej i Popularnej dla Dorosłych MBP.
Członkiniom klubu powieść „Maria Panna Nilu” podobała się. Podkreślały, że jest ciekawa. Mogły dowiedzieć się więcej o plemionach mieszkających w Rwandzie, o sytuacji Hutu i Tutsi oraz o podłożu konfliktu między nimi. Ludobójstwo Tutsi jest głównym motywem twórczości Scholastique Mukasonga, która straciła wtedy dwudziestu siedmiu członków rodziny. Autorka od dzieciństwa doświadczała przemocy z powodu różnic rasowych między Tutsi a Hutu.
Reklama | Czytaj dalej »
Akcja omawianej książki dzieje się w Rwandzie w latach 70. W katolickim liceum im. Marii Panny Nilu kształci się żeńska elita kraju. Większość uczennic należy do będącego wtedy u władzy plemienia Hutu. Dostęp do nauki dziewcząt Tutsi jest limitowany przez władze. Weronika i Virginia z plemienia Tutsi stykają się z niechęcią swoich koleżanek. W trakcie roku szkolnego atmosfera wrogości się nasila, doprowadzając do tragedii. W powieści pojawiają się także akcenty oniryzmu, magiczny klimat duchów, zaklęć. Weronika i Virginia poznają strażnika legendy Tutsi, który twierdzi, że plemię to pochodzi od egipskich faraonów. Wprowadza je w tajemnicze obrzędy ku czci dawnej królowej.
Klubowiczki podkreślały, że powieść dobrze się czytało. Wciągały kolejne rozdziały opisujące wydarzenia w liceum. Szkoła jest miejscem, w którym widoczne są przejawy nierówności społecznej oraz hipokryzji w stosunku do propagowanej równości kobiet, jak i zasad wychowania katolickiego. Jedna z czytelniczek zauważyła, że z konfliktem Hutu – Tutsi zetknęła się już wcześniej dzięki Kapuścińskiemu oraz w „Dziś narysujemy śmierć” Wojciecha Tochmana. Panie komentowały, że temat konfliktu w odległej od nas Rwandzie jest dzisiaj tak bliski, gdy obserwujemy agresję Rosji na Ukrainę. Mówiły o podsycaniu nienawiści dla celów politycznych czy religijnych.
Zanim rozpoczęła się klubowa dyskusja, członkinie DKK wzięły udział w odbywającym się w tym czasie w Czytelni MBP spotkaniu z dr Aleksandrą Kurowską-Susdorf w ramach Dni Kultury Kaszubsko-Pomorskiej w Chojnicach. Autorka prezentowała swoje dwie publikacje – „Oswoić śmierć. Edukacyjny potencjał kaszubskich rytuałów pogrzebowych” oraz „Żëcé jak nudle” („Życie jak makaron”). Klubowiczki zainteresowała bowiem tematyka książek i skorzystały z możliwości wysłuchania autorki.
Na kolejne spotkanie DKK panie przeczytają książkę „Woda na sicie. Apokryf czarownicy” Anny Brzezińskiej.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!