Piątek, 12 Lipca 2024 | Imieniny: Brunona, Jana, Wery chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Angelika Ollik

Filia biblioteki w 'blaszaku' może zostać zlikwidowana, radni podjęli uchwałę intencyjną w tej sprawie

Po burzliwej dyskusji na wczorajszej sesji Rady Miejskiej przeważyły głosy "za". Nie pomogła internetowa petycja mieszkańców, a burmistrz Arseniusz Finster odniósł się do zawartych w niej argumentów. Ponadto, dyrekcja Wszechnicy odpowie dyscyplinarnie za złamanie przepisów prawa finansowego.


Na wczorajszej (25.10.) sesji Rady Miejskiej po blisko godzinnej dyskusji podjęto uchwałę intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji filii biblioteki przy ul. Młodzieżowej 35 w Chojnicach. Na 21 radnych "za" było 14 osób, natomiast 7 przeciwko.

 

Reklama | Czytaj dalej »

Informacje na wyłączność

Już na samym początku sesji został zgłoszony wniosek Komisji Kultury i Sportu dotyczący zdjęcia projektu uchwały w tej sprawie z porządku obrad, jednak przeciwnych temu było 11 radnych. Przewodniczący tejże komisji, radny Marek Szank zwrócił się do burmistrza podkreślając, że temat likwidacji filii biblioteki nie pojawił się nigdy wcześniej, a radni nie mieli szans merytorycznego zapoznania się z pełnymi informacjami potrzebnymi do prawidłowej oceny stanu biblioteki i konieczności (lub też nie) zamknięcia obiektu. Radny Zdzisław Januszewski dodał, że komisje są niedoinformowane. - Wymaga się od nas decyzji w czasie, gdy trwa praca komisji rewizyjnej.

Z kolei radny Bartosz Bluma dociekał skąd pochodzą wyliczenia odnośnie średniego wynagrodzenia w kwocie 7 tys. zł na pracownika, które podawano i na których opierano się licząc oszczędności z ewentualnej likwidacji filii.  Włodarz przyznał, że wyliczył te kwestię sam, bo danych dokładnych odnośnie wynagrodzeń nie posiada. - Poprosiłem o zanonimizowaną informację funkcja-płaca i sobie przypisałem funkcję do płacy, pomnożyłem, policzyłem i tak mi to wyszło 700 tys. zł.

Kierownictwo biblioteki czeka postępowanie dyscyplinarne

Burmistrz Arseniusz Finster zapowiedział, że w placówce odbędą się pogłębione audyty, a po ich zakończeniu pełny komplet informacji trafi na ręce radnych. Włodarz przyznał, iż problem biblioteki pojawił się wraz z prośbą dyrektorki o dodatkową dotację, którą wczoraj w kwocie 650 tys. złotych rada przyznała uchwałą. Wtedy też dogłębniej zaczął analizować finansową sytuację placówki i dostrzegł zaniechania, za które konsekwencje w postaci postępowania dyscyplinarnego za złamanie przepisów Ustawy o zamówieniach publicznych poniesie właśnie dyrektorka biblioteki Anna Lipińska, i dyrektor Wydziału Sportu Zbigniew Buława, a także kierownik administracyjny, którego czeka zwolnienie za niewywiązanie się ze swoich obowiązków. - Rozwój biblioteki, jej konfiguracja i ilość inicjatyw działają pozytywnie dla pani dyrektor. Natomiast ona liczyła, że osoba, której ona powierzyła pewien zakres obowiązków dopilnuje tego wszystkiego. Jak komuś powierzamy coś, to musimy go kontrolować i tutaj tego zabrakło. Burmistrz dodaje, że zarzut zaniechania dotyczy tego, iż biblioteka zakontraktowała zakup prądu, bez posługiwania się ustawą. W dodatku placówka funkcjonowała także na umowie rezerwowej, na której nie powinna funkcjonować.

 

Koszty, koszty, koszty

Burmistrz w swojej argumentacji podkreślił, iż koszty utrzymania biblioteki w innych miastach są znacznie niższe np. w Szczecinku 640 tys. zł, w Malborku 689 tys. złotych, czy w Człuchowie 750 tys. zł, podczas, gdy chojnicka biblioteka kosztuje miasto 2,8 mln zł. W tym są również koszty utrzymania siedziby Straży Miejskiej we Wszechnicy, lecz jak zaznacza włodarz, zajmuje ona zaledwie 2,5% powierzchni obiektu. - Nie było sensu wyodrębniać straży miejskiej z biblioteki i tworzyć osobnego pomiarowania, bo to są pieniądze z tego samego źródła "budżet miasta".

Wśród innych problemów pogrążających stan finansowy biblioteki, oprócz niekorzystnej umowy z dostawcą prądu, znalazła się przewymiarowana kilkukrotnie moc zamówiona na ciepło, co rzutuje na koszt opłaty stałej wynoszącej 25 tys. zł. miesięcznie. Zmieniona zostanie niestety dopiero 1 stycznia ze względu na obowiązujące przepisy. Burmistrz chce także zrezygnować z agencji ochrony i usług sprzątania, a w kwestii zatrudnienia  tłumaczy, że 5 osób przejdzie wkrótce na emeryturę. Ponadto włodarza zdziwiły godziny otwarcia filii biblioteki (od poniedziałku do piątku, oprócz wtorku, między godziną 10.00 a 15.00-16.00), co przy 5 zatrudnionych osobach według burmistrza jest zdecydowaniem za krótkim czasem, dlatego zapowiada, że zmniejszy etaty i wydłuży godziny pracy obektu.

 

- Nie wiem, czy będę za kilka miesięcy autorem uchwały o likwidacji. Jeżeli zaoszczędzimy na prądzie i cieple, agencji ochrony, sprzątaniu, kierowniku administracyjnym i pani dyrektor weźmie to wszystko w garść (...) to wówczas takiej uchwały nie będzie. Jeżeli my będziemy musieli ciąć budżety wszystkiego co finansujemy, to również biblioteka z takim cięciem będzie musiała się bezpośrednio spotkać - tłumaczy burmistrz.

To jest miejsce, gdzie przychodzą ludzie i spędzają czas

Jednak radny Marek Szank zawzięcie bronił filii biblioteki, ponieważ jak wskazywał - spędził tam czas i zobaczył na własne oczy, iż toczy się tam życie. - Dlaczego coś co pełni dobrą rolę w tym całym elemencie składowym, czyli filia, ma ponieść konsekwencje tego, że są jakieś problemy w głównym budynku biblioteki? To jakbym powiedział, że zamykamy budkę z lodami, bo w fabryce jest problem. (...) Dlaczego chce pan zlikwidować miejsce, z którego codziennie korzystają mieszkańcy? Obiecałem ludziom, których w tej filii spotkałem, że będę ostatnim człowiekiem, który przyłoży rękę do jej likwidacji. Proszę o refleksję nad tym, czy warto oszczędności rozpoczynać od kultury.

W dodatku filia w ubiegłym roku wypożyczyła ponad 18 tys. 504 woluminy, dla porównania biblioteka główna wypożyczyła 49 tys. 905 pozycji, natomiast pod kątem imprez znacznie lepiej wypada Wszechnica, która zorganizowała 157 wydarzeń, a filia na ulicy Młodzieżowej zaledwie jedną.

 

Gorączkowe szukanie oszczędności

Burmistrzowi żal wykonanego remontu w filii, lecz wszystko rozchodzi się o pieniądze, których będzie brakować w przyszłym roku w budżecie. Włodarz zapowiada, że oszczędności szuka już od teraz rezygnując z iluminacji świetlnych w sezonie świątecznym, a "Dni Chojnic" odbędą się bez gwiazdy zewnętrznej. Miasto zrezygnuje także z finansowania programu in vitro. - Deklaruję państwu, że jak trzeba będzie oszczędzać, to będziemy oszczędzać na wszystkim.  - Żebyśmy się nie postawili w takiej sytuacji, że będziemy odsuwać dzisiaj podjęcie tej uchwały, a za kilka miesięcy będziemy żałowali, że będziemy musieli czekać, żeby się to rozwiązało - dodał radny Andrzej Gąsiorowski.

Petycja internetowa jako głos mieszkańców nic nie wskórała

Burmistrz odniósł się także do petycji stworzonej przez mieszkańców w obronie filii biblioteki. - Apelowałbym do chojniczan, żeby podpisywali petycję, ale pod jednym warunkiem, takim o to, że zapoznają się wnikliwie z jej treścią i będzie ona prawdziwa. Niestety, petycja, która jest zamieszczona w obronie fili w blaszaku jest nieprawdziwa. Tutaj są kłamstwa, które wskazałem na sesji i państwo podpisując tę petycję będą się pod tymi kłamstwami podpisywać i to jest dla mnie bardzo przykre. Zawsze mówiłem, że zawsze zanim powstanie petycja powinien być dialog i gdyby autorka tej petycji do mnie przyszła, to by wiedziała, że nie jedynym darmowym  miejscem dostępu do kultury jest blaszak, że nie ma żadnego 1 km odległości, że nie czyta się prawie więcej w blaszaku niż w bibliotece, że nie zlikwidowałem domu kultury na ulicy Grunwaldzkiej i wiele innych rzeczy, które są tutaj zawarte. Uchwała jest intencyjna i prawdopodobieństwo zlikwidowania filii blaszaka jest nawet mniejsze, niż to żeby ona pozostała.

 

Przeczytaj także:

Mieszkańcy Chojnic utworzyli petycję przeciwko likwidacji filii biblioteki przy ulicy Młodzieżowej

Koszty utrzymania siedziby Straży Miejskiej ponosi Miejska Biblioteka Publiczna

 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

9 komentarzy

~AZP
Jakie to będą oszczędności, jeśli kadra filii nie straci pracy? Dalej te 700 tyś. na rok będzie ponoszone. Jedyne realne "oszczędności" to oko. 30 tyś. rocznie z tyt. eksploatacji pomieszczeń. Aprops pomieszczeń, niech się lepiej radni zainteresują ile pomieszczeń w Wszechnicy stoi pustych, a mogłoby na siebie zarabiać. Stoi pustych i generuje koszty, bo burmistrz na to pozwolił. Sam wyraził zgodę na coś, czego nie kontroluje, ale zarzuty kierowane są tylko do pani dyrektor. Więc może taka dyscyplinarka wobec AF?
09 Listopada 2022, godzina 09:43
Oceniono 2 razy 0
~Chojniczanin
Radni zachowują się jakby nie mieli własnego rozumu. Idą kwestować pod cmentarze, ale pozwalają Finsterowi na ładowanie milionów w Chojniczankę! Czy można znaleźć gdzieś większą durnotę? Szczególnie wyróżniają się w tych działań radni - Kuffel i Matthes. Nie wiem, czy Ci ludzie myślą?
02 Listopada 2022, godzina 08:05
Oceniono 6 razy 0
~qwer
Mniej na Chojniczankę więcej na biblioteki i cmentarze nie będziecie musieli likwidować i kwestować
01 Listopada 2022, godzina 09:35
Oceniono 8 razy 2
~1234
Szukanie oszczędności niech rozpocznie od zakończenia sponsoringu prywatnego klubu Chojniczanka , ile mieszkańców kosztuje oświetlenie ,ogrzanie stadionu i stypendia dla zawodników.Myślę że nie stać nas mieszkańców na takie wydatki tym bardziej że sukcesów brak
28 Października 2022, godzina 10:16
Oceniono 14 razy 6
~Zlikwidujcie, a my mieszkańcy zlikwidujemy was jako radnych.
Zlikwidujcie, a my mieszkańcy zlikwidujemy was jako radnych w kolejnych wyborach.
26 Października 2022, godzina 14:19
Oceniono 25 razy 7
~Zlikwidować stanowisko Burmistrza ... byłby oszczędności
Zlikwidować stanowisko Burmistrza bo najbliższy Burmistrz znajduje się "X" km dalej. Teraz w czasie kryzysu wywołanego również przez obecny rząd ratuszowe urzędasy pokazują swoją niemoc i chęć likwidacji wszystkiego zamiast logicznym działaniem. Najlepiej zacznijcie od likwidacji swoich stołów.
26 Października 2022, godzina 14:17
Oceniono 25 razy 7
~Mieszkaniec
Szuka oszczędności a nie rozdziela dwóch instytucji finansowanych przez miasto na oddzielne "kupki" (straż miejska i biblioteka). Skoro tak jest to jaką kontrolę ma na tym ile go realnie kosztuje straż miejska ? Dla mnie to jest podejrzane. Jeżeli ktoś rzuca swoje wyliczone kwoty w świat - będąc jakby nie patrzeć najwyżej funkcjonalnie postawioną osobą w mieście - bez dokładnych wyliczeń to kpina i żenada. Nawet nie wie ile kosztuje utrzymanie pracowników, przyjmuje jakieś średnie i mnoży razy liczbę pracowników. No tak to się chyba nie robi - zwłaszcza po dyplomach z ekonomii. Podaje tutaj kwotę funkcjonowania bibliotek w innych miastach, ale jak sam przyznał, koszty jakie generuje w Chojnicach biblioteka to koszty biblioteki i straży miejskiej - bo w końcu finansowane z tej samej jednostki budżetowej. Panie Burmistrzu bądź profesjonalny. Pokaż wyliczenia dokładne : koszty utrzymania - prąd, ciepło, cena wynajmu (ciekawe ile wynosi - bo pomieszczenia po starym szpitalu przeważnie tylko wynajmują miejskie organizacje i podmioty - ciekawe na jakich warunkach i cenach - czy rynkowych, czy zawyżonych, bo i tak nie będzie wnikać), utrzymanie pracowników, podatki - rzeczy które jest Pan realnie sprawdzić. Już nie mówię by zarządzać wyliczenia dotyczące zapotrzebowania na moc części bibliotecznej i części straży miejskiej (które de facto jest szybkie i proste).
26 Października 2022, godzina 08:09
Oceniono 26 razy 6
~Anty PiS
Zacznijcie oszczędzać od siebie, nic nie produkujecie, nic nie tworzycie i nic nie reprezentujecie.
Pochłaniacie pieniądze swoimi pensjami, premiami, dietami itp.
Koryto +
25 Października 2022, godzina 11:46
Oceniono 35 razy 13
~Marko Polo
Już to widzę jak zostaną ukarani.
Podejdzie poklepie po plecach i powie "wiesz nie rób tak więcej"
Ci za likwidacją biblioteki, to tacy co książkę ostatnio widzieli w szkole.
25 Października 2022, godzina 11:43
Oceniono 35 razy 13

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 388.00 398.00 DKKDKK 49.80 52.10
EUREUR 422.00 430.00 RUBRUB 4.36 4.58
CHFCHF 433.00 443.00 NOKNOK 29.00 31.90
GBPGBP 503.00 513.00 SEKSEK 36.10 37.20
Aktualizacja: 2024-07-12 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.16 395.20 DKKDKK 49.90 52.00
EUREUR 424.11 429.05 RUBRUB 4.36 4.58
CHFCHF 434.00 439.00 NOKNOK 29.10 31.80
GBPGBP 503.94 509.45 SEKSEK 36.20 37.10
Aktualizacja: 2024-07-12 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-12

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.76 zł 2.69 zł
Circle K 6.59 zł - 6.68 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.64 zł - 6.69 zł 2.69 zł
MZK 6.54 zł 6.99 zł 6.64 zł 2.63 zł
Orlen 6.64 zł 7.37 zł 6.73 zł 2.69 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij