Stomatologia dziecięca – dlaczego jest tak istotna?
Wizyty dziecka u stomatologa nie należą zazwyczaj do łatwych i przyjemnych. Dzieci się buntują, nie chcą odwiedzać gabinetu nawet wtedy, gdy odczuwają ból zęba. To nie powinno zrazić rodziców do regularnych wizyt, ponieważ zaniedbane zęby mogą przynieść w przyszłości niechciane konsekwencje. Stomatologia dziecięca jest bardzo rozwiniętą dziedziną, która ma w swojej ofercie szereg pomocnych zabiegów. Wizyta u pedodonty wcale nie musi być taka straszna!
Czym jest stomatologia dziecięca?
Stomatologia dziecięca, zamiennie nazywana pedodoncją jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się profilaktyką i leczeniem zębów u najmłodszych. Cała jama ustna, w tym oczywiście zęby dzieci znacznie różnią się od tych, które posiadają dorośli. Istnienie tej dziedziny jest również uwarunkowane potrzebą innego, specjalnego podejścia psychologicznego wobec dzieci. Pedodonta, czyli stomatolog dziecięcy jest w tym zakresie doskonale wyszkolony. Ząbkowanie, leczenie pierwszych zębów mlecznych, leczenie stałych zębów niedojrzałych, profilaktyka próchnicy, wad zgryzu i chorób błony śluzowej to główne zagadnienia jakimi zajmuje się stomatologia dziecięca.
Reklama | Czytaj dalej »
Jakie zabiegi oferuje stomatologia dziecięca?
Najczęstszym problemem stomatologicznym wśród dzieci jest próchnica. Pedodoncja oferuje wiele zabiegów, które zapobiegają jej rozwijaniu się, zarówno w przypadku zębów stałych, jak i mlecznych. Bardzo skuteczna jest fluoryzacja, która polega na smarowaniu powierzchni zębów środkiem ze sporą zawartością fluoru, który wzmacnia szkliwo. Kolejnym zabiegiem, który zalecają stomatolodzy dziecięcy jest lakowanie, czyli wypełnienie wszystkich szczelin lakiem. Chroni on przed negatywnym działaniem bakterii i pojawianiem się ubytków. Zabiegiem, którego efekty mogą mieć istotny wpływ na przyszłość uzębienia dziecka jest lapisowanie. Jego celem jest bowiem zahamowanie przenoszenia się próchnicy z zębów mlecznych na zęby stałe. Zabiegi stosowane w stomatologii dziecięcej są dzisiaj całkowicie bezbolesne.
Kiedy iść z dzieckiem do dentysty?
Należy pamiętać, że dziecko – im częściej odwiedza gabinet dentysty – tym mniej się go boi lub odczuwa do niego niechęć. To tylko i wyłącznie wpłynie pozytywnie na stan uzębienia dziecka, a także na jego mentalne podejście do stomatologa. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie odwiedzanie gabinetu cztery razy w roku. Jeśli natomiast chodzi o termin pierwszej wizyty, powinna się ona odbyć w osiemnastym miesiącu życia. Taka wizyta ma charakter adaptacyjny i jest niezależna od stanu jamy ustnej dziecka.
Dlaczego warto leczyć zęby mleczne?
Leczenie dziecięcych zębów jest ważne z kilku powodów. Próchnica, która często pojawia się w zębach mlecznych, może wystąpić później również w uzębieniu stałym. Jej występowanie jest dla dziecka źródłem bólu lub prowadzi do powstawania wad zgryzu. Bakterie próchnicy mogą wywołać stan zapalny również w innych częściach organizmu, co może skutkować niebezpiecznymi dla zdrowia chorobami. U dziecka, które straci ząb mleczny zbyt wcześnie istnieje prawdopodobieństwo zaburzenia funkcji żucia, rozwoju kości i mięśni twarzy.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1)
- Komentarze Facebook (...)
1 komentarz
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!