Jest już konkretny termin wyłączenia oświetlenia ulicznego w nocy na terenie gminy Chojnice
Wszystkie lampy bez wyjątku zgasną między godz. 23:00, a 5:00 nad ranem.
Jak poinformował na wczorajszej (25.11.) sesji Rady Gminy wójt Zbigniew Szczepański, przygotowania do wyłączenia ulicznego oświetlenia w godzinach nocnych na terenie gminy wiejskiej Chojnice idą pełną parą. Z 1800 gminnych lamp – połowa należy do Enei i chociaż według gminnego konserwatora oświetlenia, samorząd mógłby już wyłączać oświetlenie od 15 grudnia, to nie jest na to gotowa Enea.
- Dzisiaj w rozmowie z dyrektorem Stormannem i później z dyrektorem „Enei Oświetlenie Bydgoszcz” Dariuszem Bączkowskim ustaliliśmy, że wyłączenia nastąpią 3 stycznia – mówił włodarz. To był drugi z zaplanowanych terminów do przeprowadzenia tego działania. Pierwszy – 15 grudnia uzależniony był od tego, czy gminie uda się zakupić i zamontować tzw. szafy sterownicze z ustawianiem czasu wyłączania i włączania. Przerwy w działaniu oświetlenia ulicznego mają już zostać wprowadzone na stałe, a lampy będą gasły od godz. 23:00 do godziny 5:00 rano. Ma to pozwolić zaoszczędzić gminie 40% i zmniejszyć wydatki na oświetlenie, ponieważ do tej pory samorząd wydawał na to 1 mln złotych rocznie, a po podwyżkach mają to być aż 4 mln złotych.
Reklama | Czytaj dalej »
Nie będzie światła nawet na przejściach dla pieszych czy rondach, o co dopytywali mieszkańcy, radni i sołtysi. – My nie oszczędzamy na wyłączaniu lamp co drugą, co trzecią. My dopiero wyłączamy całościowo od 23, a wtedy ruch jest minimalny. Natomiast każdy użytkownik drogi, czy to pieszy, czy rowerzysta, czy kierowca samochodu wie jakie warunki trzeba spełnić, żeby przemieszczać się w porze nocnej lub żeby być widocznym – tłumaczył wójt.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (18)
- Komentarze Facebook (...)
18 komentarzy
Co to jest lampa uliczna i czemu ma służyć? Myślę, że głównie w celach bezpieczeństwa wymyślono lampy aby noc nie była taka czarna. Niestety u nas wygląda to zgoła odmiennie. Kiedy jest całkiem czarno lampy gasną a świecą kiedy jest jasno. Chyba powinno być odwrotnie.
W czerwcu 23r. wygląda to tak : do godz. 11-tej wieczorem palą się gdzie ciemno zupełne jest ok. 10,45 czyli oświetlają noc 15min. , następnie włączane są lampy o godz. 5 rano gdzie jasno jest już od 3,45 . Jaki to ma cel????Dla oszczędności to lepiej całkiem je wyłączyć niż bezmyślnie oświetlać dzień!!!!
Zanieczyszczenie świetlne – nadmierne oświetlenie nocne, spowodowane przez jego sztuczne źródła. Zanieczyszczenie tego typu utrudnia obserwację astronomiczną nieba oraz ma negatywny wpływ na faunę i florę naturalnie przystosowaną do życia w ciemności w czasie nocy oraz niekorzystne działanie na zdrowie człowieka. Oświetlenie u roślin jest sygnałem aktywującym kwitnienie oraz okres spoczynku zimowego, a u zwierząt reguluje czynności fizjologiczne, orientację w przestrzeni, relacje z innymi osobnikami (własnego i innych gatunków).
Kolejny absurd w wykonaniu zdeprawowanej osoby. Przecież można zmniejszyć oświetlenie we wskazanych godzinach. Oszczędności należy szukać w swoim rozrośniętym nepotycznej urzędzie. Ciąć nadmiarowe etaty, premie, wydatki na paliwo itp.
Przecież jak się zjeżdża z głównej drogi to i tak jest ciemno. a złodziejowi czy jasno czy ciemno to wszystko jedno, jak jest jasno to nawet dla niego lepiej bo widzi co jest na posesji. Jak ciemno to będzie musiał przyświecić latarką, a wtedy nie będzie już taki nie zauważony.
pozdrawiam
Ogarnijmy się ten rząd nas okupuje.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!