Jak przygotować i zabezpieczyć rower elektryczny na czas zimy
Zima jest wymagającą porą roku dla aktywnych osób. Szczególnie przygotować się do niej powinni właściciele rowerów ze wspomaganiem elektrycznym, z uwagi wrażliwość niektórych komponentów na niskie temperatury. W jaki sposób zabezpieczyć elektronikę w rowerze przed chłodem, aby zachować jej sprawność? Jak i gdzie najlepiej przechowywać e-bike, kiedy nie jest używany?
Jakie opony wybrać na zimę do roweru elektrycznego?
Elektryki, z uwagi na komponenty wspomagania, są z reguły cięższe niż tradycyjne rowery i poruszają się szybciej. Dlatego oferowane do nich opony wykonane są z bardziej wytrzymałych mieszanek gumowych oraz mają dodatkową ochronę przed przebiciem.
Kręcenie w mrozie, śniegu czy błocie jest niebezpieczne, ponieważ łatwo stracić panowanie nad rowerem. Z tego powodu zimą warto wybrać oponę z bieżnikiem rzadkim i wysokim, gwarantującym lepszą przyczepność. Klocki głębiej wbiją się w podłoże, a niektóre modele mają małe kolce, które poprawiają stabilność na twardej i śliskiej drodze.
Co trzeba wiedzieć zimą o rowerach elektrycznych? O czym pamiętać, by zachować bezpieczeństwo zimą na rowerze? Oprócz opon należy sprawdzić, czy zamontowane światła działają prawidłowo i zapewniają widoczność po zmroku, jak i w ciągu dnia. Podczas jazdy warto także korzystać z elementów odblaskowych, jaskrawych ubrań i kasku. Więcej informacji o bezpiecznej jeździe rowerem elektrycznym zimą na https://ride-e.bike/idzie-mroz-wszystko-co-zima-musisz-wiedziec-o-rowerach-elektrycznych.
Jak zabezpieczyć elektronikę w rowerze przed chłodem?
Najbardziej narażonym na chłód elementem wspomagania jest akumulator. Poziom naładowania baterii nie może spaść do zera, ponieważ prawdopodobnie dojdzie wtedy do uszkodzenia ogniw. Rozwiązaniem jest regularne kontrolowanie poziomu energii, a nawet wyjęcie i przechowywanie akumulatora w temperaturze pokojowej. Warto także pamiętać, że rower przechowywany w nieogrzewanym pomieszczeniu będzie pracował inaczej niż wcześniej, ponieważ zimna bateria musi mierzyć się ze spadkami napięcia. Postawienie roweru w suchym miejscu zabezpieczy jego podzespoły przed korozją czy uszkodzeniem.
Jak zimno wpływa na baterię?
Należy unikać ładowania akumulatora w zimnym pomieszczeniu, dlatego przed podłączeniem do prądu trzeba ogrzać go do temperatury pokojowej. Wyjmowane z ramy modele wystarczy zabrać do mieszkania, natomiast zintegrowane z nią wymagają przeniesienia całego roweru w cieplejsze miejsce. Ładowanie zimnych ogniw może prowadzić do ich uszkodzenia, należy też pamiętać, że przy temperaturach bliskich zeru lub niższych, bateria wystarczy na około 3/4 zasięgu w stosunku do lata.
Jak konserwować części roweru elektrycznego?
Brud przyspiesza zużycie łańcucha, korby czy kasety. Należy szczególnie dbać o ich czystość, ponieważ w rowerach elektrycznych napęd poddawany jest dużym przeciążeniom. W przypadku elektroniki producenci zabezpieczają ją przed działaniem wody, jednak po wyjęciu akumulatora z obudowy warto usunąć z niej zanieczyszczenia. W ten sposób styki baterii będą lepiej przygotowane do kolejnego ładowania.
Do umycia roweru elektrycznego wystarczy ciepła woda, płyn do naczyń, gąbki, szczotki i szmatki lub specjalne środki do czyszczenia. Jednoślad należy zamocować na stojaku montażowym, wyjąć baterię i odłączyć wyświetlacz. Mycie najlepiej jest zacząć od ramy, natomiast bardzo ważne jest oczyszczenie i nasmarowanie napędu. Do tego celu warto wykorzystać odtłuszczacz oraz dedykowane smary.
Jak i gdzie najlepiej przechowywać rower?
Nad miejscem i sposobem przechowania roweru zimą zastanawiają się nie tylko właściciele elektryków. Ogrzewany garaż, piwnica, strych czy wreszcie mieszkanie będą dobrym rozwiązaniem, ponieważ jest tam sucho i ciepło. Nie zalecamy za to trzymania jednośladu na balkonie.
Rower może również stać się ciekawym elementem aranżacji przestrzeni, jeśli wykorzystamy tego celu stojak. Na rynku dostępne są modele utrzymujące jednoślad w pozycji poziomej, jak i pionowej. Niektóre można nawet powiesić na ścianie, co pozwala na zaoszczędzenie sporo miejsca.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!