Wybór projektu domu - najważniejszy pierwszy krok!
Budowa domu to wieloetapowy proces, który najczęściej zaczyna się od zakupu działki, spełniającej wymagania Inwestora, a następnie wyboru odpowiedniego projektu domu. Na co zatem zwrócić uwagę, planując budowę i jak wybrać najlepszy projekt domu? Sprawdźmy, o czym warto pamiętać, przygotowując się do realizacji swojej wymarzonej inwestycji.
Wybór działki, na której stanie wymarzony dom
Inwestorzy, szukający działki pod dom, kierują się różnymi kryteriami. Część z nich rozgląda się za działką tylko w konkretnej lokalizacji, inni szukają działki o określonych wymiarach, blisko szkół i miejscowej infrastruktury, a czasem też z dala od lokalnego zgiełku. Po znalezieniu parceli, która odpowiada indywidualnym oczekiwaniom, warto upewnić się przed podjęciem decyzji o zakupie, że będzie na niej możliwa budowa domu, o jakim marzą przyszli mieszkańcy. O tym, jaki dom będzie można postawić na konkretnej działce, decydują przepisy lokalnego prawa - Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, a w przypadku, gdy działka nie jest nim objęta – decyzja o Warunkach Zabudowy. Znając szczegółowe wytyczne względem możliwości zabudowy działki, Inwestor zyska precyzyjne informacje, jaki projekt domu powinien wybrać i będzie mógł właściwie ukierunkować swoje poszukiwania. Podczas wyboru idealnej działki warto również zwrócić uwagę na jej uwarunkowania naturalne, wielkość, kształt, czy istniejący drzewostan. Należy pamiętać, że lokalizując dom na działce, konieczne jest zachowanie wymaganych minimalnych odległości pomiędzy budynkiem a granicą działki. Warto także zwrócić uwagę na możliwość właściwego położenia budynku względem stron świata, tak by naturalne światło mogło, jak najdłużej w ciągu dnia doświetlać strefę dzienną, w której użytkownicy spędzają najwięcej czasu.
Gotowe projekty domów – na co zwrócić uwagę, wybierając gotowy projekt domu?
Projekt domu musi być dopasowany do charakteru i uwarunkowań działki, spełniać zapisy lokalnego prawa oraz odpowiadać na potrzeby Inwertora i przyszłych domowników. Dobrze jest przeanalizować swoje wymagania, aby do wyboru projektu przystąpić ze sprecyzowanymi oczekiwaniami, co skróci czas poszukiwań oraz pozwoli skupić uwagę na konkretnych parametrach. Warto wyliczyć optymalny metraż budynku, przydzielając każdemu z mieszkańców konkretną powierzchnię, a następnie do sumy dodać powierzchnię pomieszczeń użytkowanych wspólnie, takich jak salon, kuchnia, łazienki, garderoby. Warto też rozważyć wariant projektu domu z dodatkowym pokojem, który w zależności od potrzeb rodziny może pełnić funkcję gabinetu, pokoju zabaw dla dzieci, czy sypialni dla gości. Wraz z określeniem optymalnego metrażu domu ważny jest odpowiedni układ funkcjonalny i lokalizacja poszczególnych pomieszczeń względem siebie. Rozwiązania funkcjonalno – przestrzenne i sposób komunikacji pomiędzy poszczególnymi strefami w domu częściowo definiuje liczba kondygnacji. Domy z poddaszem oraz piętrowe oferują możliwość zastosowania podziału zgodnie z układem kondygnacji i zlokalizowania na parterze części dziennej, a na wyższej kondygnacji strefy nocnej. Domy parterowe wymagają zastosowania rozwiązań funkcjonalnych, które pozwolą na czytelnie zdefiniowanie stref w ramach jednej kondygnacji. W budynkach z piwnicą można w obrębie jej powierzchni wyodrębnić strefę gospodarczą z kotłownią, pralnią i spiżarnią i tym samym praktycznie odizolować od części mieszkalnej. Na etapie wyboru gotowego projektu warto też sprawdzić koszty budowy, aby przygotować się odpowiednio pod względem finansowym. ARCHON+ publikuje na stronie każdego projektu zestawienia, bazujące na aktualnych krajowych stawkach Sekocenbud, co daje możliwość szybkiego porównania rzeczywistych wydatków i dostosowania decyzji o wyborze konkretnego projektu do zaplanowanego budżetu.
Inwestorzy, którzy potrzebują wsparcia w zakresie wyboru projektu domu, mogą liczyć na bezpłatne konsultacje z profesjonalnymi Doradcami Pracowni, którzy pomogą nie tylko w wyborze idealnego projektu, dostosowanego do wymogów działki i przyszłych jego mieszkańców, ale także odpowiedzą na pytania związane z budową, rozwieją ewentualne wątpliwości. Gotowe projekty domów Biura cechuje duża różnorodność zarówno pod względem wielkości powierzchni użytkowej, kondygnacji, stylu wykończenia, rozwiązań funkcjonalnych. W kolekcji znajdują się również kategorie dedykowane do realizacji na różnych typach działek, uwzględniają różnorodne uwarunkowania lokalizacyjne i zawierają odpowiednie rozwiązania funkcjonalno – przestrzenne.
Dostosowanie projektu do wymagań działki, czyli adaptacja projektu domu
Każdy gotowy projekt domu musi zostać dostosowany do wymagań działki oraz do zapisów MPZP lub WZ. Taki proces nazywa się adaptacją projektu. Adaptacji projektu może dokonać projektant adaptujący z odpowiednimi uprawnieniami, należący do Izby Architektów. W ramach adaptacji dostosuje projekt do uwarunkowań lokalizacyjnych nieruchomości oraz do warunków Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy, wykona m.in.: projekt zagospodarowania działki, dostosuje projekt domu do nośności gruntu, stref obciążeń wiatrem i śniegiem, wysokości wód gruntowych. Na etapie adaptacji możliwa jest również niewielka modyfikacja gotowego projektu domu, która ma na celu jeszcze lepsze dopasowanie go do indywidualnych oczekiwań Inwestora. ARCHON+ umożliwia swoim Klientom wprowadzanie niewielkich, standardowych zmian w projekcie bez konieczności kontaktu z biurem. Zakres modyfikacji można sprawdzić na stronie pracowni.
Po gotowe projekty domów zapraszamy na www.archon.pl
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (6)
- Komentarze Facebook (...)
6 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!