Kontakty społeczne inspiracją Filipa Schulza
Poezja w bibliotece to cykl spotkań z twórcami z naszego regionu. W piątek 9 grudnia 2022 roku w Czytelni gościł Filip Schulz, młody debiutujący poeta, chojniczanin, obecnie mieszkający w Gdańsku.
Rozmowę z Filipem Schulzem prowadziła bibliotekarka Anna Maria Zdrenka, a wstępem do niej było przeczytanie kilku wierszy przez prowadzącą i autora, który był gościem cyklu. Filip zaczął pisać wiersze już w szkole podstawowej, jednak jego prawdziwa przygoda z liryką rozpoczęła się w 2019 roku podczas Kwietniowych Spotkań z Poezją, organizowanych przez Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Chojnickich. To tam po raz pierwszy przedstawił swoje dwa wiersze. Obecnie planuje wydanie tomiku „Świadectwo istnienia”, do którego powstała już nawet okładka. W swoich utworach porusza trudne tematy: dobra i zła, sacrum i profanum, życia i śmierci. Inspiracją do pisania, jak podkreślił, są dla niego kontakty z innymi ludźmi. A jego wiersze to po prostu zapiski relacji, rozmów, kontaktów społecznych.
Reklama | Czytaj dalej »
Poezja dla Filipa Schulza to przede wszystkim swobodne przelewanie myśli na kartkę. Jak mówił podczas spotkania, najpierw pojawia się jakaś idea, a następnie wokół niej zaczyna powstawać utwór. Najlepszą jego porą na tworzenie jest wieczór, noc, gdy człowiek odizolowany jest od bodźców zewnętrznych i może skupić swoje myśli. Jego ulubionymi poetami są twórcy XX-wieczni, a wśród nich: Tadeusz Różewicz, Miron Białoszewski i Zbigniew Herbert. Lubi ich czytać, czy słuchać ich utworów w formie audiobooka. Uważa, że jest to uczące i wzbogacające. Gość podkreślał także, że literatura towarzyszyła mu od dziecka, dzięki mamie, która jest również pierwszym odbiorcą jego twórczości i redaktorem jego tekstów.
Debiutujący poeta opowiadał także w bibliotece o swoich innych zainteresowaniach, którymi są: koszykówka, podróże, góry, harcerstwo oraz muzyka. Jeden z wierszy był inspirowany piosenką zespołu Pink Floyd. Stwierdził, że muzyka jest bardzo ważna w jego życiu i w jakiś sposób oddziałuje na niego. Swoją przyszłość wiąże z psychologią, chce zostać psychoterapeutą i nadal tworzyć wiersze, przelewać na papier swoje myśli. Na zakończenie spotkania nie zabrakło pytań od zebranej publiczności, m.in. o tytuł tomiku, inspiracje, warsztat pisarski czy początki tworzenia.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!