Zabytkowa skrzynia posagowa ze zbiorów chojnickiego Muzeum Historyczno-Etnograficznego przywrócona do dawnej świetności
Jej pochodzenie datowane jest na ok. 1793 rok, a odnowiona została dzięki dofinansowaniu powiatu chojnickiego.
Polichromowana skrzynia posagowa należy do muzealiów Działu Etnograficznego Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach. W 2022 r. Towarzystwo Przyjaciół Muzeum w Chojnicach uzyskało grant powiatu chojnickiego na realizację zadania publicznego jakim było poddanie zabytkowej skrzyni zabiegowi konserwacji w wysokości 4 tys. zł, dokładając wkład własny w wysokości 490 zł.
Reklama | Czytaj dalej »
- Skrzynia posagowa stanowi rodzaj mebla, który związany jest najczęściej z obrzędem zamążpójścia, kiedyś stanowiła zwyczajowo podarunek ślubny rodziców dla panny młodej stąd określenie „wianna” – tłumaczy dyrektorka chojnickiego muzeum Barbara Zagórska. Obiekt znajdujący się w Dziale Etnograficznym wykonany jest z drewna, w technice stolarskiej, dekorowany farbami klejowymi. Skrzynia została zbudowana w technice ramowo – płycinowej (wieko i lico) oraz deskowanej (boki, dno i odwrocie). - Jak wynika z daty, którą odczytać można z lica, z płyciny w dolnym prawym rogu, pochodzi z ok. 1793. Pola płycin wieka oraz lica skrzyni wypełnione są dekoracją malarską w formie pejzażu architektonicznego, ścianki boczne w technice mazerowania, imitującej słoje drzewa. U podnóża płycin, po obu stronach ścian bocznych zamontowano metalowe, antabowe uchwyty służące do przenoszenia skrzyni – dodaje dyrektorka Zagórska.
Przed konserwacją skrzynia posiadała wyraźne ubytki w licu i listwach, a także liczne spękania drewna i przebarwienia świadczące o miejscowej degradacji materiału. Również części metalowe wymagały zabezpieczenia antykorozyjnego, a na powierzchni skrzyni widoczne były rysy i zabrudzenia.
W ramach prac konserwatorskich naprawiono uszkodzony zawias technikami kowalskimi, oczyszczono i zabezpieczono antykorozyjnie elementy metalowe; wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie skrzyni oczyszczono usuwając wtórne nawarstwienia; uzupełniono wszystkie ubytki i scalono kolorystycznie materiałami do drewna zabytkowego oraz zamocowano naprawiony zawias przy użyciu oryginalnych śrub. Ponadto naprawiono zniszczoną podłogę skrzyni i uzupełniono ubytki w polichromii, a całą powierzchnię skrzyni z zewnątrz zabezpieczono pastą na bazie wosku pszczelego.
Aktualnie skrzynia po przebywaniu w pracowni konserwatorskiej trafiła do z powrotem do magazynu chojnickiego muzeum.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!