Żelazo - najlepsze wsparcie w walce z anemią
Żelazo to jeden z minerałów, którego pod żadnym pozorem nie może zabraknąć w dobrze zbilansowanej diecie. Ten składnik odgrywa kluczową rolę w procesie produkcji czerwonych krwinek. Skutki niedoboru żelaza, takie jak anemia, można łatwo rozpoznać i skutecznie leczyć. Dowiedz się, czy grozi Ci niedobór tego cennego minerału.
Rodzaje żelaza i jego działanie
Mikroelementy należy dostarczać do organizmu każdego dnia w niewielkich ilościach. Do tej grupy zaliczane jest żelazo, które odpowiada za poprawne działanie tkanek i narządów. W diecie wyróżniane są dwa rodzaje minerału:
-
żelazo hemowe — obecne w produktach pochodzenia zwierzęcego,
-
żelazo niehemowe — znajdujące się w roślinach.
Podstawowym zadaniem żelaza jest udział w wytwarzaniu hemoglobiny, która występuje w czerwonych krwinkach i odpowiada za transport tlenu do wszystkich komórek organizmu. Dobroczynny minerał znajduje się także w enzymach, biorących udział w powstawaniu DNA i procesach magazynowania energii. Żelazo ułatwia regenerację mięśni, zapobiega ich niedotlenieniu i pozytywnie wpływa na wydolność organizmu w trakcie wysiłku.
Czy żelazo jest dobrze przyswajalne?
Organizm człowieka łatwo przyswaja żelazo hemowe, które występuje w mięsie. Wchłania się ono w ok. 20%, z kolei stopień przyswajalności żelaza niehemowego wynosi ok. 5%. Na podstawie przeprowadzonych badań przyjęto, że zdrowy człowiek wchłania ok. 18% żelaza z diety — pod warunkiem, że w jego jadłospisie znajdują się produkty pochodzenia zwierzęcego. Wegetarianie przyswajają mniej żelaza, dlatego częściej cierpią na anemię, która jest spowodowana niedoborem tego minerału.
Typowe objawy niedoboru żelaza
W przypadku diety ubogiej w żelazo organizm może pobierać ten mikroelement ze zgromadzonych rezerw. Jeśli zapasy się skończą, dość szybko można zaobserwować u siebie najpopularniejszy skutek niedoboru, czyli niedokrwistość. Anemia to stan, w którym dochodzi do spadku produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny. Charakterystyczne objawy niedokrwistości spowodowanej niskim poziomem żelaza to:
-
zmęczenie i obniżenie nastroju,
-
szorstka, blada skóra i łamliwe włosy,
-
zawroty i bóle głowy,
-
podwyższone tętno,
-
skłonność do powstawania siniaków,
-
częste infekcje.
Stopień nasilenia objawów zależy od stanu zdrowia, wieku oraz rozmiarów niedoboru. Skutecznym sposobem walki z anemią jest suplementacja żelaza oraz dieta bogata w ten minerał.
Które produkty spożywcze zawierają najwięcej żelaza?
Żelazo powszechnie występuje w mięsie i podrobach. Niektóre pokarmy pochodzenia roślinnego również zawierają wysokie stężenie tego mikroelementu. Osoby stosujące dietę bogatą w żelazo powinny umieścić w swoim jadłospisie:
-
szpinak, brokuły,
-
czerwone mięso, drób,
-
podroby — wątróbkę, nerki, mózg i serce,
-
rośliny strączkowe,
-
ryby,
-
tofu,
-
ciemną czekoladę.
Największe zapotrzebowanie na żelazo występuje u kobiet w okresie rozrodczym. Obfite miesiączki mogą spowodować niedobór tego minerału, dlatego panie powinny zadbać o odpowiednią suplementację żelaza w postaci syropu, tabletek lub niewielkich kapsułek.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!