Sobota, 11 Stycznia 2025 | Imieniny: Feliksa, Honoraty, Marty chojnice24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
UM Czersk

Młyńskie Koła 2022 wręczone

To był niezapomniany wieczór. Wyjątkowa atmosfera i wyjątkowe wyróżnienia. W piątek w odnowionej sali widowiskowej Domu Kultury w Rytlu wręczono Młyńskie Koła 2022. Nagroda specjalna burmistrza została przyznana śp. Ludwikowi Czerniejewskiemu.


Podczas uroczystej gali przyznano jeszcze jedno specjalne Młyńskie Koło. Mieszkająca u nas od prawie roku Julia z Ukrainy wręczyła je burmistrzowi Czerska. Jednak to nie była nagroda dla Przemysława Bieska-Talewskiego, ale dla wszystkich mieszkańców gminy Czersk, którzy od początku wojny wspierają Ukraińców w ich walce o wolność.

Reklama | Czytaj dalej »

Nagrodę specjalną burmistrza w imieniu swojego ojca odebrała Joanna Czerniejewska. – Jestem przekonana, że on nas słyszy i cieszy się z tej nagrody – mówiła rytlaninka.

W kategorii Przedsiębiorczość główną nagrodę otrzymała firma „Agrotech” - Sklep Ogrodniczo-Przemysłowy Bogdan Fierek.

W kategorii Kultura kapituła nagrodziła publikację Album „Czersk i okolice na starych pocztówkach” autorstwa Ryszarda Ossowskiego i Romana Bystryka.

W kategorii Nauka i Edukacja zwyciężyła Aleksandra Dzięcielska-Jasnoch.

W kategorii Inicjatywa Społeczna Młyńskie Koło otrzymało stowarzyszenie Brda Rytel.

W Sporcie nagrodę główną otrzymała Dwójka Czersk - Drużyna Piłki Ręcznej Rocznik 2007/2008.

Burmistrz Czerska specjalnie wyróżnił też Karolinę Jaszczyszyn, kapitan reprezentacji Polski w rugby 7-osobowym, która w 2022 roku zdobyła z drużyną narodową mistrzostwo Europy i wystartowała w mistrzostwach świata.

Galę Młyńskich Kół prowadzili Małgorzata Skwarek – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Czersku oraz Leszek Redzimski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Lichnowach.

Wieczór uświetnił koncert Jacka Wójcickiego.

Wszyscy nominowani:

Opisy nominowanych Młyńskie Koła 2022

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Drewin Sp. z o.o.

Drewin to jeden z największych zakładów produkcyjnych w gminie Czersk. Prowadzona przez Marcina Bruskiego spółka cały czas się rozwija, zwiększa zatrudnienie i systematycznie inwestuje w swój majątek. Efektem ciągłego rozwoju firmy jest rozbudowa zakładu w Złotowie. W roku 2022 do użytku została oddana druga, nowoczesna hala produkcyjna.

„Elktom” Tomasz Morek

Ostatnie kilka lat to ciągły rozwój firmy w branży sieci i instalacji elektrycznych. Elktom realizuje coraz większe inwestycje i zlecenia. Wiele z nich to zadania na obszarze gminy Czersk. Firma Tomasza Morka zajmuje się też obsługą gminnego oświetlenia ulicznego, montażem iluminacji czy obsługuje imprezy na terenie gminy. Pracownicy firmy Elktom są dyspozycyjni i skuteczni w swoim działaniu.

„Agrotech” - Sklep Ogrodniczo-Przemysłowy Bogdan Fierek

W roku 2022 firma Agrotech przeniosła swoją główną działalność do nowego i nowoczesnego budynku przy ulicy Generała Hallera w Czersku. Funkcjonalny obiekt i nowa przestrzeń pozwoliły na dalszy rozwój firmy oraz na wsparcie różnych inicjatyw podejmowanych przez gminę. W 2022 roku Państwo Monika i Bogdan Fierkowie udostępnili piętro budynku do organizacji malarskiej wystawy poplenerowej czy promocji albumu „Czersk i okolice na starych pocztówkach”.

Szkółka Roślin Łangowscy – Ogrodnictwo Czersk

Rodzinna firma z ulicy Wielewskiej w Czersku z roku na rok rozwija swoją działalność. Właściciele w swoją pracę wkładają sporo pasji, a pielęgnacji roślin poświęcają dużo czasu. W szkółce panuje rodzinna atmosfera, a kupujący mogą liczyć na fachowe doradztwo i wsparcie przy wyborze odpowiednich kwiatów, bylin czy krzewów. Skutkuje także pozyskiwaniem nowych klientów. Szkółka Roślin Łangowscy angażuje się też w wiele przedsięwzięć związanych z nasadzeniami zieleni czy ozdabianiem naszej gminy.

Zakład Instalacji Elektrycznych i Hydraulicznych Włodzimierz Zabrocki

To rodzinna firma z Rytla, która w ostatnich latach poszerza swoją działalność i staje się przedsiębiorstwem wielopokoleniowym. Założyciel firmy, Pan Włodzimierz, może już liczyć na wsparcie synów Patryka i Marcina. Skutkuje to tym, że firma jest w stanie rozwijać się i realizować coraz większe zlecenia. Zajmuje się wykonywaniem sieci i instalacji elektrycznych, wodociągowo-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania i innych. Firma angażuje się także w wiele inicjatyw w gminie Czersk, w szczególności w sołectwie Rytel.

NAUKA I EDUKACJA

Radosław Piórkowski

Od wczesnych lat nauki przejawiał wszechstronne uzdolnienia w zakresie przedmiotów ścisłych. Absolwent Zespołu Szkół w Rytlu, doktor z Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki, obecnie asystent naukowy na Wydziale Informatyki na Uniwersytecie w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii. To młody naukowiec zajmujący się informatyką teoretyczną. Wraz z zespołem opracował system przechwytywania ruchu twarzy na podstawie nagrań z kamery. Jego prace naukowe były wielokrotnie nagradzane w Polsce i Europie.

Aleksandra Dzięcielska-Jasnoch

Regionalistka i pasjonatka kultury Kaszub. Mistrzyni kaszubskiej mowy w słowie mówionym i pisanym. Dyplomowana nauczycielka języka kaszubskiego. Dzięki niej szkoły w Czersku mogą realizować nauczanie regionalne. Jest autorką tekstów i sekretarzem redakcji w miesięczniku „Pomerania”. Jej publikacje można też znaleźć w „Zeszytach Czerskich”. Na co dzień zaangażowana w wiele inicjatyw społecznych promujących naszą gminę oraz Kaszuby. Jest między innymi dwukrotną laureatką Dyktanda Kaszubskiego.

Elżbieta Sokołowska

Przez 30 lat pełniła funkcję dyrektora Przedszkola Samorządowego nr 2 im. Jana Brzechwy w Czersku. W tym czasie wychowała tysiące młodych czerszczan oraz dziesiątki pracowników oświatowych. Zawsze uśmiechnięta i życzliwa dla najmłodszych. Promotorka twórczości Jana Brzechwy. Od wielu lat przedszkole jest organizatorem konkursu „Znam i lubię wiersze Jana Brzechwy”. Inicjatorka wielu przedsięwzięć w przedszkolu, między innymi związanych ze zdrowym stylem życia i odżywianiem. Placówka otrzymała certyfikat „Przedszkole Dobrego Żywienia”. W 2022 roku Pani Elżbieta przeszła na zasłużoną emeryturę.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Łąg

Od wielu lat stowarzyszenie prowadzi aktywną działalność angażując się w życie Zespołu Szkół w Łęgu i całego sołectwa Łąg. Dzięki zaangażowaniu jego członków przy szkole powstała bieżnia i zagospodarowano część terenu. Stowarzyszenie jednoczy, integruje i aktywizuje mieszkańców oraz współpracuje z innymi organizacjami i instytucjami z gminy Czersk podejmując wiele ciekawych i potrzebnych inicjatyw. W 2022 roku realizowało między innymi programy profilaktyczne rekomendowane przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: „Spójrz inaczej”, „Unplugged” oraz „Przyjaciele Zeepiego”.

Elwira Bieszke-Binnebesel

Nauczycielka i wieloletnia dyrektor Zespołu Szkół im. Augustyna Szpręgi w Malachinie. Szkoła pod jej kierownictwem nie tylko kształci swoich uczniów, ale też podejmuje szereg inicjatyw, takich jak akcje krwiodawstwa czy sprzątanie cmentarza honorowego. Jako radna i przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki stale angażuje się w rozwój szkolnictwa w gminie Czersk. Bardzo duży nacisk kładzie na kształcenie młodzieży pod kątem późniejszego zatrudniania i aktywizacji na rynku pracy.

INICJATYWA SPOŁECZNA

Brda Rytel

Na przestrzeni ponad pięciu lat klub prężnie i w profesjonalny sposób organizuje zajęcia dla dzieci i młodzieży. Brda Rytel skupia wokół siebie coraz większą liczbę członków lokalnej społeczności. Podejmuje też szereg inicjatyw na rzecz mieszkańców. Społeczne zaangażowanie działaczy i sympatyków poskutkowało rozbudową infrastruktury na stadionie – między innymi budową dwóch boisk z nawodnieniem, oświetlenia, parkingów, wiaty biesiadnej czy placu zabaw. W tym roku na stadionie w Rytlu powstaną nowe trybuny. W 2022 roku klub zorganizował kilka dużych wydarzeń, między innymi Brda Rytel Cup i Zakończenie Lata z Brdą.

Stowarzyszenie Mieszkańców Sołectwa Gotelp „Wszyscy Razem”

W roku 2022 stowarzyszenie obchodziło swoje 10-lecie. Przez ten okres angażowało się w najróżniejsze inicjatywy na rzecz mieszkańców sołectwa Gotelp. Skutecznie pozyskiwało środki z Czerskiego Budżetu Obywatelskiego, między innymi na zagospodarowanie terenu wokół świetlicy. Powstał plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Dzięki inicjatywie organizacji powstał też parking, ogrodzenie oraz monitoring na terenie szkoły podstawowej. Stowarzyszenie organizuje też imprezy rozrywkowe i integracyjne dla mieszkańców. Czynnie włączyło się w program Smart Villages – nową koncepcję rozwoju obszarów wiejskich w Unii Europejskiej.

Zbigniew Talewski

Popularyzator historii i kultury Pomorza, w tym historii gminy Czersk. Z pochodzenia czerszczanin, obecnie mieszkaniec Słupska i Gochów. To z jego inicjatywy przywrócono do społecznej pamięci ks. Franciszka Smaglińskiego – twórcę cmentarza honorowego. Dzięki jego zaangażowaniu odbywają się coroczne apele poległych w lesie łukowskim czy spotkania ekumeniczne przy cmentarzu jeńców z I wojny światowej. Nie boi się podejmować spraw trudnych, jak ciągłe żywe wspomnienie o braciach Gnacińskich, ku pamięci których w lesie w pobliżu Świdna powstała strażnica. Pan Zbigniew w 2022 roku skończył 80 lat.

Zabytkowa Straż Pożarna w Czersku

Nietypowa pasja Katarzyny i Przemysława Elaków wpływa na pozytywną promocję gminy Czersk poza jej granicami. Zabytkowa Straż Pożarna jest znana w regionie, bierze udział i inicjuje różne akcje społeczne i uczestniczy w imprezach organizowanych w gminie Czersk i poza jej granicami. Państwo Elak przez wiele lat swojej działalności doprowadzili do powstania prywatnego muzeum pożarnictwa i techniki w Czersku. Kupują zabytkowe pojazdy i sprzęt strażacki, dają im nowe życie i z dumą prezentują zainteresowanym.

Sołectwo Łąg

Sołectwo Łąg może być wzorem i przykładem do naśladowania dla innych w zakresie integracji mieszkańców, stowarzyszeń i organizacji z gminy Czersk. Co roku wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich „Łężanki” organizuje spotkanie świąteczne, które integruje lokalną społeczność. Sołectwo czynnie angażuje się także w wydarzenia w gminie Czersk, szczególnie w organizację corocznych Łęskich Kapuśniaków, których jest współorganizatorem. Organizuje wspólne wyjazdy integracyjne oraz akcje społeczne.

KULTURA

Plener Malarski „Czerskie Impresje Malarskie”

Pierwszy plener malarski w Ostrowitem, którego komisarzem był mieszkaniec naszej gminy Dariusz Bożyk, skupił 12 artystów malarzy. Nasi goście przez dziesięć dni pracowali nad swoimi obrazami. Motywem przewodnim twórczości była gmina Czersk, jej przyroda i architektura. Powstało wiele prac, z których 12 autorzy nieodpłatnie przekazali naszemu samorządowi. Uwieńczeniem wystawy był wernisaż poplenerowy, gdzie zaprezentowane zostały powstałe w naszej gminie dzieła.

Włodzimierz Ostoja-Lniski

W 2022 roku nasz lokalny artysta znów miał okazję do pokazania swoich prac szerszemu gronu odbiorców. W Muzeum Zachodniopomorskim w Bytowie odbyła się wystawa zatytułowana „Włodzimierz Ostoja-Lniski – rzeźba, malarstwo na szkle, drzeworyt”. Na drugim piętrze Domu Zakonnego można było podziwiać rzeźby, płaskorzeźby czy obrazy na szkle. Wernisaż wystawy przyciągnął sporo gości, a mieszkaniec Czerska miał okazję opowiedzieć o swojej twórczości.

XX Wojewódzki Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Śpiewaj razem z nami”

Przegląd „Śpiewaj razem nami” od lat ściąga do Czerska kilkudziesięciu młodych wykonawców. W 2022 roku jego edycja była wyjątkowa, bo jubileuszowa – dwudziesta. Trzydniowa gala składała się z warsztatów artystycznych, koncertów i wieńczącej przegląd gali, na którą przybyły dziesiątki gości. Przez 20 lat WPPDiM stał się artystycznym wydarzeniem daleko wykraczającym poza granice gminy Czersk oraz kuźnią młodych wokalnych talentów. Jego pomysłodawczynią i główną organizatorką jest nauczycielka muzyki z Czerska Katarzyna Thiede.

Album „Czersk i okolice na starych pocztówkach”

W 2022 roku w gminie Czersk ukazała się bardzo cenna publikacja. Pomysłodawcą tego pięknego wydawnictwa był Ryszard Ossowski – czerski przedsiębiorca i kolekcjoner, między innymi zabytkowych pocztówek. Ze wsparciem gminy oraz przy merytorycznym udziale historyka Romana Bystryka powstał album z ponad setką starych widokówek przedstawiających Czersk i okolice sprzed ponad stu lat. Dzięki tej publikacji możemy zobaczyć, jak wyglądało życie w dawnym Czersku i zaobserwować, jak na przestrzeni lat zmieniała się architektura miasta i gminy.

Henryk Twardokus

Pod koniec 2022 roku ukazała się publikacja „Tomiki Czerskie - część II. Rytel. Ostoja Ciszy i Natchnienia” z wierszami napisanymi przez rytlanina Henryka Twardokusa. Wewnątrz znajduje się 60 utworów, które autor napisał na przestrzeni lat. Traktują one o zaobserwowanych wydarzeniach, zabytkach, architekturze czy przyrodzie gminy Czersk. Można z nich wyłuskać sporo faktów dotyczących historii sołectwa Rytel, szczególnie tych związanych z lokalną parafią. Henryk Twardokus często ma okazję do prezentowania swoich wierszy podczas gminnych wydarzeń.

SPORT

Zawody Wędkarskie w Ostrowitem

W roku 2022 odbyła się II Edycja Spławikowo-Gruntowych Zawodów Wędkarskich o Puchar Burmistrza Czerska i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Czersku nad jeziorem Ostrowite. Po pierwszej debiutanckiej, okazało się, że druga przyciągnęła jeszcze większą liczbę uczestników. W samych zawodach udział wzięło 108 wędkarzy, a wraz z osobami towarzyszącymi, w Ostrowitem pojawiło się aż 300 osób. Organizowane przez Adama Packa i Mariusza Narlocha wydarzenie spodobało się wędkarzom. To kolejna ciekawa impreza, która na pewno na wiele lat wejdzie do kalendarza wydarzeń w gminie Czersk.

Międzyszkolny Uczniowski Klub Karate „Shotokan”

W grudniu zeszłego roku odbyły się duże i atrakcyjne zawody karate w Czersku – finały Pucharu Karate S.G.I. POLAND. Udział w nich wzięło 140 zawodników. Zeszły rok był dla klubu wyjątkowym. MUKKS „Shotokan” obchodził 25-lecie swojej działalności. Prowadzona przez Tomasza Krygowskiego organizacja od lat prowadzi szkolenia młodzieży oraz zawody na terenie gminy Czersk. Przez te lata na zajęcia karate uczęszczały dziesiątki młodych i starszych mieszkańców z całej gminy Czersk.

Karolina Jaszczyszyn

Dawniej piłkarka ręczna, obecnie kapitan reprezentacji Polski w rugby 7-osobowym. W 2022 roku narodowa drużyna prowadzona przez pochodzącą z gminy Czersk zawodniczkę osiągnęła historyczne sukcesy – zdobyła Mistrzostwo Europy i walczyła w Mistrzostwach Świata zajmując ostatecznie 10 miejsce. Karolina Jaszczyszyn na co dzień reprezentuje klub Biało-Zielone Ladies Gdańsk. Wraz z koleżankami z ekipy jest wielokrotną, drużynową medalistką mistrzostw Polski, a zespół Biało-Zielonych Ladies w ostatnich latach zdominował krajowe rozgrywki w rugby 7-osobowym i co roku broni tytułu Mistrzyń Polski.

Klub Żeglarski Wda Borsk

Klub żeglarski od lat zajmuje się popularyzacją żeglarstwa oraz szkoleniem dzieci i młodzieży z gmin Czersk i Karsin. W zeszłym roku do Borska trafiły nowe łodzie, które znacząco poprawiły warunki do trenowania żeglarstwa. Klub nie tylko szkoli młodzież. Wyjeżdża też na regaty żeglarskie i sam takie organizuje. Młodzież uczęszczająca do klubu może też liczyć na udział w obozach żeglarskich i profesjonalną opiekę i wsparcie instruktorów. Dzięki pasji zarządzających klubem i trenerów żeglarstwo na naszym terenie cały czas się rozwija i przyciąga kolejnych młodych adeptów tego sportu.

Dwójka Czersk - Drużyna Piłki Ręcznej Rocznik 2007/2008

Drużyna piłki ręcznej z rocznika 2007/2008 działająca w strukturach Aktywnej Dwójki – Stowarzyszenia Barka miała bardzo udany sezon, a rok 2022 na pewno przejdzie do historii czerskiej piłki ręcznej. Drużyna zdobyła srebrny medal Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Kwidzynie, została Klubowym Mistrzem Pomorza i 10 drużyną Polski. Zdobywała medale na imprezach w Elblągu, Lipuszu, Nowej Karczmie, Kartuzach, Brodnicy i Memoriale im. Romana Bruskiego w Czersku. Prowadzona przez Piotra Frycę ekipa ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czersku to skład pełen talentów, przed którymi może otworzyć się kariera sportowa na dużą skalę.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Brak komentarzy

    Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

      Dodaj komentarz

      Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

      Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

      Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

      Zaloguj się

      Kursy walut

      Aktualne kursy w kantorze PROMES
      Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
      USD USD 4.130 4.210 DKKDKK 0.517 0.539
      EUREUR 4.240 4.320 TRYTRY 0.119 0.135
      CHFCHF 4.500 4.600 NOKNOK 0.302 0.329
      GBPGBP 5.060 5.140 SEKSEK 0.330 0.353
      Aktualizacja: 2025-01-10 18:47
      Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
      Kursy dla transakcji powyżej 4000 PLN
      Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
      USD USD 4.149 4.196 DKKDKK 0.518 0.538
      EUREUR 4.255 4.296 TRYTRY 0.120 0.134
      CHFCHF 4.510 4.560 NOKNOK 0.303 0.328
      GBPGBP 5.070 5.120 SEKSEK 0.331 0.352
      Aktualizacja: 2025-01-10 18:47
      Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

      Sondaże Chojnice24 archiwum »

      Sępólno Krajeńskie wprowadziło darmową komunikację, czy Chojnice powinny pójść jego śladem?




      Ceny paliw2025-01-08

      E95 E98 ON LPG
      BP - - - -
      Circle K - - - -
      Mol Chojnice - - - -
      MZK 5 zł - 6 zł 3 zł
      Orlen 6 zł 6 zł 6 zł 3 zł
      PKS - - - -

      Drogi Użytkowniku,

      przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

      Wykorzystanie danych

      Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

      Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

      Pliki cookies

      Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

      Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

      Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

      Przejdź do serwisu Zamknij