Recepta Online - Jak Działa?
E-recepty to powszechnie stosowane rozwiązane, coraz bardziej lubiane zarówno przez lekarzy, jak i samych pacjentów. Cała procedura jest naprawdę bardzo prosta, a sama strona formalna w przypadku elektronicznej recepty wygląda bardzo podobnie jak przy tradycyjnym pozyskiwaniu leków. Aby odebrać zapisane na recepcie przez specjalistę leki, wystarczy podać farmaceucie kod składający się z czterech cyfr (można znaleźć go w wiadomości e-mail lub SMS, obie pacjent otrzymuje w chwili wystawienia recepty). Istnieją jeszcze pewne grupy lekarzy, które w dalszym ciągu skłaniają się ku stosowaniu recept w formie tradycyjnej (papierowej), jednak jest to już coraz większa rzadkość.
Jak działa e-recepta?
W recepcie online poza podstawowymi danymi pacjenta muszą znaleźć się jak najbardziej szczegółowe informacje o lekach, które zostały mu przypisane. Taka forma jest czytelna i łatwo dostępna dla każdego - korzystanie z niej jest naprawdę bardzo proste. Również dla farmaceutów e-recepta jest dobrym rozwiązaniem między innymi dlatego, że nie muszą oni już się męczyć z rozszyfrowywaniem zapisków lekarzy, z czym naprawdę wielu z nich niejednokrotnie miało spory problem.
Wszystkie informacje, jakie lekarz umieszcza na elektronicznej formie recepty, można znaleźć na internetowym Koncie Pacjenta. Ten w razie potrzeby sam może sprawdzić poprzez zalogowanie się na konto, jakie leki i w jakim dawkowaniu zostały mu przypisane.
Recepta online poprzez system trafia od lekarza do farmaceuty. Jeżeli przypisany lek znajduje się na liście refundowanej, wówczas informacja o wystawieniu takiej recepty skierowana zostaje także do Narodowego Funduszu Zdrowia.
Dzięki dostępności do internetowego Konta Pacjenta, ten będzie mógł samodzielnie zaglądać do dokumentacji i kontrolować to, czy przyjmuje odpowiednią dawkę zleconych leków.
Jakie informacje znajdują się na e-recepcie? Te, których absolutnie nie może tam zabraknąć, to:
-
nazwa przepisanego leku,
-
dane lekarza wystawiającego e-receptę,
-
sposób dawkowania leku.
W receptach online znajdują się również ceny medykamentów.
Skąd uzyskać receptę online?
Sposób uzyskiwania e-recepty jest taki sam zarówno w przypadku lekarzy pracujących w ramach umowy z NFZ, jak i przy konsultacjach medycznych pochodzących z prywatnych pakietów. Do wystawienia recepty online uprawniony jest każdy lekarz - specjalista, taką receptę można uzyskać podczas konsultacji lekarskiej na Medyk Online.
Po wystawieniu recepty na telefon pacjenta kod składający się z czterech cyfr. Należy podać go w aptece farmaceucie razem z numerem PESEL, aby ten mógł zweryfikować fakt wystawienia elektronicznego dokumentu. W przypadku gdy recepta zostanie wystawiona nie na numer telefonu, a na adres e-mail, do skrzynki odbiorczej trafia wiadomość z załącznikiem w formie PDF. Tam znajduje się kod kreskowy, niezbędny do weryfikacji w aptece, która zawsze musi być przeprowadzona, zanim pacjent otrzyma wystawione dla niego medykamenty.
Czas realizacji e-recepty wynosi 30 dni. Czas ten liczony jest od chwili wystawienia elektronicznego dokumentu. Dzieje się tak pod warunkiem, że lekarz nie określił terminu, w jakim recepta online ma zostać zrealizowana.
Od tej reguły istnieją jednak wyjątki, ponieważ w przypadku antybiotyków recepta online ważna jest przez 7 dni, natomiast w przypadku medykamentów autoimmunologicznych aż 120 dni.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!