Monitoring wydry w 2023 r.
W lutym tego roku, pracownicy Parku skontrolowali wszystkie zbiorniki wodne znajdujące się w Parku oraz linie brzegowe jezior: Karsińskiego, Charzykowskiego i Dybrzk graniczące z PNBT.
Miejsce znakowania przez wydry, widać liczne tropy i odchody, a wprawne oko zauważy płynącą w tle wydrę
Odnotowywano przede wszystkim świeże odchody, tropy oraz czynne nory. Wszystkie zaobserwowane ślady nanoszono na gps
Dzięki temu, iż jeziora były częściowo zamarznięte a na brzegach leżało jeszcze sporo śniegu, można było zauważyć ścieżki, którymi zwierzęta się przemieszczały. Bardzo chętnie poruszają się po lodzie, korzystając z zimowej aury, ślizgają się i turlają po śniegu. Udało nam się nawet zaobserwować dwa osobniki biegnące po jeziorze Jeleń.
Reklama | Czytaj dalej »
Ocena liczebności wydr nie jest sprawą łatwą, gdyż samce i samice nie łączą się na trwałe w pary. Przez krótki czas trzymają się razem, natomiast po zapłodnieniu samce opuszczają samice i zajmują inne terytoria niż samice z młodymi. Na jednego samca może przypadać od 3-5 samic.
Charakterystyczny trop biegnącej wydry, przyrywany momentami ślizgania się na brzuchu
Park oferuje wydrom wszystko to, czego potrzebują do szczęścia. Bogata baza pokarmowa, którą stanowią głównie ryby ale i raki oraz małże. Naturalna linia brzegowa jezior, dodatkowo połączonych ciekiem, otoczonych starodrzewem, to jest to co wydry lubią najbardziej. Drzewa rosnące przy brzegu, z rozwiniętymi systemami korzeniowymi, dają możliwość ukrycia a także są miejscem, gdzie znajdują się otwory, którymi wydry wchodzą pod wodę. Monitoring wykazał obecność wydr na stałych stanowiskach, szacuje się ich liczebność na 10-12 sztuk, czyli podobnie jak w latach ubiegłych.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!