Kiedy pożyczka bez baz sprawdzi się zamiast kredytu na samochód?
Samochód to jedno z dóbr, bez którego czasami trudno sobie poradzić. Szczególnie że żyjemy w coraz większym pędzie. Miejsce pracy oddalone od domu, konieczność zawożenia i odwożenia dzieci do przedszkola, czy brak komunikacji miejskiej, to jedne z najczęstszych powodów, dla których kupujemy samochód. Jeśli jednak nie mamy wystarczających zasobów finansowych, niejednokrotnie musimy wspierać się środkami zewnętrznymi. Kiedy warto skorzystać z kredytu na samochód, a kiedy lepszym wyborem może okazać się pożyczka?
Kiedy staramy się o kredyt na samochód?
Ceny samochodów różnią się w zależności od klasy, marki, czy modelu. W przypadku samochodów używanych na cenę dodatkowo wpływa także rocznik, przebieg, czy stan pojazdu. Nie zawsze możemy sobie pozwolić na takie auto, które spełnia nasze oczekiwania i wymogi estetyczne. Przeważnie przy wyborze kierujemy się względami ekonomicznymi, tak by dostosować samochód do naszych aktualnych potrzeb. Jeśli stać nas na jeden samochód, to przy czteroosobowej rodzinie nie kupujemy dwuosobowego kabrioletu, lecz wygodne rodzinne auto z przestronnym bagażnikiem. O sportowym sznycie możemy jedynie pomarzyć, a zakup odłożyć na później.
Niestety bardzo często bywa tak, że nie stać nas na tak poważny wydatek i nie możemy wyłożyć całej sumy na samochód. Obecnie i koszty życia i ceny samochodów są wysokie. Konsumenci przeważnie chcąc kupić auto, korzystają z zewnętrznego finansowania. W zależności od ich sytuacji zawodowej i finansowej wybierają leasingi konsumenckie na samochód, kredyty samochodowe lub pożyczki.
O kredyt na samochód możemy się starać, jeśli mamy odpowiednią zdolność kredytową, a także, gdy kupowany pojazd spełnia odpowiednie wymogi. Należy podkreślić, że kredyt możemy przeznaczyć na zakup zarówno nowego, jak i używanego samochodu. Z tym że w większości banków przy aucie używanym jego wiek nie może przekraczać 10 lat. Dla kredytodawców starszy pojazd nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia.
Kredyt samochodowy jest kredytem celowym, czyli zobowiązaniem, z którego otrzymane pieniądze musimy przeznaczyć na kupno z góry określonego w umowie auta. Inaczej mówiąc, pieniędzy nie możemy spożytkować na kupno ani innego samochodu, ani żadnego innego pojazdu, czy żadnego innego towaru lub usługi. Jeśli nie wywiążemy się z umowy, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że bank wypowie nam umowę kredytu, co jest równoznaczne z koniecznością całkowitego zwrotu otrzymanych pieniędzy. Jeśli nie jesteśmy pewni, co do swojego wyboru, powinniśmy się skierować ku pożyczce. Pożyczka bez BIK daje nam możliwość otrzymania środków, a dopiero później podjęcia decyzji zakupowej.
Jakie należy spełnić wymagania, aby otrzymać kredyt na samochód?
Kredyt na samochód możemy otrzymać składając wniosek w wybranym przez nas banku, lub za pośrednictwem dealera samochodowego. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, kryteria, na ogół będą podobne. Jest kilka wytycznych, które musimy spełnić niezależnie od rodzaju zobowiązania, o które się staramy. Należą do nich:
-
Pełnoletność – niekiedy kredyt możemy otrzymać, dopiero gdy ukończymy 21 lat lub nawet 23 lata. Kredytodawcy na ogół stosują również górne limity, do których przyznają środki np. do 70 lat.
-
Obywatelstwo polskie – na ogół kredyty samochodowe przeznaczone są dla osób posiadających polskie obywatelstwo. W przypadku obcokrajowców również mogą otrzymać finansowanie, lecz na nieco innych zasadach.
-
Zamieszkanie na terenie Polski – jeśli pracujemy i mieszkamy poza granicami naszego kraju, o kredyt powinniśmy starać się w miejscu zamieszkania. Jeśli pracujemy za granicą, ale naszym głównym miejscem pobytu jest Polska, to mamy szanse na kredyt samochodowy w rodzimym banku.
-
Zdolność kredytowa – bez zdolności kredytowej na odpowiednim poziomie nie możemy liczyć na pieniądze z banku. Jeśli nie spełniamy tego wymogu, możemy postarać się o pożyczkę pozabankową. Pożyczkodawcy mają nieco niższe wygania, niż banki. W przypadku banków bardzo istotne jest, abyśmy posiadali stałe źródło dochodu.
-
Dobra historia kredytowa – banki są zobligowane, aby każdorazowo przy staraniach o kredyt sprawdzić, jak wnioskodawca radził sobie z poprzednimi zobowiązaniami. Przy złej historii kredytowej, nie można liczyć na wsparcie banku.
Ponadto przy kredycie na samochód, czyli kredycie celowym musimy przedstawić dokumentację pojazdu. Bank musi wiedzieć, zakup jakiego samochodu finansuje. Wysokość kredytu jest ściśle związana z rynkową ceną wybranego przez nas modelu. Pamiętajmy o tym, że bank samodzielnie sprawdza, czy kwota, o którą wnioskujemy, jest zgodna z wartością rynkową pojazdu. Jeśli cena naszego auta jest wyższa, niż wartość rynkowa standardowego modelu, musimy wykazać, z czego ta różnica wynika. W przeciwnym razie bank może odrzucić nasz wniosek lub udzielić nam kredytu, ale na niższą kwotę.
Dokumenty, które należy złożyć przy kredycie na samochód
Składając wniosek o kredyt na samochód, musimy posiadać niezbędną dokumentację pojazdu. W przypadku samochodów nowych dokumentów jest mniej. Na ogół wystarczy faktura proforma wystawiona przez dealera samochodowego i faktura ostateczna dostarczona po zakupie.
W przypadku samochodów używanych dokumentów jest więcej. Jednym z najważniejszych dokumentów, który należy przedstawić, jest zatem ksero dowodu rejestracyjnego pojazdu lub karty pojazdu (jeśli została wydana). W przypadku auta używanego niekiedy potrzebne jest zaświadczenie z sądu o braku wpisu pojazdu w rejestrze zastawów. Z pewnością wymagane jest także potwierdzenie zawarcia umowy kupna-sprzedaży pojazdu lub faktura, która potwierdzi dokonaną transakcję. W przypadku zakupu od osoby fizycznej niezbędna jest kserokopia dowodu osobistego sprzedawcy, a także numer jego rachunku bankowego.
Kiedy pożyczka bez baz sprawdzi się zamiast kredytu na samochód?
Nie każdy konsument może otrzymać kredyt na samochód. Nie jest to możliwe w szczególności, gdy nie mamy odpowiedniej zdolności kredytowej, lub spłata naszych poprzednich zobowiązań pozostawia wiele do życzenia. Jeśli bank odrzuci nasz wniosek o przyznanie środków, możemy spróbować swoich sił w pozabankowych firmach pożyczkowych. O pożyczkę możemy się również postarać, gdy wolimy szukać samochodu, mając już gotówkę na koncie. O tym, jakie są rodzaje pożyczek i jak pożyczać pieniądze bezpiecznie możemy przeczytać na stronie internetowej lendup.pl.
Firmy pożyczkowe działają na nieco innych zasadach niż banki i pozyskanie dodatkowych środków np. na samochód bywa łatwiejsze. Ponadto korzystając z pożyczki, nie musimy dostarczać tak szczegółowej dokumentacji. Pożyczka nie jest zobowiązaniem celowym i możemy ją przeznaczyć na dowolny zakup. Zakupem tym może być samochód wraz z wszystkimi opłatami związanymi z jego ubezpieczeniem i rejestracją. Pożyczka może również być dobrym rozwiązaniem, gdy wybrany przez nas samochód ma więcej niż 10 lat. Banki nie zawsze chcą finansować zakup starszych aut. W przypadku pożyczki nie musimy nikogo informować, na co przeznaczymy pieniądze. Jeśli chcemy samodzielnie udać się np. za granicę po auto, warto mieć gotówkę przy sobie.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!