Czy usuwanie znamion jest bolesne
Wyróżnia się wiele rodzajów znamion skórnych. Część z nich stanowi tylko problem estetyczny, inne warto usuwać także ze względów zdrowotnych. W zależności od specyfiki problemu stosuje się różne metody – chirurgiczne i laserowe. Czy zabiegi takie są bolesne? Czy można pozbyć się znamion w sposób komfortowy? Wyjaśniamy!
Czym są znamiona skórne i czy warto je usuwać?
Znamiona na skórze należą do szczególnie nielubianych defektów, zwłaszcza jeśli występują na widocznych częściach ciała. Często nie akceptujemy ich, ponieważ zaburzają estetykę wyglądu. Niektóre są też potencjalnie groźne, dlatego wolimy się ich pozbyć, zanim dojdzie do potencjalnych mutacji komórkowych.
Najprostszy podział tego typu zmian wyróżnia znamiona wrodzone i nabyte. Mogą one przyjmować różny charakter. Wśród często spotykanych nieprawidłowości wymienia się:
-
Pieprzyki – są one znamionami komórkowymi. Bywają płaskie, jak również bardzo wypukłe. Większość z nich nie stanowi zagrożenia. Problematyczne okazują się natomiast te zlokalizowane na newralgicznych partiach ciała, które mogą ulegać podrażnieniom i krwawić. Tego rodzaju znamiona pigmentacyjne mogą też przeobrażać się w zmiany nowotworowe.
-
Plamy pigmentacyjne – pojawiają się w następstwie nadreaktywności melanocytów produkujących barwnik skóry (melaninę). Bywają wrodzone, ale do ich powstawania przyczyniają się też czynniki zewnętrzne, zwłaszcza nadmierne opalanie.
Niektóre znamiona lubimy, traktując je jako pewną ozdobę ciała i cechę indywidualną. Często jednak zmiany takie znacznie zaburzają estetykę, głównie, jeśli są ciemne, wypukłe i zajmują sporą powierzchnię skóry.
Nie ulega wątpliwości, że znamiona skórne o sporych rozmiarach i nierównomiernym kształcie warto usuwać ze względów zdrowotnych. W takich przypadkach ewentualny dyskomfort związany z zabiegiem schodzi na dalszy plan. Nieco większy dylemat stanowi natomiast usuwanie znamion ze względów wyłącznie estetycznych.
W jaki sposób można usunąć znamiona? Dostępne metody
Obecnie każda renomowana klinika medycyny estetycznej oferuje zabiegi usuwania znamion skórnych. Stosowane są metody chirurgiczne, polegające na wycięciu zmiany, a także zabiegi o niższej inwazyjności – laserowe, czy krioterapia.
Wybór metody zależy przede wszystkim od rodzaju i wielkości znamienia. Płaskie, niewielkie niedoskonałości barwnikowe zwykle można całkowicie usunąć bez użycia skalpela. Natomiast przy większych zmianach konieczna bywa ingerencja chirurga.
Czego się spodziewać podczas laserowego usuwania znamion?
Małoinwazyjną metodą jest laserowe usuwanie znamion skórnych. Zabieg taki polega na przyłożeniu do skóry głowicy urządzenia i emisji wiązki energii o odpowiedniej częstotliwości, zależnej od rodzaju usuwanego znamienia.
W trakcie zabiegu dochodzi do podgrzania znamienia, w konsekwencji czego jego komórki obumierają. Zabieg taki zwykle nie boli, ale nie należy też do komfortowych. Możliwe jest odczuwanie gorąca, pieczenia, czy kłucia. Dyskomfort zmniejszają różne systemy chłodzące. Zwykle można też zastosować znieczulenie miejscowe w postaci maści lub żelu.
Czy usuwanie znamion skórnych w trakcie zabiegu chirurgicznego boli?
Przy większych zmianach często wskazane bywa przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. W takich przypadkach lekarz usuwa znamię skalpelem. Nie jest to jednak bolesne, ponieważ stosuje się znieczulenie miejscowe w formie iniekcji podskórnej. Jedyne odczucia związane z zabiegiem to krótkotrwałe ukłucie w trakcie wprowadzania igły.
Po wycięciu znamienia zwykle zakłada się szwy i opatrunek. Usunięte tkanki niemal zawsze wysyła się do badania histopatologicznego – krok ten jest standardem, nawet jeśli zmiana nie wzbudza niepokoju.
Cała procedura jest bezbolesna. Jedynie po zabiegu, w czasie gojenia się rany, normalne jest uczucie swędzenia i ściągnięcia skóry, niekiedy umiarkowane pieczenie. W większości przypadków nie ma potrzeby stosowania środków przeciwbólowych. Ważna jest natomiast odpowiednia pielęgnacja obszaru zabiegowego, zwłaszcza unikanie brudu i kurzu.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1)
- Komentarze Facebook (...)
1 komentarz
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!