Koszerny Chojniczanin
Będąc przez kilka dni w Krakowie na szkoleniu, które związane było z nabywaniem wiedzy medycznej, miałam niewątpliwe szczęście. A to za sprawą Festiwalu Kultury Żydowskiej, w ramach którego organizatorzy przygotowali moc atrakcji.
Oprócz wspaniałych koncertów na Starym Kazimierzu można było wziąć udział w licznych warsztatach prowadzonych przez autorytety żydowskie w różnych dziedzinach m.in.: tańca chasydzkiego, tańca żydowskiego, śpiewu i języka jidysz, wycinanek, kaligrafii hebrajskiej. Nie zabrakło również warsztatów kuchni żydowskiej. Nie mogło mnie tam zabraknąć!!!
Na tych smakowitych warsztatach przy ulicy Ciemnej 15 na Starym Kazimierzu, Rabbi Nachman powiedział, że „Jedzenie to akt uświęcający. Wymaga pełnego uczestnictwa umysłu”.
Mistrzowie żydowskiej kuchni co roku w ramach Festiwalu odkrywają przed spontanicznymi uczestnikami wonne uroki, objaśniają tajemnice przepisów i receptur, sprawiają, ze czujemy się jak w siódmym niebie, kosztując dań, które sami przyrządzaliśmy – czulentu, gefiltefisz, żydowskiego kawioru i wielu innych cymesów...
Mówiąc o kuchni żydowskiej trzeba najpierw wyjaśnić, co to jest kuchnia koszerna i co oznacza słowo koszerny. Tajemnica koszerności interesowała nas w szczególności.
KOSZERNY - czyli nadający się do użytku lub do spożycia zgodnie z żydowskimi przepisami religijnymi.
Nakaz ten wywodzi się od żydowskich zasad dietetycznych, opisanych w Biblii. Formuła koszerności jest to wymóg mający źródło w przepisach religijnych, a polega na przestrzeganiu zasad przygotowania jadła w sposób rytualnie czysty w odróżnieniu od tzw. trefnego, niezgodnego z żydowską tradycją. Początki tych formuł wywodzą się z przepisów higienicznych, słusznych w warunkach pustynno - tropikalnych, gdy istniała konieczność oddzielania poszczególnych produktów żywnościowych dla ochrony ich przed psuciem i w konsekwencji możliwościami zatrucia pokarmowego.
Nie wolno między innymi przygotowywać potraw mięsnych i mlecznych w tych samych garnkach, podawać ich i spożywać jednocześnie. Przepisy koszerności określają też gatunki mięs, które mogą być jedzone oraz sposób w jaki zwierzę ma być zabite. Potrawy mleczne i rybne oraz wino i inne alkohole również muszą być koszerne.
Jak powiedziano na warsztatach, w Krakowie nie ma osoby, która jest uprawniona do rytualnego uboju zwierząt. Na Kazimierzu pozostał tylko budynek, w którym niegdyś zabijano rytualnie drób.
Rytualna ubojnia zwierząt jest ponoć tylko w Białymstoku i tylko stamtąd można sprowadzić prawdziwie koszerne mięso.
Katarzyna Karpus Reklama | Czytaj dalej »
Poradnia Dietetyczno-Żywieniowa NZOZ „GEMINI”
Tel. 052/3974033
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (6)
- Komentarze Facebook (...)
6 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!