Najtrudniejsze zadania z egzaminu ósmoklasisty z niemieckiego – jak sobie z nimi poradzić?
Egzamin ósmoklasisty jest w praktyce pierwszym poważnym testem wiedzy i umiejętności życiu młodego człowieka. Sprawdza, ile dane dziecko nauczyło się w szkole podstawowej. Wynik z tego egzaminu determinuje wybór szkoły ponadpodstawowej – do liceów wymagane są wyższe wyniki, aniżeli do przykładowo do szkół typowo zawodowych. Niewątpliwie warto efektywnie wykorzystać czas przed egzaminem na powtórkę materiału w celu osiągnięcia jak najwyższego wyniku. Niejako pomijając kwestię samych przygotować do egzaminu, tematem dzisiejszego artykułu będą zadania, które sprawiają uczniom największe trudności. Udzielona zostanie również odpowiedź, w jaki sposób sobie z nimi poradzić.
fot. pexels
Analiza trudnych zadań z egzaminu ósmoklasisty z niemieckiego
Informacje publikowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną generalnie dowodzą, że wbrew pozorom, najtrudniejszym zadaniem egzaminacyjnym jest słuchanie z odpowiedziami otwartymi. Jest to sygnał, że liczba godzin lekcyjnych poświęconych rozumieniu konwersacji jest niewystarczająca i należy na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę. Po drugie, trudności pojawiają się również przy zadaniach związanych z gramatyką niemiecką. Nie ma się co za bardzo dziwić – powszechnie wiadomo, że język niemiecki uchodzi za trudny i skomplikowany pod względem gramatyki. Uczniowie mają również problemy z ostatnim zadaniem egzaminacyjnym, czyli z zadaniem pisemnym.
Częste błędy popełniane na egzaminie
Warto również dosłownie w dwóch zdaniach wskazać, że najczęstsze błędy pojawiające się w pracach uczniów wynikają generalnie z dużego stresu. Są to często niedopatrzenia przy pisowni poszczególnych wyrazów. Jak wiadomo, niemieckie słowa i sformułowania zapisywane są zupełnie inaczej niż polskie, wobec czego tego typu niedokładności mogą się pojawić. Warto na to jednak zwracać uwagę podczas nauki i powtórek przed egzaminem!
Metody przygotowania do egzaminu
W następnej kolejności koniecznym jest wskazanie najskuteczniejszych metod nauki języka niemieckiego przed egzaminem ósmoklasisty. Nie będzie niczym odkrywczym stwierdzenie, że ucząc się każdego języka obcego, powinno się nim niejako otoczyć. Najważniejsze jest bowiem, żeby zrozumieć treść rozmów, konwersacji i tym podobnych. Egzamin egzaminem, ale w życiu codziennym to przede wszystkim umiejętność konwersacji jest najważniejsza. Na nic się zda znajomość gramatyki, skoro ciężko będzie się swobodnie porozumieć. Dlatego też warto oglądać filmy i serialne po niemiecku, słuchać niemieckich piosenek, a nawet czytać niemiecką prasę i książki. Na początku z pewnością będzie to trudne, ale z biegiem czasu rozumienie przyswajanych w ten sposób treści się zwiększy. Po drugie, warto rozwiązywać jak najwięcej arkuszy egzaminacyjnych z lat ubiegłych. Można w ten sposób wyrobić w sobie pewien nawyk udzielania punktowych odpowiedzi zgodnych z kluczem – wbrew pozorom, zadania na egzaminach nie są innowacyjne, a ułożone są zgodnie z przyjętym schematem. Na zakończenie tej części warto również zwrócić uwagę na systematyczność nauki, która jest szczególnie istotna w nauce języka obcego – poznane słówka trzeba powtarzać, aby utrwalić je w pamięci. Podobnie zresztą całe wyrażenia i zwroty.
Jak unikać błędów na egzaminie?
W celu zmniejszenia ilości błędów na egzaminie, przede wszystkim koniecznym jest zapewnienie maksymalnej koncentracji i skupienia. Egzamin ósmoklasisty jest pierwszym poważnym sprawdzianem w życiu młodego człowieka, wobec czego stres jest niejako nieunikniony. Jego redukcja pozwoli jednak dokładnie analizować zadania i udzielać trafnych odpowiedzi nie obarczonych żadnymi – nawet błahymi – błędami. Przed egzaminem warto powtórzyć sobie zasady pisowni niemieckich wyrazów, aby uniknąć niepotrzebnej straty punktów. Koniecznie trzeba również przypomnieć sobie najważniejsze zwroty wykorzystywane w dłuższych wypowiedziach pisemnych – wiadomościach e-mail, rozprawkach i tym podobnych. Jest to wysoko punktowane zadanie, a przy odrobinie starań, bez problemu można pokusić się o maksymalną ilość punktów.
Podsumowanie
Do najbardziej problematycznych zadań na egzaminie ósmoklasisty zaliczyć trzeba słuchanie z pytaniami otwartymi, rozprawkę (ewentualnie inną dłuższą wypowiedź pisemną) i zadania związane z gramatyką. Warto zwrócić na ten fakt uwagę podczas powtórek przed egzaminem i poświęcić nieco dłużej czasu na te zagadnienia. Skupienie się i zachowanie koncentracji podczas egzaminu jest kluczowe w celu uniknięcia błahych i niepotrzebnych błędów i osiągnięcia doskonałego wyniku z języka niemieckiego.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!