Kto i pod jakimi warunkami może uprawiać konopie włókniste w Polsce?
Chcesz uprawiać konopie włókniste? Uprawa tej rośliny w Polsce jest dozwolona, ale wymaga pozwolenia, które jest wydawane pod restrykcyjnymi warunkami. Kto może się o nie ubiegać i jakie wymogi musi spełnić? Odpowiadamy! Poznaj aktualne przepisy i dowiedz się, czy plantacja konopi siewnych będzie możliwa.
Co to są konopie włókniste?
Konopie włókniste (konopie siewne, cannabis sativa L.) to rośliny o szerokim zastosowaniu. Przed laty były podstawą polskiego przemysłu włókniarskiego, ale z czasem ich popularność zmalała. Obecnie konopie siewne znane są głównie jako bogate źródło CBD. Co to jest CBD? Jest to olejek wytarzany z suszu kwiatostanów konopnych, który zawiera składniki oddziałujące na układ kannabinoidowy. Działa on przeciwbólowo, rozluźniająco, uspokajająco i przeciwzapalnie. Reguluje pracę układu odpornościowego i może być wykorzystywany jako środek nasenny.
Kto w Polsce może uprawiać konopie włókniste?
Do uprawy konopi włóknistych wymagany jest wpis do rejestru prowadzonego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Pozwolenie wydaje dyrektor terenowego oddziału KOWR. Mogą ubiegać się o niego zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Do rejestru nie są jednak wpisywane osoby i podmioty, które w przeszłości prowadziły nielegalne uprawy konopi, maku lub krzewów koki bądź przywłaszczyły środki odurzające i psychotropowe.
Osoby i firmy, które chcą prowadzić uprawę konopi siewnych, muszą zawrzeć umowę na ich dostarczanie ze skupem, który jest wpisany do rejestru konopi włóknistych. Wyjątkiem jest uprawa konopi na potrzeby własne (zgodnie z warunkami zawartymi w ustawie). Umowy takiej nie muszą zawierać również plantatorzy, którzy uprawiają tę roślinę na potrzeby naukowo-badawcze bądź nasiennictwa.
Kiedy w Polsce wolno legalnie uprawiać konopie włókniste?
Uprawa konopi włóknistych w Polsce legalna jest wyłącznie w kilku ściśle określonych przypadkach. Przepisy dopuszczają zasiew rośliny na cele:
• przemysłu włókienniczego, chemicznego, celulozowo-papierniczego lub energetycznego,
• do wytwarzania kosmetyków i farmaceutyków lub produktów spożywczych,
• na potrzeby nasiennictwa oraz dla ośrodków naukowo-badawczych,
• do produkcji materiałów budowlanych lub kompozytowych,
• do wytwarzania naturalnych oprysków (środki ochrony roślin) lub nawozów,
• do produkcji paszy lub na potrzeby pszczelarstwa,
• na potrzeby weterynaryjne,
• w celach izolacyjnych,
• do rekultywacji gruntów.
Pozyskany materiał roślinny z własnych upraw hodowcy mogą przetwarzać samodzielnie wyłącznie na powyższe potrzeby.
Jak uzyskać pozwolenie na uprawę konopi włóknistych?
Wniosek o wpis do rejestru konopi włóknistych możesz złożyć osobiście w oddziałach terenowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, listownie lub elektronicznie. Sprawdź oddział, któremu podlega dana działka, wypełnij wniosek i złóż go wraz z dowodem opłaty skarbowej. We wniosku należy podać dane osobowe lub firmowe wnioskodawcy (wraz numerem NIP i REGON) oraz dane podmiotu prowadzącego skup konopi włóknistych wpisanych właściwego rejestru, z którym zawarłeś umowę na odbiór surowca.
Należy podać również informację o odmianie konopi włóknistych, powierzchni planowanej uprawy wraz z jej położeniem (województwo, powiat, gmina, nazwa i numer ewidencyjny, numery ewidencyjne działek w ewidencji gruntów), adres pomieszczenia, w którym będziesz magazynować zbiory. Konieczne jest wskazanie celu prowadzenia uprawy. W przypadku uprawy na potrzeby własne, należy dokładnie określić cel przetwarzania pozyskanego surowca.
Co w przypadku nielegalnej uprawy konopi?
Dyrektorzy terenowych ośrodków KOWR mogą zlecić kontrolę producentów konopi włóknistych. Inspektorzy mają prawo sprawdzić, czy uprawa jest zgodna z informacjami podanymi do rejestru. Na plantacje nielegalne lub niezgodne z danymi zawartymi w rejestrze są nakładane kary.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!