Metody i techniki uczenia się — znajdź swój sposób na naukę!
Skuteczna nauka to bardzo ważna umiejętność dla uczniów, studentów, a także wszystkich tych osób, które chcą się dokształcać i dzięki temu np. rozwijać własne firmy lub awansować na wyższe stanowiska. Co zrobić, by nauka była skuteczna i jakie metody uczenia się warto wypróbować? Sprawdź najpopularniejsze sposoby i wypróbuj je.
Podręczniki szkolne, notatki i inne materiały przygotowane, a Ty wciąż masz problemy z nauką? Być może któraś z poniższych metod okaże się strzałem w dziesiątkę. A jeśli dalej będziesz szukać idealnego sposobu na poszerzanie swojej wiedzy, sprawdź kilka książek o skutecznym uczeniu się, których tytuły przygotowaliśmy na samym końcu. Warto to zrobić, ponieważ umiejętność szybkiego uczenia się nie tylko pozwoli osiągać lepsze wyniki w szkole i na studiach, ale także stanowi najpewniejszą drogę do sukcesu w przyszłości.
Popularne metody uczenia się
-
Podkreślanie i robienie odręcznych notatek. Najprostsza i najbardziej znana metoda nauki. W ten sposób angażujesz zmysł wzroku i dotyku, aktywnie pracując z tekstem. Wykorzystaj podręczniki szkolne lub repetytoria, podkreślając, notując na marginesach, a później tworząc własne notatki. Nie przepisuj podręcznika słowo w słowo — skracaj treść, wyciągaj najważniejsze informacje i upewniaj się, że je rozumiesz, zanim je zapiszesz. Stosuj kolory, podkreślenia, wypunktowania. Potem odłóż książki i powtarzaj wiadomości tylko z wykorzystaniem notatek.
-
Mnemotechnika, czyli metoda zapamiętywania, która polega na zapamiętywaniu poprzez tworzenie skojarzeń, np. akronimów (skrótowców) — np. od pierwszych liter słów zawartych w definicji czy rymowanek. Do zapamiętywania dat lub ważnych liczb może posłużyć mnemotechnika oparta na przypisaniu każdej cyfrze określonego rzeczownika (np. 1 - pies, 2 - kot, 3 - stół itd.). Wówczas wystarczy stworzyć zdanie, w którym po kolei pojawiają się potrzebne słowa, np.: pies (1) i kot (2) chowają się pod stołem (3).
-
Mapy myśli. Niektórzy je uwielbiają, inni nie znoszą — warto sprawdzić, w której grupie jesteś. Zapisz temat na środku kartki i poprowadź do niego strzałki, przy których zapiszesz ważne definicje i inne informacje, naszkicujesz schematy, a nawet rysunki, które ułatwią Ci zapamiętanie treści. Takie graficzne przedstawienie tematu może świetnie sprawdzić się np. podczas nauki biologii.
-
Czytanie na głos oraz nagrywanie i odsłuchiwanie. W ten sposób zaangażujesz słuch i mowę. Dla wielu osób właśnie ta metoda okazuje się niezwykle skuteczna. Tłumacz na głos zagadnienia, których musisz się nauczyć — własnymi słowami. Mówiąc, zmieniaj intonację głosu, zadawaj pytania i odpowiadaj na nie (nawet jeśli czasem musisz zerknąć w notatki). Nagraj swój głos i odsłuchuj np. w drodze do szkoły lub na uczelnię, dzięki czemu będziesz uczyć się właściwie „w międzyczasie”.
Oprócz odpowiedniej metody potrzebujesz także koncentracji. Odłóż rozpraszające Cię przedmioty (telefon, laptop i wszystko, co odciąga Cię od nauki) z dala od siebie. Określ czas nauki, usiądź przy biurku i nie wstawaj aż do upłynięcia tego czasu. Sprawdzanie mediów społecznościowych, wychodzenie do kuchni po przekąskę i inne nieistotne czynności skutecznie Cię rozpraszają, przez co nauka będzie nieskuteczna — bez względu na metodę. Konieczna jest także systematyczność — tylko regularna nauka zapewni Ci wymarzone efekty.
Kilka książek o uczeniu się, które warto poznać
Dużym problemem uczniów i studentów jest fakt, że nikt nie pokazuje im, jak właściwie powinni się uczyć. W efekcie niektórzy popełniają wciąż te same błędy, inni poświęcają na naukę więcej czasu, niż potrzebują, prokrastynując i wykorzystując nieefektywne schematy, a tylko nieliczni samodzielnie próbują dowiedzieć się, co zrobić, żeby uczyć się szybko i skutecznie. Jednym ze sposobów na lepszą naukę jest zasięgnięcie porady u specjalistów — wystarczy przeczytać kilka książek na ten temat. Z pewnością przydadzą się także w późniejszym życiu. Oto niektóre tytuły warte uwagi:
-
Jak się uczyć, Fry Ron
-
Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza, Cal Newport
-
Włam się do mózgu, Radek Kotarski
-
Techniki zapamiętywania, Boral Bartłomiej, Boral Tobiasz
-
Głębokie uczenie. Wprowadzenie.
-
Jak uczyć się skutecznie jakie to proste, Vorderman Carol
-
Pułapki myślenia, Kahneman Daniel
-
Zostań ultrasamoukiem. Jak mistrzowsko opanować twarde umiejętności w zadziwiająco krótkim czasie, Young Scott
-
Superpamięć w 31 dni. Triki, ćwiczenia, neurorozrywki, Paulina Mechło
Podręczniki szkolne (dostępne m.in. w księgarni TaniaKsiazka.pl) i repetytoria to doskonała podstawa do nauki. Jednak tylko od Ciebie zależy, czy wyciągniesz z nich maksimum i rozwiniesz swój potencjał. Masz skuteczne narzędzia do tego, by to zrobić — i osiągnąć własne cele. Trzymamy za Ciebie kciuki.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!