Dlaczego młodzież chce wyjeżdżać z Chojnic? Powodem wysokość zarobków i płac
A zaledwie 73 na 987 młodych ludzi myśli o Chojnicach jako o swoim przyszłym miejscu pracy. To dane pochodzące z ankiety, którą przeprowadziła Młodzieżowa Rada Miejska wśród uczniów chojnickich szkół ponadpodstawowych.
Podczas sesji Młodzieżowej Rady Miejskiej w ubiegłym tygodniu, młodzi zaprezentowali wyniki dwóch badań, które przeprowadzili wśród swoich rówieśników. Jedno dotyczyło zdrowia psychicznego młodzieży, natomiast w drugim przyjrzano się temu, jak młodzi chojniczanie oceniają miasto.
Reklama | Czytaj dalej »
Są to dopiero wstępne wyniki ankiety, jak podkreśla Żaneta Jasińska, opiekunka Młodzieżowej Rady Miejskiej, jednak zawierają sporo ciekawych informacji. W badaniu dotyczącym naszego miasta wzięło udział 987 uczniów z wszystkich chojnickich szkół ponadpodstawowych, a zapytano ich między innymi o to, jak oceniają Chojnice w skali od 1-5? – Mamy taką mocną 3 z plusem, 40% ankietowanych zagłosowało na 3, między 4 a 5 znalazło się 41,3% ankietowanych, jednak były to głównie 4. Jedyne co jest pocieszające to, że na 1 lub 2 zagłosowało jedynie 18% ankietowanych, a dokładniej na 1 zagłosowało 46 osób – wylicza Żaneta Jasińska.
Młodzież zapytano również o to, co ich zachęca do pozostania lub zamieszkania w Chojnicach i tutaj można było udzielić kilku odpowiedzi, jednak przodującym wyborem okazały się „więzi i tradycje rodzinne (561 odpowiedzi), tuż po nich znalazły „relacje międzyludzkie” (544), a na końcu podium „położenie geograficzne” (497). Natomiast większego znaczenia nie mają dla nich „warunki dla rolnictwa” czy „działania i jakość pracy lokalnego samorządu”. Z kolei na pytanie co zachęca ich do opuszczenia Chojnic niechlubne pierwsze miejsce zajęła „wysokość zarobków i płac” (619 odpowiedzi), następnie „oferty pracy i rynek pracy” (515) oraz „dostępność i ceny mieszkań/domów” (499).
W ankiecie poruszono również kwestię zajęć pozalekcyjnych. Okazuje się, że 576 osób z ankietowanych nie zna oferty proponowanej przez szkoły, instytucje kulturalne czy społeczne w Chojnicach, a ponad 69% w ogóle nie jest nimi zainteresowana. Młodzież wskazała także na problemy z komunikacją miejską wymieniając między innymi zbyt małą częstotliwość połączeń, czy niedostosowanie ilości miejsc siedzących w autobusie do ilości uczniów, którzy się nimi poruszają. Jednak najbardziej miażdżące dla miasta wyniki padły przy pytaniu o to, czy młodzież chciałaby pracować w Chojnicach. Pozytywnie odpowiedziało tu jedynie 7,4% ankietowanych, natomiast o pracy za granicą myśli 26% młodych. – Czyli 73 osoby wskazały Chojnice jako miasto, w którym mają zamiar w przyszłości pracować, jest to bardzo niewiele osób biorąc pod uwagę, że prawie tysiąc osób przeankietowaliśmy – podsumowuje Żaneta Jasińska.
- Będziemy jeszcze przeprowadzać pogłębione badania - wywiady na temat poszczególnych zagadnień (np. transport i czas wolny). Przy okazji - chętne osoby w wieku 15-19 lat zapraszamy do udziału. Można zgłosić się do nas mailowo: mrm.chojnice@gmail.com lub poprzez social media Młodzieżowej Rady Miejskiej w Chojnicach – zaprasza Michał Karpiak, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej.
Badania prowadzone są w ramach projektu finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (9)
- Komentarze Facebook (...)
9 komentarzy
- buduje dworzec kolejowy i autobusowy ,z których nic nie odjeżdża
- buduje obwodnicę ,która jest ślepą drogą osiedlową bez wyjazdu
Nic więcej przecież zrobić już nie można ,a oni wciąż wyjeżdżają,
Wyniki tej ankiety są druzgocące dla wszystkich dorosłych mieszkańców naszego powiatu.
Piękne walory przyrodnicze niestety nie wystarcza, żeby młodzi ludzie pokochali swoją małą ojczyznę.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!