Jak rozpoznać niebezpieczne środki czyszczące? Sprawdź, czego nie używać w profesjonalnym sprzątaniu!
Czy wiesz, że pozornie „niewinne” domowe środki czystości mogą wyrządzić wiele szkód w profesjonalnym sprzątaniu? Mimo iż niejednokrotnie świetnie sprawdzają się w domu, podczas intensywnego użytkowania niejednokrotnie uszkadzają czyszczone powierzchnie. Sprawdź, jak rozpoznać niebezpieczne środki czyszczące i jak się upewnić, że stosujesz właściwe preparaty.
Jak zidentyfikować niebezpieczne środki czystości?
Wbrew pozorom zidentyfikowanie potencjalnie niebezpiecznych preparatów nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Producenci mają obowiązek umieszczania na opakowaniach nie tylko składów środków czyszczących, ale również ostrzegawczych piktogramów. Wyróżnione czerwonym kolorem na etykiecie informują o użyciu substancji niebezpiecznych dla ludzi, środowiska i czyszczonych powierzchni. Dzięki temu nawet bez specjalistycznej wiedzy można rozpoznać zagrożenia wynikające z ich użytkowania.
Do szkodliwych chemikaliów spotykanych w domowych środkach czystości zaliczają się:
-
reaktywne związki chloru,
-
amoniak,
-
fosforany,
-
formaldehyd,
-
MEA, DEA i TEA (środki pianotwórcze),
-
laurylosiarczan sodu,
-
silne konserwanty,
-
fenole,
-
syntetyczne substancje zapachowe,
-
wybielacze optyczne,
-
barwniki.
Można je znaleźć m.in. w płynach do mycia kuchni, środkach do toalet, preparatach do czyszczenia łazienek, kostkach zapachowych, płynach do mycia okien itp. Ich zbyt częste i intensywne stosowanie lub też użytkowanie niezgodnie z przeznaczeniem może mieć przykre konsekwencje – np. w postaci uszkodzeń czyszczonych powierzchni.
Domowe środki czystości – dlaczego należy ich unikać w profesjonalnym sprzątaniu?
Wymienione wyżej substancje w większości odpowiadają za skuteczność domowych środków czystości. Dzięki starannie opracowanym formułom wiele z nich znakomicie radzi sobie z codziennymi zabrudzeniami i sprawdza się przy codziennym sprzątaniu. Należy jednak pamiętać, że zabrudzenia w obiektach publicznych wyróżniają się znacznie większą intensywnością i nierzadko odmiennym charakterem. Chcąc je usunąć przy pomocy zwykłych środków domowych, należy ich używać często i w dużych ilościach. Jest to rozwiązanie nie tylko mało ekonomiczne (ze względu na niewystarczającą wydajność większości preparatów domowych), ale również niebezpieczne. Domowe środki czystości użytkowane w nadmiarze często bowiem widocznie uszkadzają czyszczone powierzchnie, które stają się matowe, porysowane, tracą połysk lub kolor. Nierzadko powstają na nich także trwałe plamy lub wżery.
Prawidłowe użytkowanie domowych środków czystości
Podsumowując – domowe środki czystości nadają się wyłącznie do zastosowań amatorskich. Należy przy tym zwracać uwagę na wymagane przy ich użytkowaniu środki ostrożności oraz wykorzystywać je jedynie zgodnie z przeznaczeniem. W warunkach profesjonalnych należy natomiast stosować specjalne, przeznaczone do tego środki przemysłowe, dobierając je z uwzględnieniem zarówno rodzaju zabrudzeń, jak i typu czyszczonej powierzchni. Dzięki temu sprzątanie będzie łatwiejsze, tańsze i skuteczniejsze, a także bezpieczniejsze!
Autor: Bartosz Wiśniewski, doradca w firmie Haerson Urządzenia Czyszczące i instruktor w Akademii Profesjonalnego Sprzątania
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!