Moszczenica będzie świętować 700-lecie istnienia
Wieś położona w gminie Chojnice, w najbliższą sobotę (20.05.) zaprasza na uroczyste obchody oraz odsłonięcie pomnika upamiętniającego podpisanie aktu lokacyjnego. Ciekawostką jest, iż według danych, w 1323 roku wieś zamieszkiwały 184 osoby, natomiast w 2022 roku stan mieszkańców prawie się nie zmienił, bowiem ich liczba wynosi.. 187 osób.
Pani Karolina Odyja, która jest członkinią Rady Sołeckiej Moszczenicy, w ramach zaproszenia przybliżyła historię wsi, która w sobotę (20.05.) będzie świętować 700-lecie istnienia.
Reklama | Czytaj dalej »
- Dokument lokacyjny dla Moszczenicy (daw. Mosnitz) za zgodą mistrza krajowego pruskiego Fryderyka von Wildenberg wystawił w Człuchowie 16 stycznia 13123 roku Dytryk von Lichtenstein. Była to licząca 44 łany (około 792 hektary) wieś rycerska na prawie chełmińskim. Odbiorcą dokumentu, w którym określano powinności podatkowe i rycerskie wobec zakonu był Jan Parsow. Moszczenica leżała w komturstwie człuchowskim i była parafią położoną w dekanacie chojnickim należącym do arcybiskupstwa gnieźnieńskiego – mówiła pani Karolina. Zwróciła także uwagę na zabytkowy kościół pw. Św. Bartłomieja z XVI w. czy dawny dworzec PKP, w którym w okresie II Rzeczypospolitej stacjonowała placówka Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej.
Okazuje się także, że Moszczenica przez tyle lat nie zmieniła za bardzo stanu liczebnego mieszkańców, bowiem w 1323 roku mieszkały tu 184 osoby, natomiast w 2022 roku mieszkańców było.. 187. Z kolei sołtyską wsi niezmiennie od 1999 roku jest pani Józefa Kalinowska.
Program sobotnich uroczystości wygląda następująco:
16:00 – uroczysta Msza święta w miejscowym kościele, która zostanie odprawiona przez proboszcza Ryszarda Ptaka oraz ks. Jacka Dawidowskiego,
16:40 – odsłonięcie pomnika upamiętniającego podpisanie aktu lokacyjnego.
Następnie poczęstunek dla gości oraz gry i zabawy dla dzieci.
Moszczenica dawniej:
Kościół, centrum wsi, fragment miejscowości z widocznym częściowo na drugim planie budynkiem dworca kolejowego oraz budynek szkoły. Fot. UG w Chojnicach.
I te same budynki dzisiaj:
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1)
- Komentarze Facebook (...)
1 komentarz
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!