Przelewy bankowe – jakie są ich rodzaje?
Przelew jest jedną z podstawowych form transakcji płatniczych, którą posługują się zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Na co dzień wykorzystuje się go m.in. do wypłacania wynagrodzeń, regulacji rachunków czy pokrywania kosztów jakiejś usługi. Z jakich rodzajów przelewów mogą skorzystać klienci banków?
Przelew bankowy – zasady działania
Przelew bankowy jest formą rozliczenia bezgotówkowego. W skrócie opiera się om na zleceniu obciążenia rachunku nadawcy na określoną kwotę, a następnie przekazaniu jej na konto odbiorcy.
Reklama | Czytaj dalej »
Obecnie klienci chętnie wykonują przelewy przy użyciu bankowości elektronicznej oraz aplikacji mobilnych. Jednocześnie bardzo rzadko decydują się wybrać w tym celu do placówki banku (za przelew standardowy zlecony „w okienku” najczęściej należy zapłacić, co skutecznie odstrasza posiadaczy kont).
Ile kosztuje wykonanie przelewu i jak szybko dojdzie on na konto odbiorcy?
To, ile klient zapłaci za wykonanie przelewu zależy m.in. od jego rodzaju i trybu. Znaczenie ma również polityka banku, a co za tym idzie – cennik ustalony przez poszczególne instytucje. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem www.rzeszow-news.pl/ile-bank-pobiera-za-przelew/.
Z kolei to, jak szybko dojdzie przelew należy rozpatrywać, biorąc pod uwagę jego rodzaj, tryb (przelewy natychmiastowe i standardowe), godzinę wykonania transakcji oraz terminy księgowania przelewów obowiązujące w poszczególnych bankach.
Przykładowo tradycyjne przelewy międzybankowe realizowane za wykorzystaniem systemu Elixir są rozliczane od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni wolnych od pracy) w ramach trzech sesji:
● I sesja – od 9:30 do 11:00
● II sesja – od 13:30 do 15:00
● III sesja – od 16:00 do 17:30.
Internauci mogą w prosty sposób sprawdzić przewidywany termin dojścia przelewu przy pomocy kalkulatorów dostępnych online. Narzędzia te wymagają wprowadzenia nazwy banku nadawcy oraz odbiorcy i godziny wykonania transakcji.
Podstawowe rodzaje przelewów bankowych
Warto wiedzieć, że system bankowości umożliwia wykonywanie przelewów różnego rodzaju. Dzięki temu klienci mogą dopasować je do swoich potrzeb, np. w przypadku konieczności wykonania transakcji w obcej walucie lub natychmiastowego przesłania pieniędzy na konto odbiorcy. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje przelewów?
Standardowy przelew krajowy
W Polsce tradycyjne przelewy pomiędzy kontami z różnych banków są obsługiwane przez wcześniej wspomniany system Elixir (Elektroniczna Izba Rozliczeniowa). Obejmuje on wyłącznie transakcje w polskiej walucie o maksymalnej wysokości 1 miliona złotych.
Z kolei przelewy wewnętrzne, czyli te pomiędzy kontami w jednym banku nie wymagają wykorzystania systemów zewnętrznych oraz współpracy pomiędzy różnymi instytucjami. Z tego względu są one wykonywane w czasie rzeczywistym oraz bezpłatnie.
Przelew zagraniczny i walutowy
Przelewy zagraniczne to transakcje wykonywane pomiędzy rachunkami w instytucjach finansowych z różnych krajów, np. przelew z konta w polskim banku na rachunek założony w banku niemieckim. Wówczas instytucja przelicza daną kwotę w złotówkach na euro po aktualnym kursie i w takiej postaci dociera ona na konto odbiorcy.
Transakcje w obcej walucie mogą być wykonywane przy użyciu systemu SEPA, a środki są przesyłane wyłącznie w euro. Jeśli klient wykona przelew SEPA z rachunku w złotówkach, nastąpi jego automatyczne przewalutowanie. Konieczne jest również, aby rachunek zarówno nadawcy, jak i odbiorcy znajdował się w banku w kraju objętego tym systemem.
Aby wykonać przelew, należy podać takie dane jak numer IBAN oraz kod BIC/SWIFT. Transakcje te są tanie (co wynika bezpośrednio z przepisów UE), a niektóre banki oferują je darmowo.
Inną opcją przelewu walutowego jest transakcja SWIFT. Można ją wykonać niezależnie od waluty oraz kraju, w którym znajdują się banki nadawcy i odbiorcy. W tym przypadku należy się jednak liczyć z wyższym kosztem wykonania przelewu oraz dłuższym czasem realizacji.
Przelewy przy użyciu systemu SORBNET
System SORBNET (udostępniony i prowadzony przez Narodowy Bank Polski) służy natomiast do wykonywania przelewów międzybankowych na wysokie kwoty, np. te powyżej 1 miliona złotych, których nie obsługuje Elixir.
Warto dodać, że przelewy tego typu są realizowane od poniedziałku do piątku do godziny 15:00 (wówczas pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy w ciągu godziny). Mogą korzystać z nich również klienci indywidualni, a ponadto nie obowiązuje żadna kwota minimalna transakcji.
Czym jest przelew podatkowy?
Poszczególne banki umożliwiają swoim klientom wykonanie przelewu podatkowego przy użyciu systemu bankowości elektronicznej (lub aplikacji). Jest on alternatywą dla regulowania podatków w placówce urzędu skarbowego lub w okienku Poczty Polskiej.
Taka możliwość przyda się w szczególności przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą, ale nie tylko. Wykonanie przelewu podatkowego wymaga wyboru odpowiedniego formularza (użytkownik przy pomocy aplikacji określa jego typ, np. PIT, CIT, PCC czy VAT). Za jego pośrednictwem można również opłacić mandaty.
Określenie symbolu formularza najczęściej będzie skutkowało wprowadzeniem odpowiedniego numeru rachunku bankowego urzędu. Potrzebny będzie również identyfikator płatnika (np. NIP, PESEL, REGON czy paszport). Należy również wybrać okres rozliczenia, kwotę oraz opcjonalnie identyfikator zobowiązania.
Przelew bankowy a szybkie płatności mobilne
W Polsce dużą popularnością cieszą się także systemy płatności mobilnych. Dzięki nim posiadacz konta może np. bezpłatnie i błyskawicznie wykonać transakcje na rachunek odbiorcy, podając jedynie jego numer telefonu.
Taka metoda sprawdzi się nie tylko w przypadku konieczności przesłania pieniędzy z jednego rachunku na drugi, np. w ramach rozliczenia wspólnego wyjazdu na wakacje ze znajomymi, ale i podczas zakupów online czy nawet zakupów w sklepie stacjonarnym.
Obecnie płatności mobilne znajdują się w ofercie większości polskich banków, a klienci chętnie korzystają z nich przede wszystkim ze względu na szybkość wykonywania transakcji oraz dużą wygodę.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!