Rodzaje soczewek - porównanie ich właściwości
Szkła kontaktowe zyskują sobie coraz to większą popularność. Nie da się ukryć, że dzięki nim w szybki i dyskretny sposób można skorygować wady wzroku, jednocześnie nie rezygnując z aktywnego stylu życia. Jednocześnie soczewki można podzielić na kilka rodzajów w zależności od częstotliwości ich wymiany, czy nawet w zależności od wady wzroku. Co więc warto o tym wiedzieć?
Jakie rodzaje szkieł kontaktowych można wyróżnić?
Rodzaje soczewek kontaktowych są wyjątkowym ułatwieniem w momencie, kiedy stoimy przed ich wyborem. Rozróżnienie to powstało głównie po to, by można było dopasować je do swoich preferencji, a także i stylu życia.
Rodzaje szkieł kontaktowych a częstotliwość ich wymiany
W pierwszej kolejności warto rozróżnić soczewki kontaktowe z uwagi na częstotliwość ich wymiany. W tym zakresie można wskazać na:
-
soczewki kontaktowe jednodniowe - nie trzeba ich pielęgnować ani czyścić. Jak sama nazwa wskazuje, są one przeznaczone do jednorazowego użytku;
-
soczewki kontaktowe dwutygodniowe - te rodzaje soczewek wyróżniają się przede wszystkim tym, że można z nich korzystać wielokrotnie - przez wskazany 2 tygodni. Soczewki kontaktowe dwutygodniowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji i czyszczenia. Zawsze, po ściągnięciu powinny być umieszczone w pojemniku ze specjalnym płynem;
-
soczewki kontaktowe miesięczne - jak sama nazwa wskazuje, można z nich korzystać codziennie, przez okres jednego miesiąca. Podobnie jak soczewki kontaktowe dwutygodniowe, miesięczne odpowiedniki również wymagają odpowiedniej pielęgnacji i utrzymania ich w należytej higienie.
Wiele osób decyduje się najchętniej na soczewki kontaktowe dwutygodniowe - wymienia się je dwa razy w miesiącu, a ich pielęgnacja jest prosta i przyjemna.
Rodzaje szkieł kontaktowych a wady wzroku
Rodzaje soczewek zostały zdefiniowane również przez uwzględnienie problemów w obrębie narządu wzroku. W tym wypadku można wyróżnić:
-
soczewki kontaktowe dla astygmatyków - są to specjalistyczne soczewki toryczne, przeznaczone jedynie do korygowania astygmatyzmu. Różnią się one sferyczną budową oraz kształtem od tradycyjnych szkieł kontaktowych. Dzięki nim jest możliwe poprawne skupienie się światła na siatkówce;
-
soczewki do korekcji krótkowzroczności i nadwzroczności - ten rodzaj soczewek pozwala skorygować i poprawić widzenie z bliska jak i z daleka;
-
soczewki do korekcji prezbiopii - to soczewki rekomendowane dla osób, które mają problem z ostrym widzeniem, wynikający ze starzenia się aparatu wzroku. Są to soczewki wieloogniskowe, które pozwalają widzieć wyraźnie, nawet przy słabszym oświetleniu.
Powyższe rodzaje soczewek kontaktowych dopierane są po badaniu diagnostyczno-okulistycznym.
Jak dobrać odpowiednie szkła kontaktowe?
Soczewki kontaktowe dwutygodniowe, jednodniowe czy też miesięczne można dobrać na podstawie własnych preferencji. Jeśli korzystamy z nich każdego dnia - jest to niezbędne np. do pracy czy szkoły, wówczas faktycznie to soczewki kontaktowe dwutygodniowe lub miesięczne sprawdzą się najlepiej. Będzie to rozwiązanie wygodne i komfortowe. Z kolei jeśli ze szkieł korzystamy rzadziej, to warto postawić na odpowiedniki jednodniowe - każdego dnia, kiedy to niezbędne, zakładamy świeżą parę. Z kolei jeśli chodzi o rodzaje soczewek dobierane na podstawie wady wzroku, to w tym wypadku konieczna jest konsultacja okulistyczna.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!