Chojnickie zabytki będą odrestaurowane, jest na to blisko 4,5 mln złotych dofinansowania
Środki przeznaczone zostaną m.in. na „konserwację i restaurację średniowiecznej Baszty Kościelnej wraz z gotyckim murem obronnym, położonych w kompleksie Bazyliki Mniejszej w Chojnicach”.
Na zdjęciu: Bazylika Mniejsza w Chojnicach
Spore dofinansowanie dla Chojnic popłynęło z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Gmina Miejska Chojnice otrzymała aż 4,43 mln złotych na dwa zadania: „konserwację i restaurację średniowiecznej Baszty Kościelnej wraz z gotyckim murem obronnym, położonych w kompleksie Bazyliki Mniejszej w Chojnicach” oraz „konserwację i restaurację wraz ze wzmocnieniem konstrukcji zabytkowego średniowiecznego muru obronnego przy ul. Sukienników w Chojnicach”. Przewidywany koszt prac remontowych w obiektach przynależących do Bazyliki Mniejszej to 3,5 mln zł (dotacja 3,43 mln zł), natomiast prac ratujących mur obronny 1,31 mln zł (dotacja 1 mln zł).
Reklama | Czytaj dalej »
Na zdjęciu: Baszta Kościelna (widok od strony Pl. Emsdetten)
- Mamy dokumentację wykonaną, jest złożona w Starostwie Powiatowym, czeka na pozwolenie na budowę – mówi burmistrz Arseniusz Finster o pracach związanych z murem przy ul. Sukienników. - Na początku sierpnia ogłosimy przetarg, w ciągu 2 tygodni powinny spłynąć oferty, rozstrzygniemy go do końca sierpnia i we wrześniu powinniśmy przystąpić do bardzo skomplikowanej operacji, bo ten cały fragment muru trzeba rozebrać. Na koronie tego muru są obiekty, które już wykupiliśmy, odszkodowaliśmy je, one przestają istnieć i ta inwestycja nie budzi żadnych problemów. Druga jest bardziej skomplikowana - dodaje włodarz miasta odnośnie odrestaurowania Baszty Kościelnej.
Mianowicie sprawę komplikuje nieco fakt, iż środki, które są wkładem własnym miasta, muszą być przekazane uchwałą Rady Miejskiej do parafii, którą kieruje ks. proboszcz Jacek Dawidowski, ponieważ to kościół jest właścicielem zarówno Baszty Kościelnej jak i położonych przy niej murów obronnych. – Mamy 12 miesięcy czasu na to, żeby wykonać projekt i rozpocząć prace, czyli z jednej strony dużo czasu, a z drugiej strony te 12 miesięcy szybko upłynie i trzeba będzie się z tego wszystkiego rozliczyć – tłumaczy burmistrz. W najbliższy piątek planowane jest spotkanie ks. Dawidowskiego z architektem miejskim oraz miejskim konserwatorem zabytków w tej sprawie, a w przygotowywaniu jest już projekt odrestaurowania tych zabytków.
Na zdjęciu: Baszta Kościelna (widok od strony Bazyliki Mniejszej)
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook (...)
2 komentarze
Do dziś ludzie mieszkają bez wody, kanalizacji, chodnika ... no ale będziemy mieli zabytki z klinkieru prod. 2023 r.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!