Czy opłaca się budować przydomową oczyszczalnię ścieków?
Odpowiednie odprowadzenie ścieków to obowiązek każdego właściciela nieruchomości, szczególnie domów jednorodzinnych, do których nie zawsze doprowadzona jest sieć kanalizacyjna. Wiele osób zastanawia się, czy dobrym rozwiązaniem będzie w tym kontekście budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Spróbujmy odpowiedzieć na najczęściej padające pytania dotyczące tego właśnie tematu!
Przydomowe oczyszczalnie ścieków to obok tradycyjnego szamba jedno z alternatywnych rozwiązań, dzięki którym można odprowadzić nieczystości z pominięciem gminnej kanalizacji. Nadal bowiem nie wszystkie tereny są uzbrojone w ogólną sieć, a dotyczy to zarówno obszarów wiejskich, jak i nowo budowanych nieruchomości na obrzeżach miast. W związku z tym warto przyjrzeć się z bliska wszelkim zaletom oraz wadom przydomowych oczyszczalni i sprawdzić, czy inwestowanie w nie przynosi wymierne korzyści.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków - co to jest i jak działają?
Na wstępie najlepiej wyjaśnić, że przydomowe oczyszczalnie ścieków to instalacje o charakterze przepływowym, co odróżnia je od szamba, które jest zbiornikiem zamkniętym. Podstawowym zadaniem oczyszczalni jest neutralizowanie wszelkich zanieczyszczeń za pomocą zasobów naturalnych takich jak m.in. bakterie tlenowe czy beztlenowe, a także inne pożyteczne mikroorganizmy. Zanieczyszczone ścieki są rozkładane na nieszkodliwe związki mineralne, a kolejno zostają odprowadzone, już w postaci czystej wody, z powrotem do środowiska naturalnego, czyli m.in. bezpośrednio do gleby, rzeki lub wykorzystywane do uzupełnia oczka wodnego itp. Przydomowe oczyszczalnie ścieków to z reguły instalacje, które składają się z zaledwie kilku elementów, w tym rur doprowadzających i odprowadzających, jak i dużego zbiornika, który może być podzielony na komory.
Największe zalety przydomowej oczyszczalni
Przydomowe oczyszczalnie ścieków posiadają szereg niewątpliwych atutów i z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Wśród zalet można wymienić na pewno dużą uniwersalność oraz to, że istnieje wiele rodzajów oczyszczalni, dzięki czemu można dostosować je do indywidualnych potrzeb oraz warunków terenowych. Własna oczyszczalnia to także bardzo ekologiczne i tanie w utrzymaniu rozwiązanie, które jest poza tym bezawaryjne i nie wymaga ciągłej obsługi. Jeśli chodzi o eksploatację, jedynym działaniem, jakie należy raz czy dwa razy w roku podjąć, jest opróżnienie komory z resztek osadowych.
Czy warto budować własną oczyszczalnię ścieków?
Jak więc widzimy, przydomowe oczyszczalnie ścieków mają mnóstwo mocnych stron, które na pewno przemawiają na ich korzyść. Każdy oczywiście samodzielnie powinien przeanalizować swoją sytuację i odpowiedzieć na pytanie, czy budowa oczyszczalni jest dla niego opłacalna. Nie ma jednak wątpliwości, że jest to inwestycja, która zwróci się dość szybko i to z nawiązką, a sama oczyszczalnia będzie służyć nam bez żadnych problemów przez długi okres. Szczególnie jeśli zależy na ekologii, wygodzie i oszczędnościach finansowych związanych z eksploatacją.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!