Na tegorocznej Szarży pod Krojantami może zagościć nawet prezydent Andrzej Duda
Trwają rozmowy w tym celu. Gotowy jest już także program widowiska, a organizatorzy przestrzegają, że na polu inscenizacji nie będzie uprawiania polityki ani przedwyborczej promocji. – Nie przewidujemy wystąpień parlamentarzystów – podkreśla wójt Zbigniew Szczepański. Nie ma również zgody na roznoszenie ulotek wyborczych, a wszelkie próby takich aktywności mają być niwelowane.
Wielkimi krokami zbliża się tegoroczna Szarża pod Krojantami. Chociaż początkowo impreza miała być pozbawiona części plenerowej ze względu na brak środków, to jednak pieniądze się znalazły. A właściwie brakujące 400 tys. złotych u sponsorów zewnętrznych znalazł wojewoda pomorski i tym sposobem gmina Chojnice zaprasza we wrześniu do Krojant, na coroczne obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej i szarży 18. Pułku Ułanów Pomorskich. Natomiast patronat honorowy nad imprezą wzorem poprzedniego roku objął prezydent Polski, Andrzej Duda, a organizatorzy widowiska starają się, aby głowa państwa stawiła się u nas osobiście.
Reklama | Czytaj dalej »
- W związku z czym też się spodziewamy, że przedstawiciel, a może nawet i pan prezydent zaszczyci nas swoją obecnością – mówi Krystyna Kijek z UG w Chojnicach. – Pan wojewoda w rozmowie ze mną wczoraj potwierdził, że robi starania, aby pan prezydent Andrzej Duda osobiście uczestniczył w tych uroczystościach – dodaje wójt Zbigniew Szczepański.
Impreza ma się także odbyć całkowicie apolitycznie, a organizatorzy zapowiadają konsekwentne niwelowanie prób przedwyborczej promocji. – Pierwszą część uroczystości pod pomnikiem przewidujemy tylko i wyłącznie wystąpienie, oczywiście przedstawiciela gospodarza gminy Chojnice, będzie to wójt albo wicewójt, szefa izby, kustosza z Nowej Cerkwi, pani Alicji Kamińskiej, która wystąpi w imieniu wszystkich weteranów i ich rodzin, i poza tym nie przewidujemy żadnych wystąpień. Jeżeli będzie i zechce zająć głos, to pan wojewoda, a jeżeli będzie przedstawiciel prezydenta, to tylko i wyłącznie przedstawiciel prezydenta. Mamy świadomość, że to jest czas wyborczy. Podobnie sytuacja będzie wyglądała sytuacja na polu szarży – zastrzega pani Krystyna. – Nie przewidujemy wystąpień parlamentarzystów – dodaje wójt Szczepański. Nie będzie także roznoszenia ulotek wyborczych. – Nie przewidujemy, nikt nie zgłaszał takiej woli, zresztą podejrzewam, że nawet jeżeli się takie znajdą, my w jakiś sposób wychwycimy, to szybciutko jesteśmy w stanie też namierzyć inicjatora – podkreśla pani Krystyna.
Podczas części patriotyczno-religijnej odsłonięta zostanie również nowa tablica przy pomniku ułanów, a w trakcie części plenerowej odbędzie się tylko statyczny pokaz Wojska Polskiego, ponieważ większa część sprzętu znajduje się na granicy albo na poligonach. Jednak najważniejsze jest przesłanie corocznego wydarzenia. – Uczczenie bohaterów z tamtych, wojennych dni, ale przede wszystkim uzmysłowienie też młodemu pokoleniu, bo jest to 84. rocznica, zatem licząc na jedno pokolenie 20 lat, to 4 pokolenie, które po prostu nie wie, tylko z przekazu zna jakie to były trudne czasy dla naszego narodu. A wojna obok i chcemy uzmysłowić młodemu pokoleniu, że wolność nie jest dana raz na zawsze i musimy ją pielęgnować, i o nią dbać – zaznaczają organizatorzy.
Program uroczystości w dniach 2 – 3 września 2023 roku pod Krojantami:
2 września – godz. 16:00 – konferencja popularnonaukowa w SP im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi.
3 września – Część patriotyczno-religijna przy pomniku ułanów
10:45 – Wprowadzenie warty honorowej, pocztów sztandarowych, podniesienie flagi państwowej na maszt, odegranie hymnu państwowego i ułańskiego
11:00 – Powitanie gości. Wystąpienie opiekuna Izby Pamięci przy SP im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi. Apel pamięci i salwa honorowa, składanie wieńców i kwiatów. Występ dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Nowej Cerkwi.
12:00 – Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej artylerzystom 2 baterii 11 dywizjonu artylerii konnej z Bydgoszczy.
12:15 – Polowa msza święta
13:00 – Odprowadzenie pocztów sztandarowych i przejście na pole szarży
3 września – Część plenerowa, pole szarży
13:40 - Prezentacja bryczek i powozów. W trakcie części plenerowej odbywać się będzie pokaz statyczny Wojska Polskiego
14:00 – Inscenizacja „Porucznik Kazmierz Mastalerz i porucznik Stanisław Maczek w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.”
14:40 – Koncert orkiestry wojskowej z Bydgoszczy
15:20 – Prezentacja klubów jeździeckich i banderii konnych
15:45 – Wręczenie nagród w pokazach bryczek i banderii konnych
16:00 – Musztra szwadronu kawalerii
16:20 – Inscenizacja „Szarża 18. Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami z 1 września 1939 r. i udział kawalerzystów w walkach z Niemcami w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie 1940-1945”
17:00 – Prezentacja uczestników widowiska
17:10 – Okolicznościowy koncert zespołu „Elice” (przeboje lat 70. I 80.) zamykający widowisko
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (4)
- Komentarze Facebook (...)
4 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!