Michał Kowalski o otwarciu Muzeum Piaśnickiego
W piątek 11 sierpnia 2023r. oficjalnie otwarto Muzeum Piaśnickie w Wejherowie - mówi Michał Kowalski Prezes Stowarzyszenia Nasze Pomorskie.
Uroczystości otwarcia Muzeum Piaśnickiego rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego. Udział wzięli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, przedstawiciele duchowieństwa, Wojska Polskiego oraz mieszkańcy Wejherowa - dodaje.
Muzeum Piaśnickie mieści się w przedwojennej willi, zbudowanej w 1926 roku przez lekarza i działacza społecznego z Wejherowa, Franciszka Panka. W czasie II wojny światowej znajdowała się w nim siedziba gestapo, z której Niemcy koordynowali działania egzekucyjne w Piaśnicy. Wśród ofiar tej zbrodni znajdują się dwie córki Franciszka Panka, Stanisława i Kazimiera.
Reklama | Czytaj dalej »
Podczas uroczystości głos zabrał m.in. minister kultury Piotr Gliński, który zaznaczył, że zbrodnia piaśnicka, która miała unicestwić polski naród, miała być zapomniana. Niemcy próbowali zatrzeć jej ślady w 1944 roku, a później w czasach PRL-u nie zadbano o jej pamięć. Podkreślił, że historia „Pomorskiego Katynia" zachowała się dzięki rodzinom pomordowanych oraz działaczom społecznym.
Po odczytaniu listów okolicznościowych m.in. od prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego rozpoczął się Apel Pamięci i zebrani goście złożyli kwiaty.
Wystawa stała została otwarta dla zebranych zaraz po poświęceniu budynku przez Biskupa Wiesława Szlachetkę.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!