Czy Twoje dziecko jest gotowe na początek roku?
Zbliżające się zakończenie wakacji u wielu uczniów wzbudza skrajne emocje. Częściowo odczuwają oni wielką radość wynikającą z możliwości ponownego spotkania się z kolegami i koleżankami z klasy. Jednocześnie jednak są świadomości nadchodzących obowiązków oraz wielomiesięcznej nauki. Rolą świadomych rodziców jest odpowiednie przygotowanie dziecka na nadchodzący pierwszy dzień szkoły. Przygotowania powinny obejmować zarówno wyposażenie ucznia w niezbędne podręczniki, zeszyty i przybory, jak i przeprowadzenie rozmowy o emocjach oraz odczuciach związanych bezpośrednio z rozpoczynającym się, nowym rokiem szkolnym.
Wspólne zakupy
Jedną z czynności, o których nie można zapomnieć przed nadejściem pierwszego dnia w szkole, jest dokonaniem zakupów wszystkich potrzebnych do nauki przyborów szkolnych, zeszytów oraz podręczników. W zależności od poziomu zużycia wcześniej posiadanych akcesoriów, a także klasy, do której dziecko będzie uczęszczać zakres listy zakupów może się nieco różnić. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że z zakupionych przedmiotów korzystać będzie dziecko, dlatego to jemu powinny przede wszystkim one odpowiadać i się podobać. Warto więc sporządzić wcześniej właściwą listę, jednakże podczas samych zakupów dać dziecku możliwość dokonywania samodzielnych wyborów i decyzji. Inaczej wyglądają zakupy polegające na skompletowaniu wszystkich podręczników. Wiele książek można zamówić internetowo i jest to zdecydowanie bardzo wygodna możliwość. Listę niezbędnych podręczników należy pobrać ze szkoły wcześniej, a następnie znaleźć wszystkie tytuły. Aktualnie rodzice kupują jedynie część książek, takich jak szczęśliwi którzy szukają prawdy klasa 5 do nauki religii, a resztę książek uczniowie otrzymują od szkoły. Choć skompletowanie całej wyprawki szkolnej z niezbędnymi przyborami i akcesoriami może stanowić pewne wyzwanie, to z pewnością jest rozwiązaniem pozwalającym dziecku na poczucie pewnej dawki ekscytacji i radości na myśl o powrocie do szkoły.
Ważne rozmowy
Koniec wakacji i początek nowego roku szkolnego to dla wielu dzieci trudny moment. Związane jest to z zakończeniem długich wakacji, podczas których nie miały obowiązku nauki, wypełniania zadań domowych oraz licznych obowiązków wypełniających każdy dzień. Rodzice powinni więc poświęcić trochę czasu na przeprowadzenie ważnych rozmów ze swoim dzieckiem w celu omówienia i zrozumienia często trudnych emocji. Choć rozpoczęcie roku wiąże się z ponownym spotkaniem swoich kolegów i koleżanek z klasy, to u wielu uczniów powoduje również pewną niechęć. Warto przedstawić całą sytuację z bardziej pozytywnej perspektywy i pokazać dziecku, jakie korzyści płyną z powrotu do szkoły po wakacjach. Nauka i edukacja to nie tylko przykry obowiązek uczniów, lecz przede wszystkim szansa na rozwijanie zainteresowań oraz własnych pasji, a także poszerzanie możliwości na przyszłość. Przedstawienie dziecku nauki jako otwierania się na świat i szersze horyzonty zamiast walki wyłącznie o dobre oceny może pomóc w zrozumieniu sensu edukacji i chodzenia do szkoły.
Przedłużenie wakacji
Aby umilić nieco powrót do szkoły swojemu dziecku, warto zastanowić się nad rozwiązaniami, które pozwolą złagodzić ten moment. Między innymi dobrym pomysłem jest wykorzystanie pierwszych dni września na wspólne, rodzinne przyjemności lub drobne, lokalne wycieczki. Dzięki temu dziecko pomimo powrotu do szkoły i pierwszych obowiązków w postaci zadań domowych nadal będzie czuć się swobodnie i nieco beztrosko jak w wakacje. Możliwość zrelaksowania się po pierwszych dniach nauki i wykonywania zadań domowych pomaga nabrać sił, energii oraz motywacji na cały rok uczenia się. Najważniejsze jest szanowanie i próby zrozumienia nawet bardzo skrajnych, negatywnych emocji, jakie mogą towarzyszyć dzieciom w pierwszych dniach szkoły, jak i przez cały rok nauki. Pozwala to na zbudowanie prawdziwie silnej relacji i więzi w rodzinie dającej siłę każdemu jej członkowi to wykonywania swoich obowiązków i aktywności, w tym również nauki oraz edukacji w szkole.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!