Świadek zatrzymał kierującą pod wpływem alkoholu. Ta uciekła mu do lasku miejskiego
37-latka miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
Wczoraj tuż przed godziną 12:00, oficer dyżurny chojnickiej komendy otrzymał zgłoszenie, że na ul. Strzeleckiej w Chojnicach kobieta, która może być pod wpływem alkoholu, kieruje peugeotem. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci. Przed przyjazdem mundurowych świadek zatrzymał ten pojazd, jednak kierująca kobieta wyrwała mu się i uciekła w stronę lasku miejskiego.
Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce od razu rozpoczęli poszukiwania kierującej, a dyżurny na miejsce wysłał przewodnika z policyjnym psem. Policjanci, przeszukując lasek miejski, znaleźli kobietę schowaną za drzewami. Mundurowi zatrzymali 37-latkę. Badanie alkomatem wykazało w jej organizmie ponad 2 promile alkoholu. Policjanci zatrzymali jej prawo jazdy, a pojazd odholowali na policyjny parking. Kompletnie pijana kobieta noc spędziła w policyjnym areszcie. Prawdopodobnie jeszcze dziś usłyszy zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, za co grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna.
Reklama | Czytaj dalej »
Pamiętajmy o tym, że nietrzeźwi kierujący stanowią niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Warto zaznaczyć, że każdy świadek przestępstwa ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook (...)
2 komentarze
Zwracam szczególną uwagę na zdanie podrzędne, gdzie mamy określone warunki, jakie musi spełnić sytuacja, aby można było zakwalifikować ją jako prawidłowe ujęcie obywatelskie. Mam istotne obawy, czy w tej sytuacji zachowanie tego pana było prawidłowe. Co prawda pijana kierująca się ukrywała, ale było to następstwem nie czynu zabronionego, a próby ujęcia przez - jak mawia młodzież - jakiegoś randoma. Ryzyko ukrycia się lub niemożność ustalenia tożsamości nie zachodziła wcześniej, więc wystarczyło poczekać na pojawienie się policji.
Z relacji policjantów wynika, że pijana kierująca "wyrwała się", a zatem była trzymana z użyciem siły fizycznej, co nie jest typowe w przypadku zatrzymania pijanego kierującego. Wydaje się raczej, że jakiś domorosły szeryf miał po prostu ochotę, korzystając z okazji, sponiewierać pijaną kobietę i jeszcze nazwać się z tego tytułu bohaterem. Takie zachowanie nie spełnia norm ujęcia obywatelskiego, a jeśli pani odniosła jakieś obrażenia w wyniku działania sprawcy napaści, tym bardziej powinien on ponieść konsekwencje, aby w przyszłości nie próbował na wyrost wyręczać organów ścigania.
Żeby nie być gołosłownym, sądy wypowiadały się wielokrotnie w tego rodzaju sprawach i jest więcej niż jasne, że użycie siły fizycznej podczas ujęcia obywatelskiego jest dopuszczalne tylko i wyłącznie, gdy było absolutnie niezbędne, zob. wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 20.09.2012 r. XVI K.62/12 oraz Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze z 18.11.2016 r. VI Ka 444/16.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!