Poezja Karla Grenzlera w bibliotece
W ramach Dni Sztuki w piątek 15 września 2023 roku w Czytelni MBP odbyło się spotkanie z poetą Karlem Grenzlerem. Obecny był także inicjator Dni Sztuki artysta malarz Janusz Trzebiatowski.
Wiersze Karla Grenzlera, w tym te nawiązujące do jego wspomnień z dzieciństwa spędzonego w Czersku i opisujące piękno Borów Tucholskich czytali Beata Czapiewska – aktorka Projektu 41 oraz Grzegorz Szlanga – reżyser i wicedyrektor Chojnickiego Centrum Kultury. Z poetą rozmawiała natomiast Maria Eichler. Karl Grenzler tworzy w języku polski i niemieckim. Jest poetą, prozaikiem i tłumaczem. Jak mówił, urodził się w Łebie, jego rodzice mieszkali w Gdyni, a wychowywała go babcia, która mieszkała w Czersku. Dlatego to miasto i nasz region są mu bliskie. Mieszkał potem w Krakowie, w 1987 roku wyjechał do Niemiec i tam spędził wiele lat, a gdy postanowił wrócić do Polski, wybrał Czersk. To miasto stało się jego miejscem na ziemi.
Reklama | Czytaj dalej »
Gość zapytany przez prowadzącą, który z dwóch języków, którymi się posługuje, był jego pierwszym, odpowiedział, że polski. Przyznał, że Bory Tucholskie go inspirują. W swoich dotychczasowych tomikach wspominał ten region z czasów jego dziadków, teraz zamierza pisać o Borach Tucholskich teraźniejszych i przyszłych. Pracuje też nad drugą częścią prozy „Pamiętnik psa”. Jak mówił, w prozie pozwala sobie na żarty i komentarze, a poezję pisze z serca. Poezja to nie jest rzemiosło, tłumaczenie wierszy jest częścią rzemiosła, ale wymaga bardzo dobrej znajomości języka i zagadnień lingwistycznych. Podczas tego ciekawego spotkania poruszone zostały tematy związane nie tylko z poezją gościa i jego życiem, ale także odbiór poezji i sytuacja poetów w Niemczech oraz propagowanie polskiej poezji w Niemczech przez Marcela Reich-Ranickiego.
Na zakończenie rozmowy Maria Eichler przeczytała wiersz Karla Grenzlera o Januszu Trzebiatowskim. Mistrz w skupieniu go wysłuchał, a potem zaprosił wszystkich na kolejne wydarzenia Dni Sztuki, które trwały do 16 września.
Organizatorami Dni Sztuki byli Chojnickie Centrum Kultury, Muzeum Janusza Trzebiatowskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!