Środa, 29 Listopada 2023 | Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
opr. red. Chojnickie Stowarzyszenie Aikido fot. nadesłane

Chojnickie Stowarzyszenie Aikido świętuje 30-lecie

W ramach obchodów jubileuszu sekcja zaprasza na szereg wydarzeń podczas X Dni Kultury Japonii. W programie między innymi: seminarium aikido, pokaz oscarowego filmu, japoński teatr jednego aktora „rakugo” z Wrocławia, wernisaże oraz warsztaty strategicznej gry logicznej go. Będzie się działo!

Fot. "Od 2012 roku regularnie gościmy w Chojnicach Michela Erba (6 dan, shihan Aikikai), z którym udało się nam nawiązać trwałą współpracę."

30 lat aikido w Chojnicach

Reklama | Czytaj dalej »


- Tytułem wstępu wyjaśnię może najpierw, co to takiego jest to aikido. Aikido jest Sztuką Walki. Wielkie litery użyłem tutaj z rozmysłem, by zdecydowanie odróżnić tę dziedzinę od... szeroko rozumianego sportu! Aikido jest typem rekreacji ruchowej, ale od sportu sensu stricto różni się przede wszystkim brakiem rywalizacji, a tym samym zawodów, mistrzostw, medali, splendoru etc. Można tę cechę rozpatrywać jako wadę, ale z punktu widzenia części populacji jest to raczej zaleta tej dyscypliny. Twórca aikido, Japończyk Morihei Ueshiba, wybitnie utalentowany artysta sztuk walk, uważał rywalizację za katalizator agresji. Są, oczywiście, czynione próby usportowienia aikido wzorem olimpijskiego judo (w celach raczej metodycznych niż ambicjonalnych), ale jest to nurt marginalny.

Aikido powstawało w pierwszej połowie XX wieku, a rafinowało się  od czasu II Wojny Światowej aż do śmierci Twórcy w 1969r. W tym okresie   M. Ueshiba zwany przez swoich uczniów „O'Sensei” (Wielki Nauczyciel) wychował i wyszkolił dziesiątki doskonałych następców – mistrzów aikido. Każdy z nich, rozsianych obecnie po całym świecie, jest inny, każdy wziął od Ueshiby inną cząstkę jego geniuszu niejednokrotnie dodając swoje talenty. Część tych najstarszych mistrzów również już odeszła, ale zostawili po sobie bogatą spuściznę i równie dobrych następców. Największy (choć nie jedyny) wpływ na polskie aikido ma obecnie wyjątkowo utalentowany i twórczy Francuz – sensei Christian Tissier (8 dan aikido – jeden z nielicznych niejapońskich tak wysokich stopni, uhonorowany tytułem shihana czyli nauczyciela mistrzów), który odwiedza nasz kraj corocznie, a i zastępy jego najlepszych uczniów bywają w Polsce regularnie. Od 2012 roku regularnie gościmy w Chojnicach jednego z nich -  Michela Erba (6 dan, shihan Aikikai), z którym udało się nam nawiązać trwałą współpracę.

Samo aikido jest zaś tak bogate, że można jego studiowaniu poświęcić całe życie – ćwicząc  w zdrowiu do późnej starości. Spotyka się wiele osób w zaawansowanym wieku nadal aktywnie ćwiczących na macie. Mój najważniejszy nauczyciel, Frank Doran (także shihan, 8 dan) z Kalifornii  właśnie kończy 91 lat i nadal aktywnie naucza. Nie ukrywajmy jednocześnie, że aikido jest sztuką niezmiernie trudną, wymagającą – oprócz talentu – ciężkiej pracy i systematyczności, a opanowanie jej na poziomie mistrzowskim zajmuje dłuuugie lata. Na szczęście, bo odwdzięcza się niesamowitą pogodą ducha, sprawnością fizyczną, mnóstwem endorfin i pozytywnych emocji oraz możliwością nawiązywania mnóstwa przyjaznych znajomości na całym świecie.

Trawestując powiedzenie Artura Schopenhauera o bieganiu, dla nas aikido nie jest wszystkim, ale wszystko bez aikido jest niczym.

Historia chojnickiego aikido sięga września roku 1993, kończymy zatem 30-ty sezon treningowy. Pierwsze treningi, w sali gimnastycznej za ówczesną restauracją „Pod Turem”, to prawie setka osób na macie! Pierwsze Chojnickie Stowarzyszenie Aikido powstało już dwa lata później, ale z powodu malej aktywności ówczesnych członków Stowarzyszenia zostało ono zlikwidowane w 1997r.

Do dziś nieprzerwanie przez te prawie 30 lat ćwiczy tylko jedna osoba: niżej podpisany, Maciej Gostomski (5 dan Aikikai), główny instruktor prowadzący treningi najstarszej grupy aikido w Chojnicach, legitymujący się uprawnieniami instruktorskimi, a także tytułem „shidoin” Polskiej Federacji Aikido (której członkiem jest CHSA) uprawniającego do przeprowadzania egzaminów na stopnie mistrzowski włącznie.

Do ponownego powołania Chojnickiego Stowarzyszenia Aikido (CHSA) w listopadzie 2010r. Od tego czasu corocznie (głównie dzięki finansowemu wsparciu Samorządu Lokalnego, ale także ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programów Klub oraz Mikro Granty) organizujemy warsztaty aikido oraz spotkania z kulturą Japonii dla dzieci i młodzieży, coroczne Dni Kultury Japonii w Chojnicach, międzynarodowe seminaria aikido oraz (od trzech lat) warsztaty strategicznej gry logicznej go.

Od 2005 roku treningi aikido odbywają się w sali gimnastycznej Ośrodka Profilaktyki Rodzinnej przy ul. Strzeleckiej 31. Prowadzimy obecnie trzy grupy szkoleniowe o kryterium wiekowym:

- dzieci lat 6-10

- młodzież lat 11-16

- dorośli 17+

Szczególną uwagę przykładamy do treningu aikido dzieci:  to umiejętne połączenie technik aikido z wszechstronnym rozwojem psychofizycznym naszych najmłodszych adeptów. Pojęcie "wszechstronnego rozwoju” na naszych zajęciach interpretujemy pod kątem uprawianej przez nas dyscypliny, jak również ogólnorozwojowo poprzez stosowanie zróżnicowanych form zabawy i gier ruchowych. Dbamy o rozwój zwinności, cech motorycznych oraz o szybką ocenę sytuacji. Połączenie rekreacji ruchowej i aikido daje naszym dzieciom wymierne korzyści. Szybkość, zwinność, giętkość, odrobinę dyscypliny i pokory. Na treningach staramy się zaszczepiać w naszych najmłodszych adeptach określone nawyki kształtujące ich rozwój fizyczny. Staramy się również kłaść głęboki nacisk na kształtowanie ich postaw osobowych, zrozumienia drugiej osoby, empatii oraz szacunku dla innych i szeroko rozumianej tolerancji. Nie bez znaczenia jest też związana z naszą działalnością ścisła współpraca z chojnickim Ośrodkiem Profilaktyki Rodzinnej. Treningi grup młodszych prowadzone są przez wykwalifikowaną instruktorkę aikido i judo, p. Larysę Lic (2 dan Aikikai) - relacjonuje Maciej TJ Gostomski.

W październiku w ramach X Dni Kultury Japonii obchodzące jubileusz Chojnickie Stowarzyszenie Aikido organizuje szereg wydarzeń:

 

Dni Kultury Japonii - 30-lecie Tsukimi Aikido Chojnice

 • 29.09.23.

Wernisaż wystawy sztuki japońskiej kolekcjonera Romana Widawskiego pt. „Motyw bambusa w sztuce i wzornictwie Japonii”.

Muzeum Historyczne - Etnograficzne w Chojnicach, Baszta Kurza Stopa

 • 29.09.23.

Otwarcie wystawy na chojnickim Starym Rynku pn. „Aikido” autorstwa Rafała Stasika oraz Magdy Walkowiak, Shin Dojo Poznań.

 • 29.09-01.10.23.

Seminarium aikido, sensei Cynthia Hayashi, 7 dan shihan Aikikai.

(Hala Widowiskowo-Sportowa Gminy Miejskiej Chojnice)

 • 06.10.23.

Otwarcie wystawy fotografii w chojnickim Centrum Kultury zatytułowanej: „Aiki-Impresje” z okazji 30-lecia nieprzerwanej działalności sekcji aikido w Chojnicach.

 • 07.10.23.

Otwarty Turniej o Puchar Polski Juniorów w Go im. Antoniego Mierzwińskiego 2023.

Aula Zespołu Szkół w Chojnicach, Nowe Miasto 4-6

 • 15.10. godz. 11:00

Kobito Rakugo - japoński teatr jednego aktora „rakugo” z Wrocławia.

Centrum Kultury Chojnice

 • 15.10. godz. 13:30

Prelekcja Zbigniewa Juszkiewicza (kowal, szabelnik, płatnerz, znawca i kolekcjoner militariów) pt. „Polska szabla czy japońska katana?”

Centrum Kultury Chojnice

 • 16.10.23. godz. 19:00 (DKF)

Oscarowy film japoński pt. „Drive My Car”.

CK Chojnice w ramach DKF

 • 21-22-10.23.

Seminarium aikido, sensei Bruno Gonzalez, 6 dan Aikikai.

(Hala Widowiskowo-Sportowa Gminy Miejskiej Chojnice)

Warsztaty Gry Logicznej

Go Go Go

Chojnickie Stowarzyszenie Aikido informuje, że wznowiliśmy już zajęcia kolejnego cyklu warsztatów słynnej dalekowschodniej strategicznej gry logicznej o nazwie „go”. Warsztaty odbywają się w czwartki o godz. 17:00 w Ośrodku Profilaktyki Rodzinnej przy ul. Strzeleckiej 31A w Sali Konferencyjnej na 1. piętrze.

„Jeżeli szachy są królową gier, to go z pewnością jest ich cesarzem.” - Edward Lasker

Go (inne nazwy to koreański „baduk” oraz chińskie „weigi”) to nazwa słynnej strategicznej gry logicznej o ogromnej liczbie kombinacji, znacznie przekraczającej np. szachy. Ta starochińska (początki go sięgają ponad 2000 lat p.n.e.) gra planszowa,   bardzo popularna również w Korei i Japonii, w ostatnich latach zdobywa rosnącą popularność na całym świecie (w tym także w Polsce). Immanentną cechą go jest możliwość gry z wyrównaniem, umożliwiająca słabszym graczom rywalizację z silniejszymi (tzw. handicap).

Mimo prostoty reguł umożliwiającej naukę gry nawet małym dzieciom, go jest grą bardzo trudną, intuicyjną. Także pomiędzy graczami występują znaczne różnice siły. Dopiero niedawno udało się stworzyć algorytm o nazwie AlphaGo, który ostatecznie pozwolił komputerowi wygrać z człowiekiem.

Gry strategiczne, ze szczególnym uwzględnieniem go, wspomagają znacząco rozwój zdolności matematycznych oraz myślenia logicznego poprzez wdrażanie w myślenie abstrakcyjne oraz umiejętność liczenia i przewidywania, naukę koncentracji umysłowej oraz twórczego skupienia na prawidłowym procesie myślenia. Równie ważna co intelektualnie  jest jednoczesna edukacja kulturalna, etyczna oraz estetyczna - go jest specyficznym połączeniem nauki, sztuki i sportu. (interaktywny kurs go: www.kursgo.pl/ )

Zajęcia, na które szczególnie mocno zapraszamy wszystkich, a szczególnie dzieci i młodzież chojnickich szkół (przede wszystkim, ale nie tylko umysły ścisłe) są otwarte dla wszystkich chętnych, w tym osób dorosłych.

Zajęcia prowadzi trzykrotny wicemistrz Polski w GO, Włodzimierz Malinowski.

PS. 07 października odbędzie się w Chojnicach Otwarty Turniej o Puchar Polski Juniorów w Go im. Antoniego Mierzwińskiego (Aula Zespołu Szkół w Chojnicach, Nowe Miasto 4-6).

Jesienne cykle warsztatów go i warsztatów aikido dla dzieci i młodzieży współfinansowane są ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach Programu Mikro Granty Fundacji Orły Sportu.


Chojnickie Stowarzyszenie Aikido

Informacje na nowy sezon treningowy 2023/24

Regularne zajęcia nowego sezonu treningowego już trwają. Plan zajęć nie uległ zmianie, tzn. treningi z zachowaniem wytycznych bezpieczeństwa odbywają się będą w poniedziałki oraz środy w godzinach:

dzieci lat 6-9:               godz. 16:30 – 17:30

młodzież lat 10-14:      godz. 17:30 – 18:30

dorośli:                         godz. 18:30 – 20:00

Adres: Ośrodek Profilaktyki Rodzinnej, ul. Strzelecka 31A, sala gimnastyczna.

Prowadzimy zapisy do wszystkich grup wiekowych – niezależnie od sprawności fizycznej, rozwoju ruchowego czy stopnia zaawansowania.

Informacje o zajęciach dodatkowych przygotujemy z odpowiednim wyprzedzeniem, w planach mamy m.in. coroczne Dni Kultury Japonii, cykl spotkań z kulturą Japonii, cykl warsztatów Go oraz dwa cykle warsztatów aikido.

 

Informacja dodatkowa:

- Międzynarodowy cykl seminariów szkoleniowych aikido

- Cykl spotkań z kulturą Japonii oraz Dni Kultury Japonii

- Cykl warsztatów gry logicznej go

współfinansowane są przez Burmistrza Miasta Chojnice, Wójta Gminy Chojnice oraz Zarząd Powiatu Chojnickiego, z dotacji celowych w ramach konkursów ofert na realizację zadań publicznych.

Zajęcia aikido grup dziecięcej i młodzieżowej do 30 listopada br. współfinansowane są z Programu Klub 2023 Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Jesienne cykle warsztatów aikido oraz go dla dzieci i młodzieży współfinansowane są ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu „Mikro Granty” Fundacji Orły Sportu.

Zaprasza Maciej TJ Gostomski, Chojnickie Stowarzyszenie Aikido. Więcej informacji na www.aikido.chojnice.pl

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Brak komentarzy

  Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Dodaj komentarz

   Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

   Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

   Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

   Zaloguj się

   Kursy walut

   Aktualne kursy w kantorze PROMES
   Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
   USD USD 392.00 406.00 DKKDKK 50.10 54.60
   EUREUR 430.00 442.00 RUBRUB 4.27 4.57
   CHFCHF 446.00 459.00 NOKNOK 29.10 32.60
   GBPGBP 496.00 509.00 SEKSEK 37.00 38.10
   Aktualizacja: 2023-11-29 18:19
   Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
   Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
   Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
   USD USD 393.99 399.27 DKKDKK 50.20 54.50
   EUREUR 432.79 437.77 RUBRUB 4.27 4.57
   CHFCHF 449.46 456.65 NOKNOK 29.20 32.50
   GBPGBP 499.31 505.56 SEKSEK 37.10 38.00
   Aktualizacja: 2023-11-29 18:19
   Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

   Sondaże Chojnice24 archiwum »

   Czy nazwanie nowego ronda przy zbiegu ul. Bytowskiej i Leśnej im. WOŚP to dobry pomysł?
   Ceny paliw2023-11-29

   E95 E98 ON LPG
   BP 6.55 zł 7.19 zł 6.77 zł 2.95 zł
   Circle K 6.52 zł - 6.73 zł 2.95 zł
   Lotos Optima 6.55 zł - 6.77 zł 2.95 zł
   MZK 6.49 zł 6.69 zł 6.7 zł 2.95 zł
   Orlen 6.53 zł 7.19 zł 6.76 zł 2.93 zł
   PKS 6.54 zł - 6.75 zł 2.95 zł

   Drogi Użytkowniku,

   przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

   Wykorzystanie danych

   Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

   Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

   Pliki cookies

   Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

   Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

   Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

   Przejdź do serwisu Zamknij